USPEH JAPANSKIH NAUČNIKA: Robotska rukavica pomaže u vežbanju klavira (VIDEO)
Japanski naučnici razvili su robotsku rukavicu koja pomaže u vežbanju sviranja klavira i omogućava da se stekne brzina pokreta, preneli su danas mediji.
Foto: Printskrin Jutjub/ Science X: Phys.org, Medical Xpress, Tech Xplore
Uređaj može da pomera svaki od pet prstiju brže nego što to može osoba koja nosi rukavicu, prenosi britanski Tajms.
Naučnici su napravili robotski egzoskelet u obliku rukavice koji velikom brzinom pomera prste prilikom sviranja klavira, omogućavajući tako da se stekne veština i virtuoznost.
Rukavica može da savije svaki prst ruke četiri puta u sekundi, a dizajnirana je da pomogne muzičarima prilikom vežbanja kako bi im poboljšala fizičku agilnost.
U studiji u kojoj je učestvovalo više od stotinu uspešnih pijanista, egzoskelet im je pomogao da poboljšaju izvođenje tehničkih vežbi.
Tokom vežbi, uređaj je pomerao svoje prste u složenim obrascima brže nego što su mogli sami da upravljaju, a kada je egzoskelet uklonjen, pijanisti su i dalje mogli da sviraju brže i preciznije.
Šiniči Furuja iz Soni Computer Science Laboratories u Tokiju, koji je vodio istraživanje, rekao je da je ono inspirisano njegovim sopstvenim iskustvima kao pijaniste, odnosno njegovim poteškoćama sa zahtevnim komadima kao što su Betovenova Sonata za klavir br. 3 i Šopenova Etida op 25, br. 6.
- Nije problem svirati ih polako, ali bilo je skoro nemogucće da se to uradi brzo, zbog kompromisa između brzine i tačnosti - rekao je on.
Vučić o Ratku Mladiću: Doneli su ga u ležećem položaju, ne razumem zašto ne dopuste da poslednje dane provede van zatvora
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje ceremoniji otvaranja vidikovca na 41. spratu Kule Beograd, te se tom prilikom osvrnuo i na aktuelno pitanje generala Ratka Mladića.
23. 04. 2026. u 14:21
Mađar bi da hapsi Putina i Netanjahua: "Zakon je jasan, to je obaveza"
BUDUĆI mađarski premijer Peter Mađar izjavio je da će se njegova zemlja ponovo pridružiti Međunarodnom krivičnom sudu i biti spremna da sprovodi naloge za hapšenje, uključujući i onaj koji se odnosi na izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
20. 04. 2026. u 20:04
Novi p**no skandal Dare Bubamare: Snimak pušten na mrežama - noć sa mlađim dečkom
"SADA ne znam ni kako se to našlo u javnosti, ali privatnost je jedna stvar i smatram da to treba da se poštuje."
24. 04. 2026. u 16:21
Komentari (0)