BAJDENOVA PACKA NETANIJAHUU: "Ekstremisti" u vladi su deo problema

Новости Онлајн

11. 07. 2023. u 09:27

PREDSEDNIK SAD Džozef Bajden izjavio je da su ekstremisti u vladi izraelskog premijera Benjamina Netanijahua doprineli porastu napetosti na Zapadnoj obali, kao i da su oni razlog zašto se ne može postići mirovni sporazum sa palestinskim vlastima.

БАЈДЕНОВА ПАЦКА НЕТАНИЈАХУУ: Екстремисти у влади су део проблема

Foto: EPA

Netanijahuov kabinet ima "neke od najekstremnijih članova" vlade još od administracije Golde Meir iz 1969. godine, rekao je Bajden u intervjuu za "Si-En-En".

Američki predsednik nije odgovorio na pitanje kada će Netanijahuo pozvati u posetu Beloj kući.

- Mislim da Bibi pokušava da pronađe način kako da se izbori sa postojećim problemima u okviru svoje koalicije - rekao je Bajden.

Pored toga što je Netanijahuovu vladu optužio za isključivost, Bajden je ocenio da je i situaciji doprinelo to što su palestinske vlasti dozvolile da se stvori vakuum moći koji su ispunili "veoma ekstremni elementi."

- Dakle, Zapadna obala nije samo izraelski problem, ali oni jesu deo problema - rekao je Bajden i dodao da je on "jedan od onih koji veruju da trajna bezbednost Izraela počiva na rešenju sa dve države."

Netanijahuova vlada se takođe suočava sa protestima zbog njegovog plana za reviziju izraelskog pravosuđa.

- Redovno razgovaramo s njima u pokušaju da ublažimo ono što se dešava i nadamo se da će Bibi nastaviti da se kreće ka umerenosti i promeni suda - rekao je Bajden.

Netanijahuovu vladu takođe muče protesti zbog njegovog plana da revidira izraelski pravosudni sistem.

- Mislim da redovno razgovaramo sa njima, pokušavajući da ublažimo ono što se dešava, i nadamo se da će Bibi nastaviti da se kreće ka umerenosti i promeni suda - rekao je Bajden.

Upitan da li bi pristao da Saudijskoj Arabiji pruži bezbednosne garancije i pomogne u razvoju tehnologije za nuklearnu energiju u zamenu za normalizaciju odnosa između Rijada i Izraela, Bajden je rekao: "Daleko smo od toga. Imamo mnogo toga o čemu treba da razgovaramo."

Predsednik SAD je rekao da bi dogovor mogao da zavisi od ponašanja Saudijske Arabije i koliko se traži od Vašingtona. "Iskreno govoreći, ne mislim da imaju mnogo problema sa Izraelom", rekao je on.

BONUS VIDEO: SERIJA VAZDUŠNIH UDARA - Izrael udara na pojas Gaze kao odgovor na raketni napad

(RT)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio

TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio

PREMIJER Mađarske Viktor Orban objavio je na društvenoj mreži Iks pismo koje je dobio od Donalda Trampa, u kojem predsednik Sjedinjenih Američkih Država ističe da su odnosi SAD i Mađarske jači nego ikada i da se zasnivaju na zajedničkim vrednostima.

09. 01. 2026. u 10:22

VODITELJKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice

VODITELjKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice

BLIZAK prijatelj i saradnik Čedomira Jovanovića, Aleksandar Kos, poslednjih meseci našao se u žiži interesovanja javnosti. O njegovom profesionalnom angažmanu, ali i privatnom životu, u poslednje vreme sve se češće spekuliše, dok je javnosti i dalje malo poznato čime se zapravo bavi i kakav je njegov put bio do pozicije na kojoj se danas nalazi.

09. 01. 2026. u 08:42

Komentari (0)

VEST KOJA JE SVE POTRESLA! Legendarnom fudbaleru dijagnostikovan rak