RUSKI KREDIT ZA MAĐARSKU: Rosatom pomaže izgradnju Pakša
SREDSTVA će ići za proširenje nuklearne elektrane Pakš, koja trenutno obezbeđuje oko polovine električne energije u Mađarskoj.

Foto Tanjug/AP
Ruska vlada je odobrila državni zajam za finansiranje izgradnje dva nuklearna reaktora za mađarsku nuklearnu elektranu Pakš, poznatu kao projekat Pakš-2, navodi se u uredbi objavljenoj u subotu na zvaničnom vladinom portalu.
Prema ovoj uredbi, Moskva se obavezala da će izdvojiti do 10 milijardi evra (10,2 milijarde dolara) za projekat, čiji je početak planiran sredinom 2024. godine. Očekuje se da će kreditom biti finansiran veći deo projekta, koji je ukupno procenjen na 12,5 milijardi evra, prenosi RT.
Prema uredbi, zajam je oslobođen poreza i plaća se bez „provizija, ograničenja, odbitaka, izuzeća ili kompenzacionih zadržavanja“.
Pakš je jedina nuklearna elektrana u Mađarskoj. Prema ugovoru potpisanom 2014. godine, ruska državna kompanija Rosatom će izgraditi elektrane 5 i 6, snage 1,2 gigavata svaka. Četiri postojeća reaktora u Pakšu puštena su u rad između 1982. i 1987. i proizvode oko polovinu električne energije u zemlji. Sa novim modernim nuklearnim reaktorima, vlasti očekuju da će udvostručiti izlaznu snagu elektrane.
Projekat Pakš-2 je pogođen velikim kašnjenjima, ali Budimpešta je već izdala dozvolu za izgradnju energetskih blokova od strane Rosatoma. Takođe je nedavno dobila dozvolu da izmeni svoj ugovor sa Rusijom i uključi kompaniju za upravljanje projektima kako bi se ubrzao proces izgradnje.
Ruski nuklearni sektor do sada nije bio na meti zapadnih sankcija EU u vezi sa Ukrajinom, a Mađarska je više puta rekla da će staviti veto na bilo kakve pokušaje nametanja takvih ograničenja.
Rosatomu je sredinom 2022. godine pripadalo 20 od 53 nuklearna reaktora u izgradnji širom sveta, a nedavno je završio izgradnju prve turske atomske elektrane u Akuiu. Rusija takođe obezbeđuje gorivo za nekoliko nuklearnih reaktora u Indiji i Kini i gradi prvu nuklearnu elektranu u Bangladešu.
BONUS VIDEO: ARHIVSKI SNIMAK IZ ČERNOBILjA - Operacija čišćenja 1986. u nuklearnoj elektrani
Preporučujemo

MAĐARI NE DAJU NA SEBE: Napadaju nam suverenitet, zaštitićemo se od svih pritisaka
09. 06. 2023. u 15:41

MOŽE DOĆI DO KATASTROFE: Ove stvari NIKAKO ne držite u kolima po velikoj vrućini
09. 07. 2023. u 15:40

MVP, MVP! Jokića dočekale ovacije na raftingu u Republici Srpskoj (VIDEO)
09. 07. 2023. u 11:29

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

BILI KAO BRAĆA TRIDESET GODINA: Dejo pocepao sliku s njim - nekadašnji reprezentativac otkrio razloge svađe
LEGENDARNI fudbaler Dejan Savićević pre nekoliko godina pocepao je fotografiju sa nekadašnjim saigračem i velikim prijateljem Brankom Brnovićem.
11. 05. 2025. u 10:29
Komentari (1)