SAMOSTALNOST MOŽE, SAD JE SPORNO IME: Bugari protiv naziva Makedonska pravoslavna crkva - "Ohridska arhiepiskopija"
SAMOSTALNOST Makedonske pravoslavne crkva - Ohridske arhiepiskopije (MPC) za Bugarsku patrijaršiju nije sporna, ali - jeste njen zvanični naziv.
Iako Bugari ne dovode u pitanje Arhiepiskopiju u Skoplju, niti njenog poglavara, u Sofiji tvrde da najmlađa članica istočne crkvene porodice jedino može da se nazove "Pravoslavna crkva Republike Severne Makedonije".
Iza ovog stava, koji je nedavno potvrđen i odlukom bugarskog Svetog sinoda, nalazi se čvrsto shvatanje da je jedini naslednik drevne Ohridske arhiepiskopije - Bugarska patrijaršija. Argumentacija ovakvog viđenja zadire u duboku prošlost, u 10. vek, i doba cara Samuila, koji je za crkveno sedište izabrao Ohrid. Bugari od tada prate navodni kontinuitet svoje crkvene istorije, što je navedeno i u statutu Patrijaršije u Sofiji.
Ipak, mediji istočnog suseda prenose da će bugarski patrijarh Neofit u svojim dipisima već na Božić uvrstiti i ime poglavara crkve u Severnoj Makedoniji, Stefana. Njega potpisuju samo krnjom titulom "arhiepiskopa skopskog", jer Bugarska crkva ne priznaje titulu sa kojom ga je vaseljenski patrijarh Vartolomej primio u liturgijsko sasluživanje.
Negiranjem prava na naziv koji Makedonci koriste za svoju crkvu i koji je odobren u SPC, Bugari su na istoj liniji sa Atinskom arhiepiskopijom i krugom jelinskih crkava, koji takođe negiraju naziv crkve u Makedoniji. Grcima ne smeta pominjanje Ohridske arhiepiskopije, ali se izričito protive korišćenju prideva "makedonska", koji je sastavni deo naziva crkvene organziacije sa sedištem u Skoplju.
Dileme oko imena potvrđuju pretpostavke da je MPC, uprkos letošnjem aktu o samostalnosti koju je dobila od SPC i kanonskom prijemu carigradskog patrijarha Vartolomeja, još daleko od punog međucrkvenog i međunarodnog priznanja. Ovoga je svestan i makedonski klir, koji, uprkos tome, gaji optimizam da će sve nesuglasice biti rešene dogovorom.
Proces "osamostaljivanja" MPC, kako ukazuju poznavaoci ovog pitanja, odvija se vrlo sporo i sa mnogo otpora na različitim stranama, pre svega u Carigradu. Do danas još nije sprovedena puna integracija nekadašnje Pravoslavne ohridske arhiepiskopije, koja je delovala pod okriljem SPC, iako su planovi za uključivanje ove jerarhije u novu autokefalnu crkvu napravljeni još letos. Takođe, nije doneta ni odluka da li će u direktnu nadležnost srpskog patrijarha biti stavljen neki od srednjovekovnih srpskih manastira na tlu Severne Makedonije, koji bi imao ulogu središta srpske duhovnosti u ovoj zemlji.
KOMISIJA
REŠAVANjE brojnih istorijskih kontroverzi i relacija između Bugara i Makedonaca zadatak je posebne zajedničke komisije, koju su Sofija i Skoplje formirali u cilju rasvetljavanja prošlosti. U crkvenim krugovima u Severnoj Makedoniji, međutim, izričito odbijaju da crkvena pitanja, vezana za status, naziv i ustrojstvo MPC, budu predmet rada ove mešovite komisije.
Preporučujemo
DRAMATIČNO U SKOPLjU: Stanovništvo evakuisano sa više lokacija nakon dojava o bombama
12. 12. 2022. u 10:33
BLOKIRANjE SKOPLjA: Bugarska i dalje na putu Severne Makedonije ka EU
13. 12. 2022. u 21:03
(MAPA) OVOG DATUMA STIŽE PRAVA ZIMA I NAJHLADNIJI PERIOD! Ivan Ristić za "Novosti" otkriva: Biće još snega, dolazi hladan arktički vazduh
CELA Srbija okovana je snegom, a meteorolog Ivan Ristić za "Novosti" kaže da nas tek očekuje prava zima.
24. 12. 2024. u 14:46
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
STIŽE POLITIČKI POTRES? Evo ko vodi u anketama za novog nemačkog kancelara
ALIS Vajdel, liderka desničarske stranke Alternativa za Nemačku (AfD), prema poslednjim anketama, preuzela je vođstvo ispred Fridriha Merca, lidera Hrišćansko-demokratske unije (CDU).
24. 12. 2024. u 12:17
Komentari (5)