NAJINTERESANTNIJA ARHEOLOŠKA OTKRIĆA U 2024: Od gradova koje progutala džungla do čitanja drevnih svitaka uz pomoć AI

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

14. 12. 2024. u 00:17

OD MISTERIOZNIH gradova skrivenih gustom džunglom do čitanja drevnih svitaka uz pomoć veštačke inteligencije (AI), ovogodišnji vrhunski nalazi pokazuju kako moderne, ali i stare školske tehnike oblikuju budućnost arheologije.

НАЈИНТЕРЕСАНТНИЈА АРХЕОЛОШКА ОТКРИЋА У 2024: Од градова које прогутала џунгла до читања древних свитака уз помоћ АИ

Foto: Pixabay

Mnoga od najznačajnijih arheoloških otkrića su danas tu, jer su se primenile nove tehnike - tako su otkriveni detalji katastrofe iz bronzanog doba ili je "uhvaćen" ubica u staroegipatskoj misteriji. Ni ova godina po tom pitanju nije bila izuzetak - u 2024. moderne metode, poput DNK analize i tehnologije daljinskog osmatranja, otkrile su nove dokaze o prošlim kulturama. Ipak, iako arheologija danas često napreduje zahvaljujući nauci, i dalje su joj potrebna iskopavanja kako bi se podstakla buduća istraživanja.

U nastavku pročitajte koja su arheološka otkrića obeležila godinu za nama.

LIDAR OTKRIVA SKRIVENE GRADOVE ŠIROM SVETA

Lidar je skraćenica za Light Detection and Ranging, analogni radar koji skenira teren hiljadama impulsa laserskog svetla svake sekunde. Iako je tehnologija prisutna decenijama, njena sposobnost da otkrije ogromne strukture ispod slojeva vegetacije i da mapira suptilne promene drevnih pejzaža nedavno je izazvala revoluciju u ovoj naučnoj disciplini.

Let u malom avionu sa lidar opremom, omogućava arheolozima da skeniraju velike površine. Tehnika je bila posebno korisna za sagledavanje terena ispod guste džungle u Centralnoj i Južnoj Americi. Ovogodišnji nalazi uključuju naselja Maja u južnom Meksiku, puteve i reke u ekvadorskoj amazonskoj prašumi, ostaci dva srednjovekovna grada duž puta svile u Uzbekistanu.

Foto Shutterstock

GROBNICE, AMAJLIJE I JOŠ MNOGO TOGA OTKRIVENO U EGIPTU

Egipatski artefakti su inspirisali razvoj moderne arheologije, a ova otkrića se nastavljaju. Ovog leta istraživači su objavili da su pronašli 33 grobnice na jugu Egipta i 63 u delti Nila, kao i zadivljujuće zlatne amajlije, kovanice i keramiku. Mnogi od ovih nalaza, stari oko 2.000 godina, potiču iz kasnijih perioda egipatske istorije, a istraživači se nadaju da će otkrića pružiti više informacija o pogrebnim običajima i drevnom svetu tog vremena.

Istraživači su takođe dokumentovali štetan radni položaj egipatskih pisara i otkrili davno izgubljen rukavac Nila, sada uglavnom isušen, koji je pre hiljade godina korišćen za transport kamena za izgradnju piramida u Gizi, piše Nešnal džiografik.

PUSTINjSKA GROBNICA U PETRI

Jedno od najznačajnijih otkrića ove godine bilo je pronalaženje 12 drevnih skeleta u grobnici u Petri, pustinjskom arheološkom lokalitetu u Jordanu, poznatom po raskošnim strukturama uklesanim u crvene peščane litice. Arheolozi veruju da su nomadi, rana grana arapskih naroda, počeli da sahranjuju svoje mrtve u Petri u četvrtom veku pre nove ere, a da je u drugom veku pre nove ere Petra postala prestonica Nabatejaca, sa složenim sistemom cisterni koji je snabdevao grad vodom.

Foto: EPA

AI ČITA SVITKE KOJE JE SPALIO VEZUV

U februaru su istraživači objavili da su koristili sistem veštačke inteligencije da pročitaju delove svitka starog 2.000 godina koji je spaljen u erupciji Vezuva 79. godine nove ere — istoj vulkanskoj erupciji koja je uništila Pompeje. Svitak je jedan od oko 1.800 papirusnih svitaka otkrivenih u 18. veku usred ostataka Herkulanuma, drevnog rimskog grada udaljenog par kilometara od Pompeja za koji arheolozi misle da je uništen pregrejanim udarom pepela, stena i gasa iz vulkana.

NAJSTARIJE SEDLO IKADA PRONAĐENO

Ovo sedlo staro 2.700 godina otkriveno je u ženskoj grobnici u severozapadnoj Kini. Iako su ljudi pripitomili konje hiljadama godina ranije, drevni reljefi pokazuju da su ih obično jahali bez sedla ili sa prostirkom. Sedla su bila tehnološki napredak koji je omogućio duža putovanja bez povreda konjanika ili konja.

MASKA OD ŽADA I GROB

U grobnici kralja Maja u Gvatemali, pronađena je ukrasna maska od žada, sa očima i zubima od školjke. Radiokarbonska analiza pokazuje da maska datira oko 350. godine nove ere.

Foto: EPA

POREKLO STOUNHENDž "OLTARA"

Spomenik Stounhendž na jugozapadu Engleske prvi put je "stekao slavu" u srednjem veku, ali nove tehnike otkrivaju više detalja o njegovoj izgradnji. Istraživači su otkrili da je oltarski kamen u centru Stounhendža napravljen od peščara iz Škotske. Ovaj kamen težak preko šest tona bio je deo građevine stare oko 4.600 godina.

(rt.rs)

BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

HRVATSKI STRUČNJAK: Poštovanje do neba Er Srbiji, a vama nesposobnim ološima u Hrvatskoj - sram vas bilo