ŠTA BRINE ZAPAD? Rusija želi da demonstrira jednu stvar zajedničkim vežbama sa Kinom i Južnom Afrikom

Новости онлајн

02. 03. 2023. u 20:30

ZAJEDNIČKE vojne vežbe na moru Rusije, Kine i Južne Afrike nisu neočekivane jer se radi o dugogodišnjim saveznicima, tri države su pokazale da se njihova saradnja nastavlja nezavisno od sukoba u Ukrajini, a za vojsku afričke države ovo je bila legitimna prilika da prođu deo mornaričke obuke, smatraju sagovornici u članku objavljenom na sajtu Atlantskog saveta.

ШТА БРИНЕ ЗАПАД? Русија жели да демонстрира једну ствар заједничким вежбама са Кином и Јужном Африком

Foto Tanjug/AP

U tekstu se analizira značaj zajedničke vojne vežbe koju su nedavno održale Rusija, Kina i Južna Afrika, govori se o odnosima tri zemlje, ali i održavanju vežbi na moru u svetlu konflikta u Ukrajini.

Južna Afrika ima dugogodišnje dobre odnose sa Rusijom i Kinom, članica je BRIKS-a, njenu vladajuću partiju Afrički nacionalni kongres u borbi protiv aparthejda pomogli su Sovjeti, dok s Kinom gaji jake ekonomske veze od početka dvehiljaditih godina.

- Vojna saradnja među ovim državama nije ni presedan, ni neočekivana - zaključuje Sara Deli, saradnik Afričkog centra.

Podsećajući da su zajedničke vežbe tri države održane i 2019. godine, stariji poručnik i saradnik  za pitanja američke mornarice u Atlantskom savetu Marek Džestrab kaže da je vojni značaj poslednjih mornaričkih vežbi ograničen, ali je onaj diplomatski bio mnogo značajniji.

- Ove vežbe omogućile su Južnoj Africi da u mornaričkoj diplomatiji pokaže svoju nezavisnu spoljnu politiku, Rusiji da podvuče nastavak veza sa zemljama Globalnog juga, a Kini da prikaže rastući globalni uticaj i domet svoje mornarice - navodi sagovornik portala.

Južna Afrika je ekonomski, diplomatski i vojno među gigantima afričkog kontinenta i zbog toga je u centru pažnje, a ambivalentni odnosi sa Sjedinjenim Američkim Državama i bliske veze sa Kinom opredelili su je da sa Moskvom i Pekingom učestvuje na zajedničkim vojnim vežbama, konstatuje Majk Šurkin, takođe saradnik Afričkog centra.

Sagovornica iz ovog centra smatra da učešćem u zajedničkim vojnim vežbama, bilateralnim sastancima na najvišem nivou, "prijateljskim" odnosima s Moskvom, Južna Afrika dovodi u pitanje svoju neutralnu poziciju prema sukobu u Ukrajini, pa čak i da doprinosi tenzijama "ne svrstavanjem" ni na jednu stranu – priznavanjem nelegalnosti ruske "invazije" i odbijanjem da uvede sankcije Moskvi i prekine veze s njom.

Same vojne vežbe, prema njenom mišljenju, su sasvim legitimne, budući da u Indijskom okeanu postoji realna pretnja od pirata i nelegalnih aktivnosti, pa je ovo bila prilika da južnoafrička mornarica prođe kroz obuke zajedničkih taktičkih manevara i spasavanja.    

Sagovornici Atlantskog saveta smatraju da je vojnim vežbama Rusija želela da pokaže da može da nastavi da ispunjava spoljne obaveze, poput ugovorenih vojnih vežbi, i nastavi sukob u Ukrajini, dok Kina, prema mišljenju sagovornika, želi da "poremeti svetski poredak i izazove SAD" jačanjem mornaričkih snaga. Peking planira da do 2025. godine ima 400 ratnih brodova, a do 2030. njih 440.

U tekstu se iznosi mišljenje da preklapanje vežbi sa godišnjicom početka ruske Specijalne vojne operacije u Ukrajini nije slučajno i da je Južna Afrika učešćem u vežbama želela da pokaže da "nije zabrinuta zbog Ukrajine i ne želi da se svrstava uz Zapad po ovom pitanju", dok Rusija želi da pokaže da nastavlja diplomatske odnose kao bilateralni bezbednosni partner uprkos krizi u Ukrajini.

BONUS VIDEO: VATRA SA "ADMIRALA GORŠKOVA" - Ruska fregata ispaljuje projektile tokom vežbi u Indijskom okeanu

(RT)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PRESTALI SMO DA IGRAMO ODBRANU, ŽAO MI JE...: Prve reči Željka Obradovića posle poraza od Efesa