KAKVE SU "LEOPARDE" NEMCI POSLALI KIJEVU: Neispravna elektronika, uređaji za komunikaciju i nišani (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

30. 04. 2024. u 17:00

JOŠ u prvoj polovini 2023. godine, pojedine evropske države saopštile su da će Ukrajini isporučiti nemačke tenkove "leopard 1a5", a nakon određenog vremena broj obećanih oklopnjaka porastao je na više od 200.

КАКВЕ СУ ЛЕОПАРДЕ НЕМЦИ ПОСЛАЛИ КИЈЕВУ: Неисправна електроника, уређаји за комуникацију и нишани (ВИДЕО)

Foto: Profimedia/Ilustracija

Budući da se radi o modernizovanim varijantama vozila konstruisanog šezdesetih godina, koje su u međuvremenu povučene iz operativne upotrebe, očekivalo se da će "leopardi" proći kroz proces popravke i zamene neispravnih delova pre isporuke.

Međutim, na osnovu dokumenata ukrajinske vojske koje je objavila hakerska grupa "Beregini" izgleda da to nije bio slučaj.

Naime, kako se može videti u izveštaju objavljenom 20. novembra 2023. godine, jedinica ukrajinske vojske sa oznakom A4723 je u periodu od 13. do 19. novembra u Poljskoj izvršila inspekciju 19 tada isporučenih "leoparda 1a5" iz Nemačke, tokom koje su utvrđeni brojni nedostaci kod 16 tenkova.

Kako se navodi u izveštaju, na osnovu analize i pregleda ukrajinskih stručnjaka, većina isporučenih vozila imala je problema sa neispravnom elektronikom i opremom za komunikaciju, a kod nekih su pojedini uređaji potpuno odstranjeni.

Pored toga, kod dela oklopnjaka iz Nemačke otkriveni su kvarovi na nišanskim spravama, motorima, topovima i laserskim daljinomerima. Ono što čitav slučaj čini još bizarnijim, jeste što je uprkos opisanim rezultatima ukrajinska vojska odlučila da čak 12 od ukupno 19 isporučenih tenkova uvede u upotrebu, uprkos tome što su svega tri "leoparda" u potpunosti ispravna, time svesno dovodeći svoje tenkiste u još veću opasnost.

(rt.rs)

BONUS VIDEO - RUSKI LOVAC: Pogledajte snimak borbenog zadatka lovca Su-34

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SVETSKI DAN HRANE: Značaj zajedničkih napora u borbi protiv gladi