CRKVA BLISTA, VERNIKA NEMA: U Jajcu pre rata, devedesetih godina, živelo oko dvadeset odsto Srba, sada ih ima stotinak (FOTO)

Emina Grčić

03. 02. 2025. u 07:00

JAJCE, lepi grad u BiH, koji je, posle minulog rata pripao Federaciji BiH, smešten na mestu gde se "grle" Pliva i Vrbas,koji je izgrađen u 14. veku, jedna je od najomiljenijih turističkih destinacija na levoj obali Drine i Save.

ЦРКВА БЛИСТА, ВЕРНИКА НЕМА: У Јајцу пре рата, деведесетих година, живело око двадесет одсто Срба, сада их има стотинак (ФОТО)

Crkva Uspenje Presvete Bogorodice, Foto V. Mitrić

Turisti iz svih krajeva BiH, ali i iz susednih država i inostranstva bukvalno hrle, očarani gotovo čarobnim prirodnim lepotama, bogatim kulturno-istorijskim nasleđem, duhovnim zdanjima i sve na idealnoj nadmorskoj visini od 380 do 430 metara.

U Jajcu, danas, moglo bi da se kaže "nema šta nema" da nije surove činjenice da su Srbi, kojih je pred rat bila skoro petina, svedeni na stotinak. Ali, najveći broj njih se samo formalno vodi, jer rade širom sveta, gde su porodice masovno otišle na početku rata kako bi sačuvali gole živote od ustaša.

Ovo je sumorna činjenica na koju ukazuje advokat Dušan Tomić, koji je došao u grad, da kao predstavnik Dečje ambasade "Međaši".

- Ustanovio sam da je broj Srba sveden skoro na statističku grešku. Tužno, bolno, jadno, sramno - kaže Tomić. 

Svedok da je bilo Srba i srpskih obeležja je i oronula kuća u gradu. Na njoj su ostale table da je bila Valjevska, a sada je Popa Milana Ilića. Za snimanje je trebalo i hrabrosti i upornosti, jer se tome, u prvi mah, usprotivio čovek koji se predstavio kao "komandant Jajca". Shvatamo brzo, u ratu. Tog položaja se ne odriče.

Zastave u centru mesta, Foto V. Mitrić

Jedva daje "blagoslov" da slikamo, a onda polako priča da je ulica, kad su proterani Srbi na početku rata, ponela ime Splitska, po želji tadašnjih hrvatskih eskremista. Naknadno je, veli dobila ime, "popa koji je bio dobar čovek". Pokazuje i da je tu Šantićeva ulica, a na našu sugestiju što nisu pokazali malo empatije prema Srbima, kao što je slavni Mostarac, autor pesme "Ostajte ovde", za ljude druge nacionalnosti i vere, nije imao odgovor...

Jajce, koje je, po svoj prilici, dobilo ime po brdu jajastog oblika, bilo je mesto Drugog zasedanja Avnoja 29. novembra 1943. godine, na kom je, naravno, bilo najviše većnika Srba, među kojima i tadašnji pravoslavni sveštenik Vlada Zečević. A, danas ovaj grad, koji ima jednu od najlepših i najbogatijih pravoslavnih hramova u BiH, nema "redovnog" sveštenika, pa dolazi paroh iz Jezera, iz Republike Srpske.

- U crkvi, na bogosluženju, je jednocifren broj vernika, sa sve sveštenikom koji dolazi, što je više nego tužno - kaže Tomić. - U vreme naše posete bila su samo dva vernika i to u doba kade se Bog javi. Crkva sija i blista. Nije bio problem da se povrati iz pepela i zasija, ali po volji ovdašnjih vladara, očito je, više za turističke potrebe, nego da bude duhovni centar Srba, jer znaju dobro da ih skoro više nema.

Vodopadi u Jajcu, Foto V. Mitrić

Drevni hram u Jajcu ustaše su srušile u junu 1941, zlostavljajući ljude na najmonstrouzniji način. Sve je opljačkano, a ruina je pretvorena u -klozet! Ustaški teror nad Srbima bio je, u najmanju ruku, krvoločan. Po selima su više puta palili kuće, dok nisu bili sigurni da su zatrli sva njihova ognjišta. Advokat Tomić kaže da je takva naredba bila, i u minulom ratu, i to zvanična, prema Srbima u Konjicu i okolini, "gde je nad njima, nesumnjivo, počinjen genocid".

U Jajcu dobro pamte da je srpska crkva posvećena Uspenju Presvete Bogorodice srušena u noći 10. i 11. oktobra 1992. godine. Tu su one "svetinje", koje niko nije ni pipnuo, od Muzeja Avnoja do spomenika drugu Moši Pijadi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

O OVOM PODATKU SVI PRIČAJU: Luka Dončić sedmi najteži igrač u NBA ligi (FOTO)