EVROPA PRELAZI NA RATNU INDUSTRIJU? Ukrajina "guta" municiju, zapadne zemlje u problemu
DOK UKRAJINSKI predsednik Vladimir Zelenski traži da se njegovoj zemlji isporuče borbeni avioni sa Zapada, zemlje NATO imaju problem i sa isporukom municije, piše Dojče vele.

Foto: Profimedia/Ilustracija
- Rat u Ukrajini troši ogromne količine municije i prazni skladišta naših saveznika - rekao je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg novinarima u ponedeljak.
- Trenutna potražnja je višestruko veća od stope kojom mi proizvodimo. Ovo stavlja našu namensku industriju pod stres.
Ukrajinska vojska ispaljuje šest do sedam hiljada granata dnevno, rekao je Stoltenberg.
- Trenutno, vreme čekanja na municiju velikog kalibra kod proizvođača je u proseku 28 meseci - pre rata je bilo 12 meseci. Današnje porudžbine biće isporučene tek za dve i po godine - upozorio je Stoltenberg.
Čini se da je ova tema došla na vrh dnevnog reda pred dvodnevni sastanak NATO koji počinje danas u Briselu.
Mnogi stručnjaci očekuju prelazak na neku vrstu "ratne industrije", odnosno daleko masovniju proizvodnju municije.
Kako je rekao Stoltenberg, u toku je logistička trka da se Ukrajincima na vreme isporuči dovoljno municije, goriva i rezervnih delova.
- Brzina spašava živote - rekao je on.
Stoltenberg je naveo da je ruska prolećna ofanziva zapravo već počela.
- Zato moramo da nastavimo da dajemo Ukrajini sve što joj je potrebno da pobedi i postigne pravedan i održiv mir - dodao je on.
Prema Brunu Leteu, stručnjaku za odbranu iz Nemačkog Maršalovog fonda, evropske zemlje su poput mesečara koji idu u katastrofu kada je u pitanju snabdevanje vojske.
- Namenska industrija i dalje proizvodi kao u miru. Evropske vlade moraju da ubrzaju proizvodnju velikim narudžbama. To neće trajati nekoliko meseci, već najmanje godinu dana - rekao je on u intervjuu za nemački list "Viršaftsvohe".
Lete je dodao da sam rat nije i neće naterati namensku industriju da poveća proizvodnju – jer privatnici čekaju konkretan nalog. A to se još nije dogodilo u većim razmerama, primećuje ovaj stručnjak: "Trenutno ne vidimo strateške promene u potražnji".
S tim u vezi, tema sastanka NATO-a trebalo bi da bude i povećanje izdataka za vojsku. Trenutno postoji načelni dogovor da svaka država članica odvoji najmanje 2 odsto BDP-a za odbranu, a šuška se da bi novi cilj mogao da bude 2,5 ili 3 odsto. Ovo neće proći bez otpora jer ni današnju "normu" ne ispunjava veliki broj članova NATO.
Pored toga, na sastanku će se razgovarati i o mogućoj isporuci vojnih aviona Ukrajini.
U kuloarima će se razgovarati i o nasledniku Norvežanina Jensa Stoltenberga na čelu NATO.
Mandat mu ističe krajem godine. Pominju se imena britanskog ministra odbrane Bena Volasa i estonske premijerke Kaje Kalas.
BONUS VIDEO: VEŽBE U RATNIM USLOVIMA - Posade ruskih tenkova T-80BVM vežbaju gađanje

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (0)