SU-57 NAD NEBOM IZNAD KURSKA: Prvi put par “nevidljivih” ruskih lovaca u borbenim akcijama (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

26. 08. 2024. u 07:11

UKRAJINSKI resursi za praćenje izvestili su o povećanju aktivnosti ruskih lovaca pete generacije Su-57 iznad Kurskog regiona.

СУ-57 НАД НЕБОМ ИЗНАД КУРСКА: Први пут пар “невидљивих” руских ловаца у борбеним акцијама (ВИДЕО)

Foto Rosoboronexport

Prema informacijama distribuiranim na internetu, par ovih najnovijih letelica VKS Rusije je u stanju borbene gotovosti za izvođenje raketnih udara po ciljevima u Sumskoj oblasti Ukrajine.

Prema ovim podacima, Su-57, koji poseduje stelt tehnologiju, deluje u uslovima povećane prikrivenosti i pod okriljem para lovaca Su-35S. Potonji, smatraju stručnjaci, pružaju dodatnu zaštitu „nevidljivim“ projektilima, štiteći ih od mogućih pretnji ukrajinske protivvazdušne odbrane.

Ova aktivnost ruskih lovaca, opremljenih savremenim tehnologijama kao što su stelt i napredni sistemi naoružanja, može ukazivati na pripremu za operacije velikih razmera u pograničnom području.

Čini se da je Rusija počela sve češće da izvodi operacije svojim malobrojnim lovačkim avionima pete generacije Su-57, što je svakako izazvalo zabrinutost u Kijevu.

Da li to jedina ruska eskadrila stelt lovaca Su-57 može da teroriše ukrajinski etar, preuzimajući sve više misija u ratu koji je u toku, ostaje da vidimo, međutim, u periodu od 15. aprila do 15. maja 2024. ukrajinski izvori su izvestili da su avioni ove eskadrile odgovorni za više od šest napada krstarećim raketama.

Foto: Printskrin

Sve je počelo kada je krajem februara ove godine objavljen izveštaj u kome je objašnjeno da je jedan od Su-57 dotične eskadrile gađao ukrajinske položaje u Lugansku. Za napad je tada izabrana ruska navođena antiradarska raketa H-59MK2 (eng. Kh-59MK2, rus. H-59MK2), čiji je domet oko 300 kilometara.

Međutim, sami Ukrajinci nam otkrivaju da projektil može da dostigne udaljenost od 400 km. Svaki H-59MK2 ima bojevu glavu od 320 kg, dovoljno moćnu da uništi čak i dobro zaštićene ciljeve.

Prva terenska ispitivanja H-59MK2 su obavljena u Siriji 2018. godine. Projektil je dizajniran kao glavno oružje vazduh-zemlja Su-57, savršen je za uklanjanje kompaktnih, ojačanih ciljeva na velikim udaljenostima daleko izvan vizuelnog dometa.

U 2015. godini, H-59MK2 je pretrpela značajnu transformaciju i ponovo se izrodila kao H-69, sa poboljšanjima koja uključuju stelt karakteristike i redizajnirano telo skrojeno za odeljak za oružje u Su-57. Projektil H-69 je dizajniran da kombinuje razornu moć i preciznost raketa H-101/H-555.

Dakle, jedna od najvažnijih karakteristika ovih projektila je njihov inovativni dizajn, koji im omogućava da se ugrade u unutrašnje odeljke Su-57. Na ovaj način se ne potkopava stelt profil aviona i njegova efikasnost ostaje visoka.

H-59MK2 ima korelaciono-optički tragač koji obezbeđuje autonomno prepoznavanje terena u blizini mete. Njen navigacioni sistem je zasnovan na inercijalnoj jedinici navigacionog sistema sa trakom sa satelitskom jedinicom za ažuriranje.

Kombinacija ovih tehnologija navođenja daje raketi neverovatno visoku preciznost na cilju sa verovatnoćom kružne greške manjom od 5 metara. Pre lansiranja, projektil se takođe može programirati da promeni pravac i napadne iz novog ugla kako se približava cilju.

Čak i ukrajinski izvori tvrde da je opasnija čak i od kinžala, a takođe može biti opremljena kasetnim bojevim glavama. Raketa se može primeniti u bilo koje doba godine, pri osvetljenosti terena od 0,003 lk do 30.000 luksa, na bilo kom tipu terena (s obzirom na to da je optički kontrast u zoni korekcije i terminalnog vođenja veći od 10%).

Danas Rusija ima 22 lovca pete generacije Su-57 i očekuje mnogo više jedinica. U 2023. godini isporučeno je 12 aviona, 2022. godine šest aviona, a ove godine se očekuje isporuka 20 aviona. Moskva se nada da će do 2027. imati 72 operativna lovca.

