POČEO VISOKOTEHNOLOŠKI „LOV“ NA VANZEMALJCE: Pokrenute opservatorije, uključene infracrvene AI kamere

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

11. 04. 2025. u 22:45

TIM naučnika predvođen Univerzitetom Harvard otkrio je planove za novi sistem teleskopa za praćenje neba u potrazi za neobjašnjivim vazdušnim fenomenima (UAP) ili, laički rečeno, NLO-ima, uključujući moguće znakove vanzemaljske tehnologije.

ПОЧЕО ВИСОКОТЕХНОЛОШКИ „ЛОВ“ НА ВАНЗЕМАЉЦЕ: Покренуте опсерваторије, укључене инфрацрвене АИ камере

Foto Pixabay free images

Studiju o tom projektu, objavljenu u časopisu "Senzors", sproveli su naučnici Centra za astrofiziku (CfA) Harvard-Smithsonian, Projekta Galileo, Opservatorija Whitin, Atlas Lens Co. i Naučne koalicije za studije UAP-a. Taj rad je predstavljen na Konferenciji o lunarnoj i planetarnoj nauci 2025. održanoj od 10. do 14. marta u Teksasu.

ŠTA JE "DALEK"

Postdoktorski istraživač Laura Domine, naučnica sa Univerziteta Harvard, predvodila je inicijativu zajedno sa istaknutim i kontroverznim astrofizičarem Avijem Loebom, direktorom projekta Galileo. Novi instrument koji predlažu, nazvan "Dalek" zbog sličnosti sa likovima iz popularne TV serije "Doktor Ko", funkcionisaće kao zemaljska, multispektralna infracrvena opservatorija koja će snimati nebo.

Njihov rad detaljno opisuje ovu multimodalnu, multispektralnu zemaljsku opservatoriju, prvi instrument koji je pušten u rad na lokaciji za razvoj Instituta Galileo, kao i njen proces kalibracije.

Inicijativa "Dalek" prati poziv NASA za prilagođene UAP senzore iz 2023.

-Namenski izgrađeni budući senzori za otkrivanje UAP-ova treba da budu dizajnirani da se prilagode vremenskim skalama milisekundi kako bi pomogli njihovu bolju detekciju. U koraku, sistemi upozorenja treba da otkriju i dele prolazne informacije brzo i ravnomerno... Platforme sa više senzora su važne za pružanje kompletne slike posmatranja UAP-a. Treba snimiti kretanje objekta, kao i njegov oblik (podaci slike), boju (multispektralni ili hiperspektralni podaci) i sve zvukove i druge karakteristike, objasnila je NASA.

 

ZA PET MESECI IDENTIFIKOVANO POLA MILIONA OBJEKATA

Često su podaci američke vlade poverljivi... Međutim, nebo nije poverljivo, tako da projekat Galileo upravlja opservatorijom celog neba na Univerzitetu Harvard i gradi još dve opservatorije u Pensilvaniji i Nevadi koje traže anomalne objekte u infracrvenom, optičkom, radio i audio opsegu", rekao je Loeb u pisanom odgovoru mejlom za "Universe Today".

Te tri opservatorije detektuju otprilike 100.000 objekata mesečno. Više od milion detekcija je već snimljeno i analizirano pomoću alata za mašinsko učenje kao što su YOLO model i SORT algoritam, dodaje Loeb.

Početni podaci iz prvih pet meseci identifikovali su oko 500.000 objekata. Šesnaest procenata je pokazalo neobične putanje; 144 ostaju neklasifikovani zbog nedostatka podataka senzora.

"Naš cilj je da proverimo da li ima objekata koji pokazuju abnormalne karakteristike leta ili oblike... Ovo bi predstavljalo najveće naučno otkriće do sada", zaključio je Loeb i jasno stavio do znanja koliko je projekat ambiciozan.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ŠOKANTNE VESTI IZ TURSKE - TADIĆ NAPUŠTA MURINJA: Ali to nije sve...