MAKRON BESEDI USRED NOTR DAMA: Polemika oko govora francuskog predsednika Makrona na otvaranju obnovljene Bogorodičine crkve

Govor povodom otvaranja Bogorodičine crkve u Parizu francuski predsednik Emanuel Makron održaće unutar ovog zdanja, a ne na platou ispred katedrale. Ovo će možda zvučati kao uobičajena informacija, ali se do toga došlo posle poprilične razmene argumenata s Katoličkom crkvom.

МАКРОН БЕСЕДИ УСРЕД НОТР ДАМА: Полемика око говора француског председника Макрона на отварању обновљене Богородичине цркве

Foto: Goran Čvorović

Teško oštećen u velikom požaru koji je izbio 15. aprila 2019. godine, Notr Dam će biti otvoren na svečanoj ceremoniji 7. i 8. decembra. Pariski nadbiskup Loran Ulrih je otkrio detalje ovog spektakularnog događaja, a među njima je i podatak da će se Makron obratiti okupljenima, u crkvi, prvog dana programa.

Javnost je podeljena oko ovog gesta. Protivnici Makronove svetovne besede unutar svetačkog zdanja ističu da političko obraćanje u bogomolji predstavlja blasfemu. Drugi smatraju da nema ničeg "dijaboličnog" u tome da se šef države, koji se toliko zauzeo za renoviranje čuvene katedrale, odavde obrati javnosti i gostima iz celog sveta. I to ne tokom crkvene ceremonije, već dan pre održavanja prve mise. Podseća se da su država, donatori i privatni fondovi obezbedili novac za obnovu, kao i da će to biti prilika da se predsednik zahvali darodavcima i majstorima koji su omogućili restauraciju.

Emanuel Makron se, odmah posle izbijanja požara, pojavio na licu mesta i smelo obećao ekspresnu obnovu u roku od samo pet godina. Lično je obilazio gradilište, zauzimao se za tok radova i mnogi u njegovom najavljenom obraćanju javnosti iz katedrale vide logični sled aktivnosti.

Javna je tajna da između nadbiskupa Ulriha i predsednika Makrona ne cvetaju ruže. Odluku da šef države ipak govori iz crkve, Ulrih je diplomatski objasnio činjenicom da bi bilo teško u kratkom roku uvesti zvanice sa platoa ispred Notr Dama u unutrašnjost posle predsednikovog govora.

PIRAMIDA, MUZEJ I CRKVA

Čaršija ističe da je francuski predsednik Fransoa Miteran imao "svoju" Piramidu ispred Luvra, Žak Širak etongrafski Muzej "Ke Branli", dok će mandat Emanuela Makrona na kulturnom planu obeležiti otvaranje obnovljene Bogorodičine crkve.    

Još jednu polemiku izazvala je želja šefa države da nadbiskupu simbolično uruči ključeve crkve posle obnove. Naime, od 1905. godine, vlasnik crkava je država, ali je crkveni velikodostojnik poručio da oni ključeve već imaju. Rešenje svečanog čina pronađeno je, verovatno, u presecanju crvene vrpce.

Nadbiskup je takođe izneo i druge pojedinosti oko ceremonije. Prvog dana okupiće se zvanice iz celog sveta, dok će drugog dana biti održana prva misa, uz zvuke obnovljenih orgulja. Moći će da prisustvuje 1.500 ljudi koji su odavno rezervisali mesto. Ista svečana misa ponavljaće se tokom osam dana. Zatim će se svečanosti otvaranja produžiti šest meseci, do Duhova sledeće godine, s bogosluženjima tri puta dnevno. Za to vreme crkvu će pohoditi hodočasnici.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OPASNOSTI SU SVE VEĆE Putin progovorio o trećem svetskom ratu - Mi vidimo šta radi naš protivnik