PETROJUAN OD PETRODOLARA UZIMA PRIMAT: Kineska valuta na tržištu nafte kreira novi energetski poredak
U TRGOVINI naftom, američki dolar sve više gubi primat, a preuzima ga kineski juan. Ova godina mogla bi da donese totalni preokret i da, umesto petrodolara, zavlada petrojuan, kao posledica činjenice da je nastao novi svetski energetski poredak između Kine i Bliskog istoka, tvrde analitičari.

Foto Tanjug/AP
Britanski poslovni dnevnik "Fajnenšel tajms" podseća na geopolitički savez koji je američke bezbednosne garancije Saudijcima na Bliskom istoku, u svojevrsnom barter aranžmanu, menjao za dogovor o isključivoj prodaji saudijske nafte u američkim dolarima. Pre sedam decenija, američki predsednik Frenklin Delano Ruzvelt potpisao je sa saudijskim kraljem Abdulom Azizom Ibn Saudom ovaj dil koji bi uskoro mogao da bude samo pisani trag istorije.
Kina, naime, kupuje sve veće količine nafte i tečnog prirodnog gasa od Irana, Venecuele, Rusije i delova Afrike, koje, umesto u dolarima, plaća u svojoj valuti, juanu. Sastanak kineskog predsednika Si Đinpinga sa liderima Saudijske Arabije i Saveta za saradnju u Zalivu (GCC), krajem minule godine je, kako za "Fajnenšel tajms" ističe Zoltan Pozar, strateg Kredit Svis banke, značio rađanje petrojuana.
Isti ekonomski ekspert najavio je, početkom rata u Ukrajini, nastanak "novog svetskog monetarnog poretka" u čijem će centru biti Rusija, Kina i njihovi saveznici s novom rezervnom svetskom valutom zasnovanom na neophodnim sirovinama kojima raspolažu u izobilju. Na Zapadu je, međutim, predvideo da će štampanje novca bez pokrića doneti visoku inflaciju. Peking "želi da ponovo definiše pravila globalnog energetskog tržišta, što podrazumeva da se zemlje BRIK, Brazil, Rusija, Indija i Kina, ali i mnogi drugi delovi sveta, nezadovoljni korišćenjem dolara kao oružja zbog situacije u Ukrajini, okrenu plaćanju u drugoj valuti", kaže Pozar.

Foto Tanjug/Ap
Si predviđa da će Kina, za tri do pet godina, dramatično povećati uvoz iz zemalja GCC, ali i raditi na "svedimenzionalnoj energetskoj saradnji". Peking se nada da će sve to, već 2025. godine, na Šangajskoj berzi nafte i prirodnog gasa, biti plaćeno u juanima. Ako se ostvare te najave, nastaće ogroman pomak u globalnoj trgovini energentima. Rusija, Iran i Venecuelaimaju 40 odsto rezervi nafte OPEK plus i sve prodaju Kini, sa velikim popustom. Zemlje GCC imaju sledećih 40 odsto rezervi, dok je preostala petina "u oblastima unutar ruske i kineske orbite".

Foto Shutterstock
Iako juan neće preko noći zameniti dolar, trgovina petrojuanom menja svet. Tako je nemački hemijski gigant BASF odlučio da zatvori delove fabrike u Ludvigshafenu i prebaci u Žanjiang. To bi moglo da bude početak trenda "od farme do stola", kojim Kina nastoji da privuče proizvođače, koristeći kao mamac jeftine energente i tako, kao najveći svetski uvoznik nafte, dodatno podstakne "dedolarizaciju".
GLOBALNO POVERENjE
ONI koji ne veruju u uspon petrojuana, ističu da Kina ne uživa isti nivo globalnog poverenja kao SAD, zbog čega nije izvesno da će države hteti da posluju u juanima. Ako je to i tačno, primećuju zapadni analitičari, ostaje činjenica da tržištem nafte dominiraju zemlje koje imaju više zajedničkog sa Kinom, nego sa SAD. Kinezi sada uz "finansijsku sigurnosnu mrežu", nude i mogućnost konverzije juana u zlato na berzama u Šangaju i Hongkongu.
Preporučujemo

REKORD "GASPROMA": Premašen nivo dnevnih isporuka gasa Kini predviđenih ugovorom
04. 01. 2023. u 12:49

KINEZI "MERKAJU" MESEC: Amerikanci u panici, ko le će prvi da pošalje ljudsku posadu?
02. 01. 2023. u 17:19

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini
TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.
19. 07. 2025. u 10:22

SKANDAL TRESE NEMAČKU: Pogledajte koliko je Analena Berbok potrošila na šminku za samo tri meseca
KABINET bivšeg nemačkog kancelara Olafa Šolca izdvojio je skoro 590.000 evra iz javnih sredstava za šminkanje i uređivanje izgleda državnih funkcionera u periodu od 2022. do marta 2025. godine, piše Bild pozivajući se na podatke nemačke vlade.
19. 07. 2025. u 11:16

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (2)