MRAČNE PROGNOZE ZA HRVATSKU: Računi za struju i gas do 300 odsto veći nego lane - loše vesti za građane te zemlje

J. KERBLER - od stalnog dopisnika iz Zagreba

17. 06. 2022. u 07:00

U HRVATSKOJ je inflacija 11 odsto, a sa vrtoglavim skokom cena hrane i energenata zemlja je na samom evropskom vrhu.

МРАЧНЕ ПРОГНОЗЕ ЗА ХРВАТСКУ: Рачуни за струју и гас до 300 одсто већи него лане - лоше вести за грађане те земље

Foto: Profimedia

Prognoze nisu dobre, jer bi uskoro mogao da usledi novi "cunami", pa će bezmalo dve trećine kućnog budžeta odlaziti na stanovanje i hranu. Stručnjaci kažu da je realno inflacija još viša od objavljene i da to građani i te kako osećaju.

Čarobnog štapića za zaustavljanje tog trenda nema, a loše vesti stižu i od kompanija čiji se položaj rapidno pogoršava. Evropska investiciona banka utvrdila je da su hrvatske kompanije među najpogođenijim zbog rata u Ukrajini i da mnogima slede bankrot i stečaj. Stižu im astronomski računi za struju i gas, mnogima i za 300 odsto veći nego pre godinu dana. U mukama su i hrvatski hoteli na Jadranu, koji "u pet do 12", uoči glavne sezone, dižu cene, jer bi, inače, sezonu završili do guše u gubicima.

S druge strane, cene su na Jadranu toliko porasle da hrvatski gosti to više ne mogu da plaćaju, a pogotovo ne mogu izdržati udar cena u restoranima i na pijacama u turističkim mestima, gde se kilogram voća prodaje za deset evra i više. A smeštaj u hotelima i privatnim kućama skuplji je već sada za deset do čak 50 odsto u odnosu na lane.

Sve je više i protivnika uvođenja evra, pa privrednik Damir Vanđelić tvrdi da bi u Hrvatskoj uskoro moglo da bude i milion siromašnih, što nije dobro za primenu evropske valute. Ekonomski stručnjak Hrvoje Serdarušić smatra da je od dvocifrene inflacije veći problem državni dug, a da će Hrvatska primenom evra preuzeti na sebe i probleme evropske valute. "Loša su vremena", konstatuje Serdarušić, dok ekonomski stručnjaci upozoravaju da će malo Hrvata moći izdržati nove udare cena ako se ovako nastavi.

I dok cene divljaju, a ljudi jedva žive od "prvog do prvog", Hrvatskoj bolno nedostaju radnici. Ove će godine čak 100.000 stranaca dobiti posao u Hrvatskoj, pre svega Filipinci koji rade u građevini i turizmu. Žive krajnje skromno, pa ih hrvatske cene ne pogađaju, a uštede i za porodicu. Hrvati nastavljaju trend iseljavanja, jer sa ovim cenama i platama ne mogu da izdrže, a jesen će očito doneti i nove izazove.

POGOĐENE GRČKA I ŠPANIJA

KOMPANIJE u zemljama blizu Ukrajine i Rusije, poput Mađarske, Poljske, Letonije i Litvanije, osetiće takođe ogroman pritisak. Naročito će, osim u Hrvatskoj, firme u Grčkoj i Španiji trpeti veće posledice nego ostale članice EU", navodi Evropska investiciona banka u izveštaju pod naslovom "Koliko je loš rat u Ukrajini po evropski oporavak?". Ističe se da će "rat pogoršati ranjivost kompanija kroz tri kanala: smanjenje izvoza, ostvarenje manje dobiti zbog rastućih cena energije i poteškoće s pronalaženjem izvora finansiranja, jer će banke izbegavati rizik.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (7)

38 DANA DO GUBITKA DŽEPARCA Trampov sin poslao poruku Zelenskom - otkrio planove SAD za Ukrajinu? (VIDEO)