"U IRANU POSTOJI SLOBODA IZRAŽAVANJA": Raisi poručio da će smrt devojke biti istražena, pa osudio licemerje zapadnih sila

23. 09. 2022. u 10:30

IRAN ima slobodu izražavanja, ali demonstracije koje se sada odvijaju su neprihvatljivi "činovi haosa", rekao je iranski predsednik Ebrahim Raisi, dodajući da je naredio istragu o smrti mlade žene koja je potaknula krvave proteste.

У ИРАНУ ПОСТОЈИ СЛОБОДА ИЗРАЖАВАЊА: Раиси поручио да ће смрт девојке бити истражена, па осудио лицемерје западних сила

Foto: AP Photo/Ebrahim Noroozi/Printscreen/

- Pitanja prava moraju da se razmatraju u celom svetu s jedinstvenim standardom - rekao je Raisi na konferenciji za novinare na marginama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.

- U Iranu postoji sloboda izražavanja… ali činovi haosa su neprihvatljivi - rekao je predsednik.

Raisi je dodao da će smrt mlade žene biti istražena, ali je osudio licemerje zapadnih sila.

- Budite uvereni, istraga će sigurno biti otvorena - rekao je novinarima i istakao da se u izveštaju medicinskog veštaka ne spominje policijsko zlostavljanje.

Podsetimo, protesti zbog smrti mlade žene koja je umrla u pritvoru "policije za moral", koja sprovodi stroga pravila nošenja hidžaba, nedeljama potresaju Iran.
 

Foto: EPA-EFE/ ABEDIN TAHERKENAREH

 

Dvadesetdvogodišnja Maša Amini umrla je u prošli petak nakon što je početkom sedmice uhapšena u Teheranu. Slučaj je stavio u centar pažnje prava žena u ovoj islamskoj zemlji.

Policija je odbacila sumnje objavljene na društvenim mrežama da je pretučena rekavši da joj je pozlilo dok je čekala s drugim zatvorenim ženama.
 

Prema iranskom šerijatskom zakonu žene su obavezne da pokriju kosu i da nose dugu, široku odeću.

One koje prekrše pravila čeka javni ukor, novčana kazna ili hapšenje. Međutim, poslednjih meseci aktivisti su pozvali žene da skinu velove uprkos oštrim merama tvrdokornih vladara protiv "nemoralnog ponašanja".

Očevici njenog hapšenja rekli su novinarima da se činilo da je Aminijeva pretučena u kombiju "moralne policije" dok su je vodili u pritvorski centar.

Bela kuća je 16. septembra nazvala njenu smrt "neoprostivom", a reagovao je i "Amnesti Internešenel" (AI), koji je pozvao na istragu o "sumnjivoj" smrti.

Demonstracije zbog smrti devojke najveći su u Iranu od 2019. Najviše ih je na kurdskom severozapadu države, ali proširili su se na prestonicu i na najmanje 50 gradova širom zemlje.

Najmanje 31 civil ubijen je od početka demonstracija u Iranu.

BONUS VIDEO: MESTO ZLOČINA U SUBOTICI: Forenzičari u stanu u kom je muškarac ubio bivšu suprugu

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Patite od sindroma nervoznih creva? Saveti za bolji kvalitet života