NATO GENERAL O "NOVOJ" POZORNICI SUKOBA SA MOSKVOM: "Uticaj Rusije stalno raste, sprečićemo stare greške"
ZBOG rastućeg uticaja Rusije, NATO bi trebalo da se fokusira na Irak, rekao je italijanski general i komandant NATO misije u Iraku Đovani Januči za list Republika.

Foto: Jutjub/Tasteful Vlogs/NATO
- Irak je jedna od najkomplikovanijih zemalja za NATO, gde sa jedne strane stalno raste uticaj Moskve i Teherana, a sa druge je vojni kontingent alijanse prilično ograničen - rekao je on.
Prema generalovim rečima, delovanje bloka je već usmereno na sprečavanje starih grešaka u regionu.
- Imamo potpuno novi model rada unutar NATO. Sarađujemo sa lokalnim vlastima i izbegavamo razgovore sa pozicije koja bi mogla da signalizira pokušaje Zapada da vojno interveniše u unutrašnjim stvarima zemlje - zaključio je Januči.
Američke trupe i njihovi saveznici izvršili su invaziju na Irak u proleće 2003. godine. Cilj operacije Iračka sloboda bio je zbacivanje režima Sadama Huseina, kojeg je Vašington optužio za veze sa međunarodnim terorizmom i posedovanje hemijskog oružja.
Kasnije ove informacije nisu potvrđene. Od tada je vojni kontingent u Iraku smanjen, ali delovi NATO misije i dalje ostaju tamo.
Preporučujemo

"RUŠI MI SE SVET": Prvo oglašavanje Bekute o Mrkinom testamentu (FOTO)
28. 11. 2022. u 16:28

UMEŠANOST VAŠINGTONA DONOSI RIZIKE: Rjabkov - Nema dijaloga Rusije i SAD o Ukrajini
29. 11. 2022. u 16:05

ŠOK PROGNOZA ZA OKTOBAR: Najavljeno da će pasti pola metra snega! Ovakve ekstreme ni meteorolozi ne pamte
PREMA najavama meteorologa, oktobar 2025. počeće u Srbiji pod uticajem prodora hladnog vazduha sa severoistoka Rusije koji je došao do Nemačke i Poljske, ali se polako približava ka nama što će prouzrokovati razvoj ciklona u Jonskom, Tirenskom i delu Jadranskog mora i već 1. oktobra, u sredu, u večernjim časovima na jugu i jugozapadu Srbije počeće da pada kiša.
30. 09. 2025. u 20:58

"ZAŠTO MI PIPAŠ ŽENU?" Ovako je počela tuča na svadbi u Gornjem Milanovcu, nasrnuli na doktora (VIDEO)
SVADBENO veselje u Gornjem Milanovcu pretvorilo se u haotičnu scenu kada je došlo do nesvakidašnjeg incidenta.
30. 09. 2025. u 16:10

NE DA NA ĆERKU Bogdanin otac očitao lekciju Veljku, jasno mu stavio do znanja: "Možda pre nisi imao ovakvu devojku..."
VELjKO je uvek isticao da želi veliku porodicu sa mnogo dece kojima će usaditi prave vrednosti i tradiciju.
29. 09. 2025. u 16:17
Komentari (2)