HAOS ZBOG "KABULA" U PARIZU: Kako migranti kroje evropske izbore - Francuska puna podela (VIDEO)
U Francuskoj vlada sve veće raslojavanje, kada je reč o politici prema izbeglicama.
Foto: Goran Čvorović
S jedne strane, javljaju se protesti zbog pojačanog rasizma i islamofobije, s druge, značajno jačaju političke snage krajnje desnice koje u svom programu u vrhu ističu borbu protiv ilegalne migracije.
"Kabul u Parizu", naziv je snimka koji viralno kruži društvenim mrežama, u kome avganistanske izbeglice na ulicama glavnog grada Francuske prave dar-mar. Uz veliku buku, bačene su dimne bombe, rušene su stolice kafanskih bašta, rasturane kante za smeće, letelo sve što je dolazilo pod ruku na autobuse i automobile.
Do pobune je došlo kada su se oko dve stotine Avganistanaca okupili da protestuju zbog smrti jednog od njihovih sunarodnika u kriminalnom napadu u Parizu. Prema prvim nalazima istrage, vlasnik stana ubio je mecima dvojicu svojih stanara, među kojima je jedan bio Avganistanac, a onda zapalio stan da prikrije tragove. Do nereda je došlo kada je policija označila kraj skupa čiji su se učesnici zatim raspršili po ulicama i bulevarima pariskog 11. arondismana, koji se nalazi u širem centru francuske prestonice. Četvorica Avganistanaca su uhapšeni, a dvojica su zadržana u pritvoru.
Političari desnice su postavili video-zapise sa spektakularnim snimcima, izražavajući protest zbog čega mediji "ćute" u vezi s ovim događajem koji se desio proteklog vikenda, posle čega je došlo do serije tekstova na ovu temu.
IZ BRITANIJE ZA RUANDU
Da bi osujetili migrante da dolaze u Veliku Britaniju, vlasti ove zemlje su uvele nesvakidašnju odluku da se svi ilegalci proteraju u – Ruandu. U ovoj zemlji će moći da zatraže azil. I pored toga što su se udruženja za zaštitu ljudskih prava izrazila neslaganje s ovom kontroverznom odlukom britanskog parlamenta, premijer Riši Sunak je poručio da ih ništa neće sprečiti da je sprovedu. Britanske vlasti su zauzvrat uplatile 500 miliona funti vlastima Ruande, a prva izbacivanja avionima najavljuju za početak jula.
Istovremeno, hiljade ljudi protestovali su pariskim ulicama u nedelju protiv porasta rasizma i islamofobije. Za to vreme, krajnja desnica, kojima su migranti kost u grlu, beleži izvanredan skor u sondažama pred evropske izbore. Nacionalno okupljanje ima 29 odsto pristalica, na šta treba dodati još sedam odsto onih koji će glasati za još oštrije Ponovno osvajanje, dok stranka Emanuela Makrona može da računa na svega 19 odsto glasova.
Preporučujemo
BANANA DEMOKRATIJA: Arbitrarno tumačenje prava na slobodu govora u Evropi
22. 04. 2024. u 18:36
STRADALO PETORO MIGRANATA, MEĐU KOJIMA I DEVOJČICA: U gumenom čamcu bilo 112 ljudi
23. 04. 2024. u 13:13
IRAN "OSLEPEO" SAD I IZRAEL; Novi napadi na Teheran; Iranski "orešnik" pogodio komandu IDF; Tramp - Rat u Zalivu od 1-10? 15!
NASTAVLjAJU se vazdušni udari na Bliskom istoku. SAD i Izrael nastavljaju da gađaju Iran, dok iranske snage uzvraćaju napadima na izraelske gradove i američke baze i diplomatska predstavništva u regionu.
04. 03. 2026. u 06:59 >> 23:01
"RASPOREDIO SAM VOJSKU NA 75 LOKACIJA" Orban: Ukrajina digla u vazduh "Severni tok", to se ne sme ponoviti sa "Družbom"
MAĐARSKI premijer Viktor Orban objavio je video na mreži Iks u kojem je poručio da je mađarska vojska raspoređena na desetinama lokacija kako bi zaštitila energetsku infrastrukturu zemlje. Orban navodi da postoji pretnja od mogućih ukrajinskih sabotaža zbog tenzija oko ruskih energetskih isporuka i rata na Bliskom istoku.
04. 03. 2026. u 13:43
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)