SOROŠ UDARIO NA SI ĐINPINGA: Plaši ga dominacija "crvenog zmaja", Kina je pokvarila planove Zapada
MILIJARDER Džordž Soroš optužio je kineskog lidera Si Đinpinga da se "pretvorio u diktatora" i da želi da "postane doživotni predsednik".
Foto: AP Photo/Thomas Peter, Pool/Ju Peng/Xinhua via AP/Depositphotos
Soroš je u autorskom tekstu za "Vol strit džurnal" napisao da Si Đinping "diktira politiku" koju bi Kineska komunistička partija trebalo da prati kako bi "dominirala u 2022. godini".
Milijarder aludira na 20. Nacionalni kongres partije koji uskoro treba da se održi i na kom bi, kako smatra, vlast mogla da bude uzdrmana.
Soroš tvrdi da je Si Đinping "pretvorio svoje pristalice u svoje klimoglavce, napuštajući nasleđe načela o sporazumnom vladanju svog prethodnika Deng Sijaopinga i njegov reformski put", koji je, prema Soroševom viđenju, imao "veoma drugačiji koncept kineskog mesta u svetu".
- Sa Si Đinpingom postoji malo prostora za politički balans. Njemu će biti teško da prilagodi svoju politiku promenama u realnosti, pošto vlada zastrašivanjem. Njegovi potčinjeni ne smeju da mu kažu kako se realnost promenila iz straha da ne pokrenu njegov gnev. To ugrožava budućnost Kine kao jednopartijske države - naveo je Soroš.
On je ponovio svoje tvrdnje kako smatra Si Đinpinga "najopasnijim neprijateljem otvorenog društva na svetu", tvrdeći da su obični Kinezi žrtve takve politike i da "unutrašnji politički protivnici i religijske i etničke manjine trpe još veći progon".
Kineski predsednik pati od nekoliko unutrašnjih nedoslednosti koje veoma umanjuju koheziju i efikasnost njegovog vođstva, tvrdi milijarder.
- Postoji konflikt između Sijevih uverenja i njegovih postupaka, kao i između njegovog javnog deklarisanja kako želi da Kina postane supersila i njegovog ponašanja kao lidera - tvrdi Džordž Soroš.
Osnivač Fonda otvorenog društva piše da su se kontradikcije u Sijevom liderstvu pokazale u svetlu "odnosa Kine i SAD koji dramatično opadaju i mogu da odvedu u rat", te da je kineski predsednik "pokazao da želi da u sledećoj deceniji želi da zauzme Tajvan i pojačava kineske vojne kapacitete".
- Si Đinping uništava političku budućnost najznačajnijih i najambicioznijih ljudi u vrlo uskoj i ambicioznoj eliti. On je ekstremno slab i sada verovatno ranjiv - napisao je Soroš.
(Sputnjik)
Preporučujemo
KABUL TEK ČEKA "NOĆ DUGIH NOŽEVA": Američki poraz će zasmetati i Rusiji i celom svetu
15. 08. 2021. u 20:23
PUTIN PISAO VUČIĆU: Poželeo mu zdravlje i uspehe, a građanima Srbije sreću i prosperitet
PREDSEDNIK Aleksandar Vučić primio je danas čestitku predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina povodom Dana državnosti Republike Srbije, u kojoj mu je ruski lider poželeo zdravlje i uspehe, a građanima Srbije sreću i prosperitet, saopštila je danas Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
13. 02. 2026. u 12:40
STRADALI MLADIĆ SIN POZNATOG MUZIČARA: Novi detalji nesreće u Sarajevu
ERDOAN Morankić (23), koji je stradao u tramvajskoj nesreći u Sarajevu, sin je poznatog muzičara iz Brčkog Armana Morankića, piše portal sarajevskog Avaza.
13. 02. 2026. u 12:05
HTELA DA OPROSTI PRELjUBU? Šta se stvarno desilo između Ane i Bastija
ŠTA se stvarno desilo između Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera?
13. 02. 2026. u 07:51
Komentari (5)