NAUČNICI OTKRILI Zašto žene sporije stare od muškaraca
NEDAVNA istraživanja su otkrila da prethodno neaktivni Iks hromozomi u ženskom mozgu mogu postati aktivni s godinama, potencijalno utičući na kognitivnu dugovečnost kod žena.

Foto Pixabay free images
Ovaj fenomen, primećen i kod miševa i kod ljudi, mogao bi da objasni zašto žene doživljavaju sporiji pad kognitivnih sposobnosti i duži životni vek od muškaraca.
U tipičnom procesu starenja, žene imaju mozak mlađeg izgleda, sa manje kognitivnih deficita u poređenju s muškarcima. Ovi rezultati pokazuju da se tihi Iks hromozom kod žena zapravo ponovo budi kasno u životu, što možda pomaže da se uspori kognitivni pad, objašnjava neurolog Dena Dubal sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku (UCSF) i jedan od autora studije, koja je objavljena u časopisu „Sajens advansis“.
Iks hromozom predstavlja oko pet procenata ljudskog genoma, ali ostaje nedovoljno proučavan u kontekstu starenja, kažu Dubal i njene kolege sa UCSF-a, koje vodi neuronaučnica Margaret Gadek. Dok ženke sisara nasleđuju dva Iks hromozoma, obično je samo jedan aktivan u svakoj ćeliji. Međutim, neki geni izbegavaju inaktivaciju i izgleda da se njihova ekspresija povećava s godinama.
Da bi istražili, autori gore pomenute studije analizirali su moždane ćelije hipokampusa kod ženki miševa, upoređujući dva soja glodara, Mus musculus i M. castaneus. RNK sekvenciranje 40.000 ćelija hipokampusa otkrilo je da je između tri i sedam procenata gena na neaktivnom Iks hromozomu izbeglo utišavanje, posebno u starijim mozgovima. Najviše su pogođeni neuroni zupčastog vijuga i oligodendrociti, koji su neophodni za pamćenje i neuronsku povezanost.
„Podaci dobijeni u studijama na ljudima potvrdili su ove nalaze. Paralelno s miševima, starije žene su pokazale povećanu ekspresiju PLP1 u parahipokampusu, u poređenju sa starijim muškarcima“, rekli su autori studije.
PLP1 gen, koji utiče na izolaciju neurona i signalizaciju, poboljšao je kognitivnu funkciju kada je izražen kod starijih ženki miševa.
Studija biologije specifične za žene je istorijski bila nedovoljno zastupljena u nauci i medicini, ali je važna i brzo se širi, zaključili su autori studije.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica
Preporučujemo

DA LI JE BRONZANO DOBA ZAOBIŠLO SEVER AFRIKE: Šta je otkriveno blizu Gibraltara?
11. 03. 2025. u 00:33

BILA SU VEĆA NEGO ŠTO SE MISLILO: Ova morska čudovišta su živela i na prostoru Srbije
11. 03. 2025. u 00:00

NOVI DOM ZA ČOVEČANSTVO: Superzemlja udaljena samo 20 svetlosnih godina od nas
08. 03. 2025. u 18:46

"RECITE MI..." Tramp se nagnuo ka Porošenku, pa mu postavio pitanje koje ga je ostavilo u čudu
AMERIČKI lider Donald Tramp je tokom svog prvog predsedničkog mandata pitao bivšeg ukrajinskog lidera Petra Porošenka o tome da li je Krim Rusija.
13. 04. 2025. u 15:45

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

PRAVAC BEOGRAD: Hrvatski pevač posle hapšenja stigao u Srbiju - Mile Kekin došao dan posle skandala
MILE Kekin je uhapšen u petak ujutru, a posle ispitivanja u USKOK-u pušten je na slobodu, nakon što je izneo svoju odbranu.
12. 04. 2025. u 20:23
Komentari (0)