RUSI PREKIDAJU ISPORUKE GASA DANSKOJ I NEMAČKOJ KOMPANIJI: Odbili da plaćaju u rubljama, "Gasprom" doneo odluku
RUSKI "Gasprom” od 1. juna obustavlja isporuke gasa za nemački "Šel enerdži Jurop" i danski Orsted, navodi se u saopštenju ruskog energetskog giganta.

Foto EPA
- Danska kompanija "Orsted" je obavestila "Gasprom" da ne namerava da plaća isporučeni gas u rubljama... "Šel enerdži Jurop" takođe ne namerava da vrši plaćanja po ugovoru o isporuci gasa Nemačkoj u rubljama - piše u saopštenju.
Napominje se da "Gasprom" nije primio uplatu od evropskih partnera za isporuku "plavog goriva" u aprilu, što je bio razlog za obustavu isporuke gasa. "Orsted" je zauzvrat precizirao da će do gašenja doći u 6 sati ujutro po lokalnom vremenu.
Ranije je Gasprom već prekinuo snabdevanje zbog neplaćanja po novoj šemi holandskoj kompaniji "GasTera".
Ruski predsednik Vladimir Putin najavio je 23. marta prebacivanje plaćanja za isporuku prirodnog gasa zemljama EU i drugim državama koje su uvele restriktivne mere protiv Rusije u rublje kako bi se odustalo od korišćenja dolara i evra u obračunima.
Tada je Putin potpisao odgovarajući ukaz i upozorio da ako "neprijateljske" zemlje ne budu plaćale u ruskoj valuti od 1. aprila, onda će Moskva smatrati da je to neispunjenje gasnih ugovora.
Prema novoj šemi, "Gasprombank" će otvoriti posebne račune za strane kupce.
BONUS GALERIJA: Černobilj - nekad i sad
BONUS VIDEO: PRAZNI RAFOVI U NjUJORKU - U SAD znak za uzbunu zbog nestašice hrane za bebe
Preporučujemo

UKRAJINCI PRAVE NOVI AZOV: Prva jedinica stvorena u Harkovu, i ima novi zloslutni simbol
31. 05. 2022. u 16:56

RAT U UKRAJINI: U toku čišćenje Severodonjecka, Ukrajinci hapse zbog "proruske propagande" (FOTO/VIDEO)
31. 05. 2022. u 07:30 >> 22:48

TRAMP NAJAVIO VELIKU AKCIJU ZBOG RUSIJE: "Vreme je da se progone ljudi"
AMERIČKI predsednik Donald Tramp izjavio je danas da namerava da "progoni ljude" koji su, po njegovoj oceni, pokušali da se mešaju u predsedničke izbore 2016. godine tako što su tvrdili da je Rusija pokušala da utiče na rezultat.
22. 07. 2025. u 21:28

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

VELIKE DEVOJKE: Federerove ćerke više nisu male - lepe bliznakinje, vidite na koga liče (FOTO)
PORED njih dve, Rodžer Federer je otac dvojice dečaka - Lea i Lenija.
22. 07. 2025. u 17:19
Komentari (2)