NOVI POSETILAC U SUNČEVOM SISTEMU: Ovo je treći međuzvezdani objekat koji je čovečanstvo uspelo da uoči

Dragana Matović

05. 07. 2025. u 16:03

U Sunčev sistem je nedavno ušao novi međuzvezdani objekat, tek treći u istoriji koji je čovečanstvo uspelo da uoči. Kometa nazvana 3I/ATLAS prvi put je primećena u utorak, 2. jula, pomoću teleskopa projekta ATLAS (ATLAS - Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) u Čileu, saopštila je NASA.

НОВИ ПОСЕТИЛАЦ У СУНЧЕВОМ СИСТЕМУ: Ово је трећи међузвездани објекат који је човечанство успело да уочи

Foto Shutterstock

Astronomi veruju da ova kometa, koja putuje brzinom većom od 60 kilometara u sekundi, dolazi iz međuzvezdanog prostora. Njena neobična putanja, koja nije gravitaciono vezana za Sunce, ukazuje na to da se ne kreće u orbiti, već da prolazi kroz naš sistem i nastavlja dalje u duboki svemir.

Objekat je trenutno udaljen oko 670 miliona kilometara od Zemlje, a procenjuje se da je širok između 10 i 20 kilometara - što ga čini najvećim međuzvezdanim uljezom ikada otkrivenim. Međutim, njegova stvarna veličina može biti manja ako se, kao što se pretpostavlja, uglavnom sastoji od leda.

- Vidimo blažu zamućenost oko jezgra, što ukazuje da nije sastavljen od stene, već od leda - izjavio je astronom Džonatan Makdauel iz Harvard-Smitsonijan centra za astrofiziku.

Kometa će se približavati Suncu sve do kraja oktobra, a biće vidljiva teleskopom i tokom 2026. godine. Prema rečima stručnjaka, prolaziće blizu orbite Marsa, ali ne predstavlja nikakvu opasnost po Zemlju.

- Biće uzbudljivo pratiti njenu putanju i otkriti više o njenom sastavu i poreklu. Verujemo da dolazi iz pravca centra naše galaksije, Mlečnog puta - rekao je Lari Deno, astronom sa Univerziteta Havaji i jedan od vodećih istraživača na projektu ATLAS.

Prvi međuzvezdani objekat koji je ušao u Sunčev sistem bio je "Oumuamua", otkriven 2017. godine, čiji je izduženi oblik podstakao brojne spekulacije, uključujući i teorije o vanzemaljskom poreklu. Dve godine kasnije, 2019, otkrivena je kometa 2I/Borisov, koja je takođe došla iz međuzvezdanog prostora.

- Za razliku od prethodna dva, novi objekat se kreće znatno brže, što ga čini posebno interesantnim za dalja istraživanja - rekao je astronom Mark Noris sa Univerziteta Centralni Lankašir u Velikoj Britaniji.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SPREMITE SE, STIŽE RETROGRADNI MERKUR: Donosi probleme u komunikaciji i povratak problema iz prošlosti