BORELJ ZABRINUT: Apelovao sam na Peking da ne prelazi "crvenu liniju"
VISOKI predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj rekao je danas da je apelovao na Kinu tokom Minhenske konferencije o bezbednosti da se uzdrži od "prelaska crvene linije" u odnosima Brisela i Pekinga slanjem oružja Rusiji.
Foto AP
Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je juče da Kina razmatra mogućnost pružanja "smrtonosne" vojne pomoći Rusiji, uključujući oružje ili municiju, uz napomenu da su privatne kineske kompanije do sada Rusiji pružale samo "nesmrtonosnu" podršku.
- Razgovarao sam sa ministrom spoljnih poslova Kine Vangom Jiem i izrazio sam veliku zabrinutost zbog toga što Kina obezbeđuje oružje Rusiji i zamolio ga da to ne čini, izražavajući ne samo našu zabrinutost, već i činjenicu da bi to bila "crvena linija" za naše odnose - rekao je Borelj po dolasku na sastanak Saveta za spoljne poslove EU u Briselu.
On je dodao da je kineski diplomata rekao da Kina ne planira da isporučuje oružje Rusiji, ali da će EU biti oprezna.
Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je ranije da SAD, a ne Kina, "napumpavaju" ukrajinski sukob oružjem, pozivajući Vašington da prestane da prebacuje odgovornost za raspirivanje sukoba i da širi dezinformacija u vezi sa vojnom saradnjom Pekinga i Moskve, piše RIA.
BONUS VIDEO: TRESLO SE I U IRAKU: Snimci Marije Zaharove iz Bagdada tokom zvanične posete ruske delegacije
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
MAĐAR IZAŠAO NA BALKON DA POZDRAVI NAROD: Doživeo veliki šok i neprijatnost (VIDEO)
AKTUELNI premijer Mađarske Peter Mađar, doživeo je veliku neprijatnost prilikom obraćanja građanstvu.
07. 06. 2026. u 12:19
"AKO KORISTIŠ MEGAFON, ONDA TO NEMOJ NAZIVATI PISMOM" Peskov oštro o Zelenskom: Da je zaista želeo da ga preda Putinu, mogao je to da učini
DA je Vladimir Zelenski zaista želeo da preda pismo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, mogao je to jednostavno da učini, bez javnog objavljivanja, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
07. 06. 2026. u 13:37
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (1)