SLAVE PO SEKULINIM NOTAMA: Dan Državnosti Crnogorci obeležavaju duboko podeljeni i posvađani
CRNA Gora i ovaj 13. jul obeležava duboko podeljena i posvađana, iako se radi o istorijskim događajima - 1878. godine, kada je na Berlinskom kongresu "zaokružena" njena državnost, i ustaničkom iz 1941, kada je pala tvorevina kojom je upravljao general Alesandro Pircio Biroli.

Večernje Novosti
Međutim, dešavanja od majskog referenduma 2006. - priznanje lažnog Kosova, proterivanje srpskog jezika i ćirilice, progon sveštenstva MCP, usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti, članstvo u NATO, uvođenje gej brakova, nezadovoljstvo građana, baca u senku ovaj praznik.

Facebook
Istraživač crnogorske istorije i publicista Jovan Markuš objašnjava.
- Na Petrovdan je proglašena "suverena i slobodna Crna Gora", a na Pavlovdan je srušena. Crnogorski separatisti, koji su okupaciju dočekali kao slobodu, pripremili su Sabor od 65 svojih pristalica, koji je trebalo da simbolizuje Narodnu skupštinu iz 1914. Za Petrovdan deo pozvanih delegata nije stigao, a deo prisutnih je odbio da učestvuje u radu. Crnogorski komitet je pozvao druge simpatizere, kako bi popunio broj delegata za punovažno odlučivanje. I tako skrojena nezavisna Crna Gora, čiju je krunu odbio princ Nikola Petrović Njegoš, nije opstala nijedan dan! U zoru 13. jula protiv takve države i njenih zaštitnika ustao je narod - navodi Markuš.

Večernje Novosti
SMETA IM TROBOJKA
- U BERANAMA povodom Dana državnosti nije isticana državna zastava Crne Gore. Vijorile su se trobojke - siže je lažne vesti koju su lansirali režimski mediji.
Iz Opštine Berane su na optužbe odgovorili da su istakli zastave Crne Gore na zgradi Opštine i na institucijama čiji je ona osnivač. Demantovali su da se vijore samo trobojke, već da su postavljene državne zastave, zastava - trobojka i krstaš barjak. Napomenuli su da trobojka - zastava i krstaš barjak predstavljaju istorijske simbole Crne Gore i uživaju istu zaštitu kao i državna zastava utvrđena zakonom.

VEŠTAK OTKRIO JEZIVE DETALjE O DEČAKU UBICI: Evo zašto je Kosta pucao na čuvara škole, nije ga potreslo saznanje koga je sve ubio
ZAKLjUČILI smo da je Kosta bio sposoban da upravlja svojim postupcima u vreme izvršenja zločina i da ta sposobnost nije bila bitno smanjena. Postoji jedna kratkotrajna ometenost, za period u učionici za koji on kaže da nema sećanja, ali on je sve radio po planu. To ukazuje da je on upravljao svojim postupcima.
05. 06. 2025. u 17:05

SRPSKA POSLA: Nikola Jokić zapanjio svet! Vratio se u Srbiju i uradio OVO (VIDEO)
NIKOLA Jokić je najbolji košarkaš planete, ali dajte mu loptu i biće najbolji u svakom sportu. To je pokazao još jednom.
08. 06. 2025. u 08:54

VRTOGLAVA SUMA: Koliku nacionalnu penziju prima Ljiljana Blagojević
JEDNA od naših najistaknutijih dramskih umetnica Ljiljana Blagojević otišla je u penziju, a nalazi se među dvadesetčetvoro umetnika, koji će primaju nacionalnu penziju za doprinos kulturi.
07. 06. 2025. u 11:30
Komentari (3)