IZBORI U SAD 2024: Svi detalji koje treba da znate o procesu i kandidatima
ZA MANjE od 48 sati, trka potpredsednice Kamale Haris i bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa privodi se kraju, a ovo su svi detalji američkih predsedničkih izbora od sistema elektorskog koledža, slojeva vlasti i zašto traje toliko dugo.
Posmatračima, proces predsedničkih izbora u SAD može izgledati veoma komplikovano, traje mesecima, koristi sistem Elektorskog koledža i uključuje više slojeva vlasti.
Na dan predsedničkih izbora koji će se održati u utorak, 5. novembra, birači će odlučiti ko će biti sledeći predsednik Sjedinjenih Američkih Država.
Kandidati
Šezdesetogodišnja Kamala Haris, demokratska kandidatkinja i aktuelna potpredsednica Sjedinjenih Država, iz Kalifornije, predstaviće svoju stranku zajedno sa Tim Valcom, kandidatom za potpredsednika. Ključna pitanja koja su istakli tokom kampanje uključuju podršku srednjoj klasi, vlasništvo nad kućama, zdravstvenu zaštitu i abortus, klimatske promene i mala preduzeća.
S druge strane, bivši predsednik Sjedinjenih Država i republikanski kandidat, 78-godišnji Njujorčanin Donald Tramp sa svojim potpredsedničkim kandidatom Džej Di Vensom promovisao je imigraciju, poreze, proizvodnju, ekonomiju, zdravlje i patriotizam.
Sistem elektorskog koledža
Amerika koristi sistem elektorskog koledža za svoje predsedničke izbore.
U ovom sistemu birači ne glasaju direktno za predsednika.
Umesto toga, njihovi glasovi se zbrajaju u svakoj državi, a državni pobednik dobija određeni broj glasova Elektorskog kolegijuma.
Ko dobije više od 270 glasova izbornog kolaža pobeđuje na izborima.
Na primer, Kalifornija ima 52 mesta u Predstavničkom domu i dva mesta u Senatu, što znači da ima 54 elektorska glasa.
Da bi dostigli nedostižnih 270 glasova, kandidati će morati da se drže „sigurnih“ država svoje stranke i pobede u kolebljivim državama
Kada kandidat dobije 270 glasova, pobeđuje na izborima i postaje izabrani predsednik.
Na izborima 2020. Džo Bajden je osvojio 306 elektorskih glasova što je ukupno 81.284.666 glasova, dok je Tramp dobio 232 glasa izbornog kolaža, što je ukupno 74.224.319 glasova.
Hilari Klinton je 2016. godine dobila 232 glasa elektorskog kolaža što je rezultiralo ukupno 65.853.516 glasova, a pobednik Donald Tramp je osvojio 306 glasova izbornog kolaža što je ukupno 62.984.825 glasova.
Šta se dešava nakon izbora?
Nakon izborne noći, potrebno je preduzeti niz koraka pre nego što novoizabrani predsednik može zvanično da položi zakletvu.
Do 11. decembra glasove overava svaka od država, a svaki državni elektor glasaće za odabranog predsedničkog kandidata od strane njihove države 17. decembra.
Kongres će 6. januara sledeće godine prebrojati glasove države koji će potvrditi rezultat.
I konačno, 20. januara, novoizabrani predsednik polaže zakletvu i zvanično postaje predsednik Sjedinjenih Američkih Država na dan inauguracije.
BONUS VIDEO:
AMERIKA U POSETI PEKINGU: Saliven savetnik za nacionalnu bezbednost u ,,kritičnoj,, misiji
Preporučujemo
OTKRIVENA SLEDEĆA STANICA HARIS I TRAMPA : A evo koja će se poznata glumica pridružiti Valcu
02. 11. 2024. u 15:47 >> 16:28
HARIS I TRAMP U ZAVRŠNIM PORUKAMA: Ovako će izgledati finiš izborne trke
02. 11. 2024. u 15:15 >> 15:15
ALARMANTNO! "PRIPREMITE ZALIHE ZA 72 SATA": Evropa pred katastrofom, a ove zemlje u opasnosti
U IZVEŠTAJU o civilnoj i vojnoj spremnosti Evrope, koji je objavljen u sredu, navodi se kako bi stanovnici Evropske unije trebalo da prikupe zalihe neophodnih potrepština u slučaju izbijanja rata ili neke druge velike opasnosti, piše "Njuzvik".
04. 11. 2024. u 16:15
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
KRILI LjUBAV: Bane Mojićević PRIZNAO za vezu sa Milenom Ćeranić
PEVAČ Bane Mojićević iznenadio priznanjem.
04. 11. 2024. u 13:02
Komentari (0)