UKRAJINA "POSTROJAVA" EU? Da li je sukob sa Rusijom "prozor prilika" za zajedničku armiju
RAT u Ukrajini prilika je za EU da konačno počne da realizuje svoju ideju o zajedničkim vojnim snagama, u daleko širem obimu od onoga koji danas postoji.

Foto AP
Imajući u vidu da pitanje odbrane spada u nacionalne nadležnosti, a ne pod "kišobran" EU, ideja je da se stvori koordinacija između 27 vojski, da bi bile efikasnije i operativnije. Takođe, i da se iz nacionalnih budžeta izdvaja više sredstava za vojne potrebe.
Potpredsednik EK i visoki predstavnik za spoljnu i bezbednosnu politiku Đuzep Borelj je nedavno naveo primer evropske vojne razjedinjenosti, činjenicom da SAD u svojim snagama imaju jedan tip tenkova, a EU čak dvanaest. Takođe, mnoge članice sprovode paralelnu logistiku, pa u takvim uslovima dolazi do značajnog dupliranja snaga i sredstava koja bi mogla pametnije da se ulože.
Evropska odbrambena agencija već je uradila izveštaje na temu šta bi trebalo da se promeni, a poslednji se očekuje već za nekoliko meseci, kada bi konačno, po očekivanjima iz Brisela, trebalo da se krene u akciju.
Analiza nedostataka u ulaganjima u odbranu govori o stanju tehnike evropskih odbrambenih sposobnosti i razlici između onoga što postoji i kako bi to trebalo da bude, istakao je Borelj.
Borelj je poručio da EU mora sama da učini nešto za svoju odbranu i da preuzme odgovornost, a ne da čeka da joj u pomoć priskaču NATO i SAD.
Od zemalja članica se traži da prekinu sa smanjivanjima budžeta za vojne potrebe. Izračunato je da bi EU, da je trošila od 2008. godine do sada isto koliko i pre ekonomske krize, potrošila 160 milijardi evra više za odbranu.
- Sada vidimo da tih 160 milijardi nedostaju - poručio je nedavno Borelj.
Evropski šef diplomatije je uporedio ulaganja SAD i EU, istakavši da su članice Unije svoje zajedničke izdatke za odbranu u navedenom periodu uvećale za 20 odsto, a SAD čak tri puta više - 66 odsto.
Zajedničke investicije u odbranu unutar EU iznose trenutno svega 11 odsto, a Brisel očekuje da to bude čak 35 odsto.
ZAJEDNIČKA I "NAMENSKA"
Jedna od ideja je da se na ovaj način pokrene jedinstvena vojna industrija, da se ne bi dovodila u pitanje kompatibilnost oruđa u upotrebi na različitim teritorijama koje pokriva Brisel.
Istovremeno, u EU očekuju da bi na ovaj način mogli više da pomognu i Ukrajini, pošto su već došli u situaciju da moraju da obnove zalihe, usled do sada poslate pomoći ovoj zemlji.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (1)