KINA PORUČILA JAPANCIMA: "Ako mislite da voda iz Fukušime nije kontaminirana onda je pijte"

Đ.G.

12. 07. 2023. u 07:48

PEKING je odgovorio na kontroverznu podršku UN-ove nuklearne straže planovima Japana da ispusti kontaminiranu otpadnu vodu iz nuklearne elektrane Fukušima Daiči u Tihi okean, tvrdeći da oni koji veruju da je voda bezbedna treba da je piju i plivaju u njoj.

КИНА ПОРУЧИЛА ЈАПАНЦИМА: Ако мислите да вода из Фукушиме није контаминирана онда је пијте

Foto Tanjug/AP

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin osvrnuo se na to pitanje tokom brifinga za novinare u utorak, kada su ga pitali o nedavnim izjavama generalnog direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafaela Marijana Grosija o bezbednosti otpadnih voda Fukušime. Ismevao je Grosijeve tvrdnje da je voda čak bezbedna za piće ili kupanje.

- Ako neki ljudi misle da je voda kontaminirana nuklearnim oružjem iz Fukušime bezbedna za piće ili plivanje, predlažemo da Japan sačuva vodu kontaminiranu nuklearnom energijom i da je da ljudima za piće ili plivanje u njoj umesto da je pušta u more  - rekao je Vang.

IAEA je prošle nedelje odobrila planove Tokija za ispuštanje otpadnih voda iz Fukušime u okean, više od decenije nakon što je cunami izazvan zemljotresom poplavio elektranu i izazvao topljenje tri njena reaktora. Fabrika nastavlja da proizvodi oko 100 kubnih metara otpadnih voda svakog dana, a u rezervoarima za skladištenje ponestaje prostora. Japanski zvaničnici su insistirali da voda ispunjava međunarodne bezbednosne standarde nakon što je tretirana kako bi se uklonila većina njenih radioaktivnih elemenata.

Vang je tvrdio da je IAEA-ina revizija plana otpuštanja bila previše usko fokusirana i da je na brzinu došao do zaključka koji nije uspeo da se pozabavi međunarodnim bezbednosnim problemima.

- IAEA nije procenila efikasnost i dugoročnu pouzdanost japanskih postrojenja za prečišćavanje i stoga ne može da garantuje da će sva nuklearno kontaminirana voda biti na nivou nakon tretmana u narednih 30 godina - rekao je on.

- Uticaj dugotrajnog ispuštanja na morsko okruženje i bezbednost hrane nije nešto o čemu IAEA može lako da izvede zaključak.

Kineski portparol je takođe tvrdio da procena IAEA ne bi trebalo da bude poslednja reč po tom pitanju.

- Japan ne može samo da koristi izveštaj IAEA kao zeleno svetlo za ispuštanje u okean - rekao je Vang.

Južnokorejski demonstranti protestovali su zbog nalaza IAEA kada je Grosi posetio Seul u nedelju. Južnokorejski poslanik Vu Von Šik, lider najveće opozicione partije u zemlji, optužio je nuklearni nadzor da je „od početka pristrasna u korist Japana“. On je rekao da agencija nije uspela da pravilno istraži uticaj ispuštanja otpadnih voda na susedne nacije, preneo je RT.

BONUS VIDEO: SAD - Svemirska turistička raketa Blue Origin NS-21 kreće ka zvezdama

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

VIDIMO SE NA SUDU... DŽekpot posvađao tetku i sestrića, na pomolu prava porodična drama