ŠOLC ZBOG DESNICE MENJA I USTAV : Vlast ima podršku i demohrišćanske opozicije
ZVANIČNI Berlin smatra da ekstremisti u Nemačkoj čine sve da degradiraju Ustavni sud, pa vlada kancelara Olafa Šolca planira da promeni Ustav, da bi zaštitila najažniju sudsku adresu u zemlji. U tom nastojanju vlast u Berlinu ima podršku i demohrišćanske opozicije.

Foto: Tanjug
Izmene bi obuhvatile onaj deo Ustava koji se odnosi na Ustavni sud. Kako piše "Rajniše post", promenili bi se 93. i 94. član, tako što bi se dodalo da je "Savezni ustavni sud svim ostalim ustavnim telima samostalni i nezavisni najviši sud zemlje". U nacrtu zakona dalje se definiše da se Ustavni sud sastoji od dva sudska veća, sa po osam sudija, koje na 12 godina biraju gornji i donji dom nemačkog parlamenta Bundesrat i Bundestag. Kako predviđa novo rešenje, naknadne promena sudija neće biti moguće.
Ustavu bi trebalo da se doda i rečenica: "Odluke Saveznog ustavnog suda obavezuju sva ustavna tela države i saveznih pokrajina, kao i sve sudove i državne urede."
Kako pišu tamošnji mediji, najjača opoziciona stranka u Nemačkoj, Hrišćansko-demokratska unija (CDU) i njena sestrinska, bavarska partija Hrišćansko-socijalna unija (CSU), spremne su da podrže namere vlade. Time je donošenje izmena zakona praktično zagarantovano, budući da su bez njihovih glasova u prlamentu bilo kakve promene neostvarive. Postoji, kako navodi Dojče vele, "potreba za razjašnjenjima", o čemu će demohrišćani i "semafor" koaliciona savezna vlada koju čine socijaldemokrate, Zeleni i liberali, razgovarati posle uskršnjih praznika.
Promene su, kako obrazlažu u Ministarstvu pravosuđa u Berlinu, neizbežne. Na meti desničara, naročito Alternative za Nemačku (AfD) Ustavni sud se našao odavno, a broj predmeta kojima ova partija zasipa najviši sud, raste geometrijskom progresijom. Reč je o talasu kontratužbi koje AfD usmerava ka sudijama Ustavnog suda zato što je Ured za zaštitu ustavnog poretka proglasio neke njene pokrajinske ogranke radikalno desničarskim organizacijama. U nekoliko sudova na regionalnom nivou uveliko se vode procesi po tužbama pripadnika AfD.
Do sada je zakon koji reguliše nadležnosti i metode Ustavnog suda bilo moguće promeniti prostom većinom u Bundestagu, što od sada neće biti moguće. Za promene u Ustavu i do sada je bila potrebna dvotrećinska većina glasova poslanika.
Ono što neće biti podložno promeni su članovi jedan i 20 Ustava. Prvi član garantuje ljudsko dostojanstvo i osnovna prava, član 20 štiti državne principe, kao što su demokratija, vladavina prava i socijalna država.
Raste popularnost AfD
NA prvo mesto po popularnosti u Nemačkoj, izbila je ovih dana Hrišćansko-demokratska partija (CDU) za koju bi, da su izbori sutra, glasala trećina biračkog tela. Sledi desničarska AfD, sa 18 procenata, pa socijaldemokrate i zeleni sa po 15 odsto glasova. Nova stranka Sare Vagenkneht se izborila za pet procenata, dok su liberali, koji su u vlasti, pali na samo četiri procenta. Opoziciona Levica dobila bi glasove tri procenta nemačkih birača.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)