Foto printskrin rg.ru

U Ukrajini, prvi izveštaji o prisustvu Su-57 na bojnom polju opisali su ruske vazdušno-kosmičke snage koje koriste svoje najsavremenije avione za bombardovanje kritičnih ukrajinskih ciljeva ili za uništavanje ukrajinskih sistema protivvazdušne odbrane.

Kombinacija Su-57 sa ruskim raketama H-69 pokazala se posebno efikasnom, ostavljajući ukrajinske protivvazdušne trupe bez svojih vrednih radara.

Međutim, u izveštaju britanskog Ministarstva odbrane sugeriše se da je Rusija počela da koristi ove letelice i za borbe iz vazduha.

Prema posebnom britanskom izveštaju, ovi avioni „ispaljuju rakete vazduh-zemlja velikog dometa i rakete vazduh-vazduh na ciljeve u Ukrajini najmanje od juna 2022. godine”.

Rusija je do februara ograničeno koristila svoj lovac Su-57, uglavnom za nadzor i podršku komunikacije. Zabeleženo je samo nekoliko akcija gde je Su-57 ušao u vazdušni prostor Ukrajine, kao i napada na ukrajinske PVO sisteme.

Dakle, dolazimo do zaključka da je dotična ruska eskadrila aktivna u Ukrajini već dugi niz meseci, ali je u poslednje vreme intenzivirala prisustvo na ratištu, što je izazvalo interesovanje stručnjaka ali i nelagodu kod Ukrajinaca.

UKRATKO O SU-57

Su-57 je ruski višenamenski borbeni avion pete generacije, napravljen korišćenjem stelt tehnologija u Konstruktorskom birou Suhoj. Lovac je dizajniran za uništavanje vazdušnih, kopnenih i površinskih ciljeva pomoću sistema protivvazdušne odbrane, izviđanja dugog dometa, kao i za uništavanje sistema kontrole avijacije neprijatelja.

Su-57, takođe poznat kao PAK FA (Prospektivni avijacijski kompleks frontalne avijacije) je ključna komponenta tekućih napora Rusije da modernizuje i unapredi svoje vazduhoplovne sposobnosti.

Avion je dizajniran da zameni teški lovac Su-27 u Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije. Može se boriti sam i u okviru koncepta „jedinstvenog polja“. Ugrađeni kontrolni sistem prati do 60 ciljeva, istovremeno pucajući na njih 16.

Po rasponu krila i dužini, Su-57 je veći od F-22, ali manji od Su-27. Po masi spada, kao i Su-27, u klasu teških lovaca. Avion u potpunosti ispunjava sve zahteve za lovce pete generacije zahvaljujući kombinaciji stelt tehnologija i elektronskog ratovanja. Ima supersoničnu brzinu krstarenja, sposoban je za manevrisanje pri velikim G silama, opremljen je naprednom elektronikom, i multifunkcionalan je.

Su-57 ima mogućnost da kontroliše veštačku inteligenciju (ili operater) u bespilotnom režimu na velikim udaljenostima od baze. Ovo uklanja fiziološka ograničenja brzine i manevara (G-sila više neće igrati ulogu u taktici borbe).

Lovac je sposoban da izvršava zadatke u integraciji sa najnovijom bespilotnom letelicom Ohotnik. U interakciji sa lovcem 5. generacije, stelt udarni dron može postati ključna prednost u oblasti borbene upotrebe.

Lovac je opremljen topom od 30 mm. Top su razvili stručnjaci iz Tulskog dizajnerskog biroa. Novi top je modernizovana verzija avionskog topa GŠ-30 kalibra 30 mm, koji se proizvodi od 1980-ih za lovce Mig-29, Su-27 i njihove modifikacije.

Pored sredstava za uništavanje, na avion se mogu pričvrstiti rezervoari za gorivo PTB-2000, PTB-3400, pomoćni rezervoari za gorivo VTB-M i VTB-B, kao i nišanski nosač 101H-N.

TT PODACI

Vrsta: Lovac

Posada: 1

Brzina: Maha 2 (2.135 km/h; 1.327 mph) na nadmorskoj visini

Maha 1,3 (1.400 km/h; 870 mph) pri niskom letu

Dolet: 3.500 km supsonično, 4.500 km sa dva dodata rezervoara, 1,500 km supersonično

Visina leta: 20.000 m

Borbeni radijus: 2700-2750 km

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - RUSI NA POZICIJI: Viđeni tenkovi u Kurskoj oblasti

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

ODRŽIV NAČIN ŽIVOTA: Vodič ka boljoj budućnosti