PET RAZGOVORA ZA MESEC DANA: Erdogan otkrio na čemu radi sa Putinom
TURSKI predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da radi sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom na prevazilaženju prehrambene krize u „slabo razvijenim“ zemljama.

Foto Tanjug/AP
- Tokom poslednjeg razgovora sa Putinom, preduzeli smo korake kako bismo razjasnili šta možemo da pošaljemo slabo razvijenim ili nerazvijenim afričkim zemljama, pored žita. Šta bi to moglo da bude? Đubrivo. Ne samo žito. Zato što je u onim zemljama gde je velika suša, takođe potrebno otkloniti problem pomoću đubriva. Nadam se da ćemo rešiti ovo pitanje - izjavio je Erdogan, prenose turski mediji.
Turski lider je pored toga istakao da je za poslednjih mesec dana pet puta razgovarao sa ruskim kolegom.
- U toku 20 godina, kako dok sam bio premijer, tako i sada za vreme predsedničkog mandata, u stalnom smo kontaktu sa svetskim liderima. Samo za poslednjih mesec dana Putin i ja smo razgovarali pet puta. Isto toliko razgovora sam imao i sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim. Sa druge strane, imamo i telefonsku diplomatiju sa američkim predsednikom - istakao je Erdogan.
U Istanbulu su 22. jula bili potpisani sporazumi o rešavanju problema isporuka prehrambenih proizvoda i đubriva iz Ukrajine i Rusije na svetsko tržište. Dokumente su potpisali predstavnici Rusije, Ukrajine, Turske i Ujedinjenih nacija. Moskva, međutim, ukazuje na to da deo sporazuma o izvozu ruskih prehrambenih proizvoda još ne funkcioniše. Rok važenja sporazuma ističe 19. novembra.
Putin je, međutim, početkom septembra ukazao na to da Zapad većinu ukrajinskog žita izvozi u svoje države, umesto u zemlje Afrike, kojima je ono neophodno.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO
BORBA PROTIV DRONOVA: Ruske bespilotne letelice iznad Ukrajine
Preporučujemo

RAT U UKRAJINI: NATO odbacuje tvrdnje Rusije da Ukrajina sprema „prljavu bombu“
24. 10. 2022. u 07:17 >> 00:48

UKRAJINA IZDALA UPOZORENjE: Rusi će noćas lansirati raketu koja može da nosi nuklearno oružje
RUSIJA planira „trenažno“ lansiranje interkontinentalne balističke rakete RS-24 „Jars“ u noći između 18. i 19. maja, saopštila je ukrajinska vojna obaveštajna služba (GUR) 18. maja.
18. 05. 2025. u 15:55

INCIDENT U DRUGOM KRUGU IZBORA U RUMUNIJI: Policija izvela predsedničkog kandidata sa biračkog mesta (VIDEO)
RUMUNSKI predsednički kandidat i lider nacionalističke stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna Đorđe Simion i favorit na prošlogodišnjim poništenim izborima, Kalin Đorđesku, policija je izvela sa biračkog mesta u Mogošoaji (predgrađu Bukurešta).
18. 05. 2025. u 09:54

SAMO 5 ZEMALjA: Ko je sve glasao za Srbiju i kako - maksimalnih 12 od komšija (FOTO)
POSLE završenog finala "Evrovizije 2025", na zvaničnom sajtu prestižnog muzičkog takmičenja objavljeno je i kako su glasale zemlje učesnice u polufinalima.
18. 05. 2025. u 11:34
Komentari (0)