J-20 ILI F-22: Zašto kineski Moćni zmaj nadmašuje Reptora u savremenom vazdušnom ratu (VIDEO)
KINESKI stelt lovac J-20 pete generacije, predstavlja značajan skok u sposobnostima vojne avijacije zemlje.
Razvijen od strane Chengdu Aircraft Industry Group, J-20 je dizajniran za obavljanje niza uloga, uključujući nadmoć u vazduhu i udarne misije. Odlikuje se izduženim trupom, napred zakrivljenim krilima i kanardima, koji poboljšavaju njegovu agilnost i upravljivost.
Nisko vidljiv (stelt) dizajn aviona minimizira njegov radarski presek, omogućavajući mu da izbegne detekciju naprednih neprijateljskih radara. Sa fokusom na naprednu tehnologiju, J-20 uključuje sofisticiranu avioniku i niz senzora koji obezbeđuju sveobuhvatnu svest o situaciji, što ga čini ogromnim konkurentom u savremenoj vazdušnoj borbi.
Nasuprot tome, F-22 Raptor, koji je razvio Lokid Martin, je vrhunski borbeni avion za nadmoć u vazduhu Sjedinjenih Država. Lansiran početkom 2000-ih, F-22 je poznat po svojoj izuzetnoj brzini, agilnosti i naprednim stelt sposobnostima. Koristi sa superkrstarećim osobinama, omogućavajući mu da leti nadzvučnim brzinama bez naknadnog sagorevanja, čime se štedi gorivo i proširuje svoj radni domet.
Dizajn F-22 sadrži napredne kompozitne materijale i jedinstven oblik koji mu pomaže da održi nizak radarski profil. Ovaj lovac je opremljen najsavremenijom avionikom i paketom oružja, što mu omogućava da dominira nebom i istovremeno gađa više ciljeva.
I J-20 i F-22 su ključni za operativne sposobnosti i odbrambene strategije svojih država. Za Kinu, J-20 je kamen temeljac njenih napora za modernizaciju vojske, čiji je cilj da potvrdi svoj uticaj u azijsko-pacifičkom regionu i odvrati potencijalne protivnike.
Slično tome, F-22 igra vitalnu ulogu u sposobnosti američkih vazduhoplovnih snaga da održe superiornost u vazduhu i projektuju snagu na globalnom nivou. Kako tenzije rastu, posebno u vezi sa Tajvanom, strateški značaj ovih aviona postaje sve očigledniji, jer svaka nacija nastoji da iskoristi svoj tehnološki napredak kako bi poboljšala svoje odvraćanje i borbenu efikasnost.
J-20 se može pohvaliti impresivnim tehničkim specifikacijama koje poboljšavaju njegove borbene sposobnosti. Sa dužinom od približno 20,3 metara sa rasponom krila od 13,5 metara, J-20 je veći od F-22. Pokreću ga dva autohtona motora WS-10 ili WS-15, koji obezbeđuju značajan potisak i za manevrisanje i za domet.
Avion je opremljen naprednom avionikom, uključujući digitalni fli-bi-vire sistem i integrisani paket za elektronsko ratovanje. Njegov radar, za koji se veruje da je zasnovan na domaćem KLJ-7, ima naprednu tehnologiju faznog niza, omogućavajući poboljšano praćenje ciljeva i angažovanje u složenim okruženjima. J-20 takođe uključuje niz senzora, kao što su infracrveni sistemi za pretragu i praćenje [IRST] i multifunkcionalni radar, koji poboljšavaju njegovu svest o situaciji.
Ima nosivost do 14.000 kg, sa raznolikom paletom municije, uključujući rakete vazduh-vazduh, precizno navođene bombe i hipersonično oružje, što mu daje svestranost u različitim scenarijima borbe. Njegov operativni domet se procenjuje na oko 5.500 kilometara, što mu omogućava da sprovodi misije velikog dometa bez potrebe za dopunom goriva.
F-22 Raptor je slično impresivan u svojim mogućnostima, meri oko 18,9 metara u dužinu sa rasponom krila od 13,6 metara. Pokreću ga dva motora Pratt & Whitney F119-PW-100, što mu omogućava da dostigne brzine veće od 2 maha. Avion poseduje naprednu avioniku, uključujući radar AN/APG-77, koji koristi aktivni elektronski skenirani niz [AESA] za superiorne mogućnosti otkrivanja i praćenja ciljeva.
F-22 je opremljen naprednom tehnologijom fuzije senzora, integrišući podatke iz više izvora kako bi pilotima pružili sveobuhvatnu sliku bojnog prostora. Njegov arsenal uključuje kombinaciju projektila AIM-120 AMRAAM i AIM-9 Sidewinder, kao i precizno navođenu municiju, što mu daje zastrašujuće sposobnosti za udar vazduh-vazduh i vazduh-zemlja.
Operativni domet F-22 je približno 2.000 kilometara, što je, iako je manje od J-20, dopunjeno njegovom sposobnošću dopunjavanja goriva u letu, što povećava njegovu fleksibilnost u borbenim situacijama.
U savremenom vazdušnom ratovanju, veći operativni radijus J-20 u kombinaciji sa većim kapacitetom nosivosti može mu pružiti značajnu prednost u odnosu na F-22. Ova prednost može biti posebno ključna u scenarijima koji uključuju sukobe oko Tajvana, gde povećani domet može omogućiti J-20 da gađa ciljeve na većim udaljenostima, smanjujući rizik od presretanja od strane neprijateljskih lovaca.
