KEMBRIDŽ SE RAĐAO I IZ KRVI CRNACA: Čuveni univerzitet rastao od donacija kompanija uključenih u trgovinu robljem

Dragan Vujičić

25. 09. 2022. u 08:10

UNIVERZITET u Kembridžu imao je "značajnu korist" od transatlantske trgovine robljem.

КЕМБРИЏ СЕ РАЂАО И ИЗ КРВИ ЦРНАЦА: Чувени универзитет растао од донација компанија укључених у трговину робљем

Foto Vikipedija

Iako nijedan dokaz ne pokazuje da su porobljeni ili plantaže robova bili u vlasništvu univerziteta, institucija je imala koristi od bogatstva investitora koje je nastalo posedovanjem robova. Ukratko, ovo je rezultat istraživanje koje je naručio prorektor Kembridža Stiven Tup 2019. nakon što je u Americi počeo da se diže "Talas 1619" sa novim rasnim teorijama.

U saopštenju u kojem se objavljuju rezultati istraživanja, univerzitet je otkrio: "Istraživanje nije pronašlo nikakve dokaze da je univerzitet direktno posedovao plantaže robova ili robove. Međutim, on je identifikovao značajne koristi za univerzitet i njegove fakultete koje proizlaze iz ulaganja u kompanije koje su bile učesnici u trgovini, od pojedinačnih dobrotvora i od naknada dobijenih od porodica vlasnika plantaža".

Ogromne doprinose dali su pojedinačni koledži kao što su Gonville & Caius, Triniti i King's, pri čemu je nekoliko njih investiralo u kompanije koje su direktno uključene u trgovinu robljem u Atlantiku, što je označilo transport približno 10 do 12 miliona porobljenih Afrikanaca preko Atlantskog okeana.

Kao što je otkriveno u rezultatima istraživanja, Muzej Ficvilijam koji se odnosi na univerzitet je "osnovan na novcu nasleđenom od guvernera kompanije za trgovinu robljem Južnog mora", a ironično, muzej bi sledeće trebalo da organizuje izložbu o ropstvu i moći koristeći artefakte iz zbirke univerziteta.

Rasprave i o reparacijama

Prodekan Tup je rekao: "Nije u našoj mogućnosti da ispravimo istorijske greške, ali možemo početi tako što ćemo ih priznati."

Kembridžovo "učešće u imperijalizmu i ropstvu je izuzetno složeno", prema istraživačima u izveštaju, ističući da su "ubedljivi glasovi pozivali na finansijsku reparaciju", ali i sugerisali da univerzitet razmisli o načinima na koje može "napraviti razliku u zajednicama pogođenim nasleđem porobljavanja".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

BOLJE DA NAM PSUJU MAJKU NEGO DA NAM VIČU SRBIJA! Čuveni Albanac objasnio što su igrači lažne države Kosovo pobegli s terena u Rumuniji