FRANCUZI ZAPOČELI EVAKUACIJU: Odlaze predstavnici najveće evropske zajednice u Libanu

U Libanu živi 23.000 Francuza, a najveći lanac evakuacije trenutno se dešava upravo između Bejruta i Pariza.

ФРАНЦУЗИ ЗАПОЧЕЛИ ЕВАКУАЦИЈУ: Одлазе представници највеће европске заједнице у Либану

Foto: printskrin BFMTV

Komercijalni letovi su retki, a francuska ambasada je, kao najveće strano predstavništvo u regionu, uspela da rezerviše 200 karata za najugroženije grupe svojih građana. Prvi avion sleteo je jutros nešto posle 5 sati na pariski aerodrom "Šarl de Gol".

Na letu su bili izmučeni i zabrinuti ljudi, tužni što napuštaju domove. Ambasada ih je pozvala samo nekoliko sati pre leta, a u kofere su stavili samo najnužnije stvari. Među putnicima su bile porodice s malom decom, trudnice, starije osobe, svi slomljenog srca.

U isto vreme im je i laknulo, jer su napustili grad na koji padaju bombe i gde neizvesnost po goli život vlada u svakom trenutku. Na aerodromu su ih dočekale porodice. Libanci i Francuzi su izmešani, mnogi državljani Francuske žive u ovoj zemlji na Bliskom istoku i obrnuto.   

Francuske vlasti su istovremeno dale nalog brodu ratne mornarice da se približi libanskim obalama i posadi da bude spremna ukoliko bude potrebna evakuacija stanovništva morskim putem.

Oni koji su ostali sa svojih terasa i prozora gledaju kako se dimi i ruši, a noću snimaju spektakl apokalipse.

- Kod svoje sam kuće, ne želim da me nasilje preseli. To je moj način otpora – izjavila je jedna starija gospođa.

U noći izmđu srede i četvrtka, eksplozije su se čule i u kvartu Bašura nedaleko od hrišćanskog kvarta. Poginulo je sedmoro ljudi.

Veze Francuske s Libanom su čvrste i dugo su stvarane. Potomci Gala su svojevrsni zaštitnik hrišćana u ovom regionu. Francuski kralj Fransoa Prvi je još u 16. veku sklopio sporazum sa Sulejmanom Veličanstvenim i tako postao čuvar hrišćanske vere u Orijentu.

Napoleon Treći je 1860. isposlovao da Libanska gora dobije specijalni status autonomne oblasti. Francuska je posle Prvog setskog rata Sevrskim sporazumom dobila mandat za očuvanje autonomije Libana i položaja hrišćana u njemu. Liban je tako bio francuski protektorat, a nezavisnost je ostvario 1946. godine.

Veze između dve zemlje su ostale postojane, a zvanični Pariz je postao svojevrsni garant mira u ovoj državi. Mnogi Francuzi su ostali da žive u Libanu, veliki je i broj Libanaca koji su uzeli dvojno državljanstvo, i neki od njih sada traže spas u Parizu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

LEPOTA U SKLADU SA PRIRODOM:  Eco-friendly beauty proizvodi