Kapacitet J-20 da nosi više oružja mu to omogućava da duže bude u borbi sa neprijateljskim avionima, potencijalno ih nadjačavajući vatrenom moći i diverzifikujući svoje mogućnosti napada. Ova operativna fleksibilnost bi mogla da omogući Vazduhoplovstvu Narodne oslobodilačke armije (PLAAF) da efikasnije projektuje moć, obezbeđujući dominaciju u vazduhu tokom ključnih operacija.
Štaviše, veći kapacitet goriva J-20 povećava njegovu sposobnost da sprovodi misije dugog dometa bez potrebe za čestom dopunom goriva, omogućavajući produžene patrole i iznenadne napade. Ova operativna izdržljivost može omogućiti J-20 da uspostavi stalno prisustvo nad spornim područjima, odvraćajući neprijateljske akcije i podržavajući kopnene snage u scenariju Tajvana. Sposobnost pokretanja udara iz daljine ne samo da čuva element iznenađenja, već i povećava verovatnoću uspeha napadom na neprijateljsku odbranu pre nego što ona može efikasno da odgovori.
U potencijalnom sukobu, taktičko korišćenje J-20 bi se fokusiralo na iskorištavanje prednosti njegovog dometa i nosivosti. Verovatno bi funkcionisao u umreženom okruženju, koristeći svoje napredne senzore i mogućnosti deljenja podataka za koordinaciju napada sa drugim platformama. J-20 bi mogao da napadne F-22 van njihovog efektivnog dometa, primoravajući ih da zauzmu odbrambene položaje i ograničavajući njihove mogućnosti angažovanja. Ova taktika bi mogla da stvori prilike za Kinu da postigne superiornost u vazduhu tako što će nadmašiti i nadmašiti američke lovce pre nego što oni efikasno odgovore.
Pored toga, stelt karakteristike J-20 bi igrale ključnu ulogu u njegovoj operativnoj taktici. Održavajući nizak radarski profil, J-20 bi mogao neotkriveno infiltrirati neprijateljski vazdušni prostor, omogućavajući iznenadne udare na kritične ciljeve. Kombinacija nevidljivosti i veće nosivosti oružja bi omogućila J-20 da izvrši precizne udare na protivvazdušnu odbranu, komunikacione čvorove i komandne centre, osakaćujući operativne sposobnosti neprijatelja pre nego što veći sukob eskalira.
Zamislite scenario sa visokim ulozima oko Tajvanskog moreuza, gde tenzije eskaliraju, a kineski J-20 i američki F-22 su raspoređeni u vazdušnom sukobu. J-20, opremljen većim kapacitetom goriva i superiornim operativnim dometom, mogao bi da izvrši preventivni napad na ključne tajvanske sisteme protivvazdušne odbrane sa udaljenosti, lansirajući svoj teret precizno vođene municije bez potrebe da ulazi u domet F-22.
Dok se F-22 kreću da presretnu, njihov relativno kraći operativni domet znači da moraju češće da dopunjuju gorivo, ograničavajući njihovo vreme u vazduhu i operativnu fleksibilnost. U međuvremenu, J-20 može duže da ostane na stanici, koristeći svoje napredne senzore za praćenje i ciljanje neprijateljskih aviona i zemaljskih instalacija.
Ovo prošireno prisustvo omogućava J-20 da sistematski degradira neprijateljske sposobnosti izbegavajući direktno angažovanje dok uslovi ne budu povoljni, koristeći svoje stelt karakteristike da izbegne otkrivanje. Dok se F-22 bore da održe superiornost u vazduhu na bojnom polju koje se brzo razvija, sposobnost J-20 da ostane u vazduhu i da odlučno udari može dovesti do taktičke prednosti, na kraju pomeriti ravnotežu u korist Kine u ovom ključnom angažmanu.
U zaključku, dok su i J-20 i F-22 napredni lovci pete generacije sa jedinstvenim mogućnostima, veći operativni radijus i kapacitet nosivosti J-20 mogu mu dati prednost u specifičnim borbenim scenarijima. Sposobnost gađanja ciljeva sa veće udaljenosti, u kombinaciji sa efikasnom taktikom, mogla bi omogućiti Kini da uspostavi dominaciju na nebu nad Tajvanom.
Međutim, neuporediva agilnost, brzina i borbeno iskustvo F-22 ne mogu se potceniti, što čini neizvesnim ishod bilo kakvog sukoba između ova dva aviona. Na kraju, iako su oni strašni rivali, operativni domet J-20 mogao bi da bude ključni faktor u oblikovanju taktičkog pejzaža modernog vazdušnog ratovanja, potencijalno preokrenuvši ravnotežu u korist Pekinga u sukobu sa visokim ulozima.
bulgarianmilitary.com/Boyko Nikolov
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
BIVŠI BUGARSKI MINISTAR: Ako pobedi Tramp, SAD će prestati da finansiraju Ukrajinu
02. 11. 2024. u 00:45
MEDVEDEV PORUČIO: Da su SAD bile mudre i fleksibilne, ne bi bilo rata u Ukrajini
01. 11. 2024. u 21:37
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
DESILO SE ČUDO: Krenuli da mu isključe sina sa aparata, otac ULETEO SA PIŠTOLjEM u bolnicu (VIDEO)
LEKARI su rekli da za njega više nema nade i naložili su da se isključi s aparata za održavanje vitalnih funkcija, ali to njegov otac nije mogao da dozvoli, uprkos tome što se mladićeva majka, Pikeringova bivša supruga, saglasila sa doktorima.
21. 11. 2024. u 15:31
Komentari (0)