PENTAGON VEČITO U STRAHU OD KINE: Amerika pravi najbolje oružje na svetu, ali... (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

05. 12. 2023. u 00:40 >> 01:29

AMERIČKA vojna industrija na muci je da zadrži primat u visokotehnološkoj trci u naoružanju u odnosu na konkurenciju - Kinu, pokazuje još uvek neobjavljeni nacrt novog izveštaja Pentagona o namenskoj industriji u koji je "Politiko" imao uvid.

ПЕНТАГОН ВЕЧИТО У СТРАХУ ОД КИНЕ: Америка прави најбоље оружје на свету, али... (ВИДЕО)

F-35 i J- 20 Foto EPA / Free Images Pixabay

Prva ikad Nacionalna odbrambena industrijska strategija, koju bi u narednim nedeljama trebalo da objavi šef nabavke Pentagona, ima za cilj da prikaže ono što je Pentagonu potrebno kako bi iskoristio stručnost malih tehnoloških firmi, dok bi finansiranje i podrška tradicionalnim kompanijama doprinela bržem napretku u razvoju novih tehnologija.

Kako sada stvari stoje, američka vojna industrija "ne poseduje kapacitet i sposobnost da zadovolji čitav niz potreba za bržom i obimnijom vojnom proizvodnjom, pokazuje dokument, navodi "Politiko".

U dokumentu od 27. novembra dodaje se da Amerika pravi najbolje oružje na svetu, ali da ne može da ga proizvede dovoljno brzo.

-Ova neusklađenost predstavlja rastući strateški rizik, jer se Sjedinjene Američke Države fokusiraju na podršku aktivnim borbenim operacijama, dok ih manje zanima veća i tehnološki sve naprednija pretnja koja se ubrzano nadvija u Indo-Pacifiku, navodi se u studiji.

Da bi američka preduzeća proširila proizvodne kapacitete, potrebne su im tačne instrukcije u pogledu budućih potreba za kupovinom, ulaganja u istraživanje i razvoj.

-Pod jedan, vlade moraju da pokažu da su posvećeni, i to ćemo raditi na održiv način uz dobijanje sredstava, rečeno je iz Pentagona.

Foto USAF/Vojska SAD

Međutim, pojedini koji su imali uvid u nacrt izveštaja, frustrirani su onim što smatraju nedostatkom - pronalaženjem dugoročnih rešenja za izazove u lancu snabdevanja sa kojim odbrambena industrija muku muči već duže vreme.

U izveštaju se navodi da se posle Hladnog rata odbrambena industrija smanjivala kako su se kompanije spajale. Za razliku od SAD, Kina je proteklih 30 godina postala "globalna industrijska elektrana" u brodogradnji, kritičnim mineralima i mikroelektronici.

-Ovaj poziv na akciju može izgledati kao velika cena, ali posledice nečinjenja ili neuspeha bile bi daleko veće, zaključak je dokumenta.

(rt.rs)

BONUS VIDEO - RUSKA PACIFIČKA FLOTA: Izvođenje vežbe odbrane Severnog morskog puta

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAKVA BOMBA U BANJALUCI! Borac doveo najveću ikonu bosanskohercegovačkog fudbala