AMERIČKI PVO SISTEM ZAKAZAO: Iranski dronovi probili odbranu američke baze
KLjUČNI sistem protivvazdušne odbrane u koalicionoj bazi navodno nije bio u potpunosti operativan kada je iranski dron napao američke snage u Siriji 23. marta, ubivši američkog izvođača radova i ranivši nekoliko američkih vojnika.
Dva napada na američke snage u Siriji dogodila su se u razmaku od otprilike 45 minuta. Koalicione snage na lokaciji Centra za podršku misiji Konoko bile su meta prvog napada, koji se dogodio u 22:39. Lokalno vreme.
U drugom napadu, tri drona kamikaze napala su bazu Grin Vilidž oko 23.23 po lokalnom vremenu. Dva drona uništila je saveznička protivvazdušna odbrana. Jedan je ušao u kompleks i oštetio jednu strukturu. Ali nije bilo izveštaja o povređenima.
Udari u petak najnoviji su u sve većem broju uzvratnih akcija između Sjedinjenih Država i grupa koje podržava iranski Korpus garde islamske revolucije (IRGC).
Sukob, među najgorim u regionu od 2019. godine, preti nedavnim pokušajima deeskalacije tenzija širom Bliskog istoka.
Centralna komanda SAD (CENTCOM) je izvestila o desetinama napada milicija koje podržava IRGC, a ciljane su na snage i objekte koalicije SAD i protiv ISIS-a od 2021. Ali, ovaj talas borbi je pokrenut smrću američkog izvođača radova. Pet američkih pripadnika i još jedan američki izvođač radova zadobili su povrede.
Prema Pentagonu, žrtve su rezultat napada bespilotne letelice na koalicionu bazu zemalja koje se bore protiv Islamske države u severoistočnoj Siriji, u blizini Hasake, oko 13.38 časova. po lokalnom vremenu 23. marta.
U izveštaju koji je u petak objavio The New York Times, navodi se da primarni sistem protivvazdušne odbrane koalicione vazdušne baze "nije bio u potpunosti operativan" kada se napad dogodio.
Jedan američki zvaničnik rekao je izdanju da je sistem odbrane od rakete Avendžer (Avenger) u bazi možda imao problema sa održavanjem tokom napada.
U petak je brigadni general Patrik Rajder, sekretar za štampu Pentagona, rekao novinarima da radar protivvazdušne odbrane radi, ali se uzdržao od pružanja više informacija zbog operativne bezbednosti.
Neizvesno je da li bi sistem otkrio pretnju čak i da je bio u potpunosti operativan, jer bespilotne letelice i dronovi kamikaze povremeno mogu da funkcionišu na malim visinama, što predstavlja izazov za radarske sisteme da ih identifikuju.
Pentagon i drugi američki zvaničnici rekli su da oklevaju da razotkriju sve potencijalne praznine ili neuspehe u slojevitom odbrambenom sistemu iz straha da će neprijateljima u regionu dati bilo kakvu prednost.
General Rajder je rekao: „Preduzećemo razne mere da zaštitimo naše ljude. Ali opet, to je inherentno opasno mesto."
Američki obavještajni analitičari potvrdili su da je dron umešan u incident iranskog porijekla. General Rajder je dodao da su Sjedinjene Države izvele vazdušne napade na militantne lokacije povezane sa iranskim Korpusom garde islamske revolucije.
Dva višenamenska aviona F-15E američkog vazduhoplovstva napala su lokacije koje koriste grupe povezane sa IRGC-om. Kasnije su te grupe ispalile deset raketa na Grin Vilidž bazu u severoistočnoj Siriji, gde su bile stacionirane koalicione snage.
SISTEMI PROTIVVAZDUŠNE ODBRANE AVENDžER
Avendžer je sistem protivvazdušne odbrane kratkog dometa (SHORAD). Sistem naoružanja je namenjen za odbranu pešadije od bespilotnih letelica, krstarećih projektila, helikoptera i niskoletećih aviona koristeći svoje raketne bacače FIM-92 Stinger.
Raspoređivanje ovog odbrambenog sistema u Siriji od strane američkih trupa prvobitno je objavljeno krajem februara 2021. Analitičari su izjavili da bi Avendžer mogao da ponudi kopnenim snagama očajnički potrebnu odbranu od takvih vazdušnih napada.
Sistem, zvanično poznat kao AN/TWQ-1, sastoji se od kupole sa dva lansera raketa Stinger od kojih svaki može da ispali četiri metka istovremeno i mitraljeza M3P koji može ispaliti 50 metaka kalibra, i nišanskog sistema koji se sastoji od infracrvena kamera, optički nišan i laserski daljinomer.
Kompletan Avendžer sistem se može odvojiti i koristiti sa fiksnih pozicija. Međutim, često se nosi na zadnjem delu Hamvija. SAD su takođe dale Ukrajini ovaj sistem protivvazdušne odbrane da se suprotstavi pretnjama ruskih dronova.
Poslednjih godina, nedržavne grupe u Siriji i Iraku dramatično su povećale upotrebu smrtonosnih i naprednih dronova. Ranije je zloglasna grupa Islamska država (ISIS) pokazala svoj kapacitet da pretvori relativno osnovne komercijalne dronove u male bombardere.
Sve u svemu, imajući u vidu vazdušne pretnje sa kojima se američke snage trenutno suočavaju u Siriji, pune operativne sposobnosti Osvetnika su od suštinskog značaja za operativne i održive stanovište održivosti.
BONUS VIDEO - POGLEDAJTE ISPALjIVANjE "MOSKIT" KRSTAREĆE RAKETE: Vežbe ruske Pacifičke flote u Japanskom moru
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)