FON DER LAJENOVA U POSETI HRVATSKOJ: "Evropskim građanima ključno je objasniti da..."
PREDSEDNICA Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je u Splitu da je ključno evropskim građanima objasniti da je proširenje Evropske unije u njenom interesu, posebno s obzirom na opasnije i nepredvidivije geopolitičko okruženje.
FOTO: Tanjug/AP
- Ruski rat protiv Ukrajine dokazao je da postoji snažna potreba da se Evropa prilagodi opasnijem i nepredvidivijem geopolitičkom okruženju - rekla je ona i istakla da je "deo tog prilagođavanja i proširenje Unije”.
Fon der Lajenova je na studijskim danima Evropske narodne partije (EPP) u Splitu kao vrlo važno istakla da državama članicama i građanima treba objasniti da nas, kako je navela, "u novom geostrateškom okruženju proširenje na temu zasluga osnažuje i na našu je dobrobit", prenose agencije.
Fon der Lajenova je to rekla na konferenciji za novinare sa premijerom Hrvatske Andrejem Plenkovićem i predsednikom EPP-a Manfredom Veberom.
Naglasila je da je Unija pojačala napore prema odbrambenoj uniji i osnažila veze s NATO saveznicima i drugim pouzdanim partnerima.
Unija je Ukrajinu do sada vojno i finansijski pomogla s više od 81 milijardom evra. Ruska ucena energentima nije uspela, jer se Evropa rešila zavisnosti od ruskih energenata, a cene su pale na predratni nivo. Ključno je ipak, kazala je predsednica EK, da EU radi na razvoju čistih tehnologija, jer one pojačavaju njenu nezavisnost i konkurentnost te stvaraju nova radna mesta.
BONUS VIDEO: SUSRET O KOME SE PRIČA: Putin pokazuje Kim Džong Unu nove objekte na kosmodromu "Vostočni"
Preporučujemo
U DELEGACIJI FON DER LAJENOVA I MIŠEL: Bajden će 20. oktobra ugostiti zvaničnike EU
27. 09. 2023. u 17:26
„ODVRATNO JE I OPASNO KAKO LAŽE“: Zaharova se obrušila na Fon der Lajenovu zbog Hirošime
22. 09. 2023. u 11:35
NEMAČKA PODRŽAVA POJAČANjE NADZORA GRANICA EU: "Ne možemo da učinimo ništa drugo"
18. 09. 2023. u 14:39
NAPUSTILA GRAD I NA BABOVINI ODGAJA DECU: Mlada Beograđanka Aleksandra odlučila da se pre 14 godina vrati u planinsko selo Vlase kod Vranja
MOJ tata se ljutio na mene, govorio je, ja sam odatle otišao, a ti se vraćaš, ali ja sam odlučila i na kraju je život tako sve uredio da na mestu u planinskom selu Vlase, gde je njegova majka Ljubica odgajala trojicu sinova i jednu kćer, to sada radim i ja - započinje svoju po mnogo čemu neobičnu priču tridesetšetogodišnja učiteljica Aleksandra Ljubić, književnica, slikarka, supruga, odbornica u skupštini grada i, kako kaže, najvažnije mama Darka (14), Đorđa (10), Veljka (8) i Marijane (7).
10. 01. 2026. u 15:08
FRANCUSKA PRETI IZLASKOM IZ NATO-a: Glasanje u parlamentu, bes prema Trampu zbog Venecuele, Izraela i Grenlanda
FRANCUSKA je zapalila političku fitilj-bombu u samim temeljima NATO-a, u trenutku kada se globalne tenzije ubrzano prelivaju sa periferije na samu strukturu zapadnog bezbednosnog sistema.
10. 01. 2026. u 06:30
SKRIVENA PRETNjA IZ VOJNE BAZE: Tajni grad veličine 100 Moskvi na Grenlandu - duboko ispod ledenog pokrivača
NAUČNICI upozoravaju na ozbiljan ekološki rizik od napuštene američke vojne baze Kamp Senčuri, poznate kao „grad pod ledom“, koju je slučajno ponovo otkrio NASA-in radar 2024. godine duboko ispod ledenog pokrivača Grenlanda.
10. 01. 2026. u 15:43
Komentari (0)