UKRAJINA "POSTROJAVA" EU? Da li je sukob sa Rusijom "prozor prilika" za zajedničku armiju
RAT u Ukrajini prilika je za EU da konačno počne da realizuje svoju ideju o zajedničkim vojnim snagama, u daleko širem obimu od onoga koji danas postoji.

Foto AP
Imajući u vidu da pitanje odbrane spada u nacionalne nadležnosti, a ne pod "kišobran" EU, ideja je da se stvori koordinacija između 27 vojski, da bi bile efikasnije i operativnije. Takođe, i da se iz nacionalnih budžeta izdvaja više sredstava za vojne potrebe.
Potpredsednik EK i visoki predstavnik za spoljnu i bezbednosnu politiku Đuzep Borelj je nedavno naveo primer evropske vojne razjedinjenosti, činjenicom da SAD u svojim snagama imaju jedan tip tenkova, a EU čak dvanaest. Takođe, mnoge članice sprovode paralelnu logistiku, pa u takvim uslovima dolazi do značajnog dupliranja snaga i sredstava koja bi mogla pametnije da se ulože.
Evropska odbrambena agencija već je uradila izveštaje na temu šta bi trebalo da se promeni, a poslednji se očekuje već za nekoliko meseci, kada bi konačno, po očekivanjima iz Brisela, trebalo da se krene u akciju.
Analiza nedostataka u ulaganjima u odbranu govori o stanju tehnike evropskih odbrambenih sposobnosti i razlici između onoga što postoji i kako bi to trebalo da bude, istakao je Borelj.
Borelj je poručio da EU mora sama da učini nešto za svoju odbranu i da preuzme odgovornost, a ne da čeka da joj u pomoć priskaču NATO i SAD.
Od zemalja članica se traži da prekinu sa smanjivanjima budžeta za vojne potrebe. Izračunato je da bi EU, da je trošila od 2008. godine do sada isto koliko i pre ekonomske krize, potrošila 160 milijardi evra više za odbranu.
- Sada vidimo da tih 160 milijardi nedostaju - poručio je nedavno Borelj.
Evropski šef diplomatije je uporedio ulaganja SAD i EU, istakavši da su članice Unije svoje zajedničke izdatke za odbranu u navedenom periodu uvećale za 20 odsto, a SAD čak tri puta više - 66 odsto.
Zajedničke investicije u odbranu unutar EU iznose trenutno svega 11 odsto, a Brisel očekuje da to bude čak 35 odsto.
ZAJEDNIČKA I "NAMENSKA"
Jedna od ideja je da se na ovaj način pokrene jedinstvena vojna industrija, da se ne bi dovodila u pitanje kompatibilnost oruđa u upotrebi na različitim teritorijama koje pokriva Brisel.
Istovremeno, u EU očekuju da bi na ovaj način mogli više da pomognu i Ukrajini, pošto su već došli u situaciju da moraju da obnove zalihe, usled do sada poslate pomoći ovoj zemlji.

RUSI SU NAREDILI OBARANjE RAKETAMA: Nove šokantne tvrdnje o padu azerbejdžanskog aviona
JEDAN azerbejdžanski medij objavio je juče dokaze koji sugerišu da je ruska vojska naredila raketni napad 2024. godine na let 8243, što je izazvalo pad u kojem je poginulo 38 putnika, a 29 ih je povređeno, piše „Euronjuz“.
02. 07. 2025. u 08:16

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

AGENT MOSADA U POLITIČKOM VRHU SIRIJE: Vešanje izraelskog špijuna snimano i prenošeno uživo (FOTO/VIDEO)
MNOGI ga smatraju najboljim izraelskim špijunom ikada. Sa lažnim identitetom sirijskog muslimana rođenog u Libanu, Eli Koen je imao jedan cilj - da kao operativac Mosada sazna poverljive informacije koje će koristiti Izraelu.
01. 07. 2025. u 12:48
Komentari (1)