KINA GRABI KA VAZDUŠNOJ DOMINACIJI: Koncept najnovijeg kineskog lovca šeste generacije osvanuo na vazduhoplovnoj izložbi u DŽuhaju? (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

10. 11. 2024. u 20:11

POSETIOCI aerokosmičke smotre koja se ovih dana održava u Džuhaju u Kini primetili su ranije nepoznatu letelicu.

КИНА ГРАБИ КА ВАЗДУШНОЈ ДОМИНАЦИЈИ: Концепт најновијег кинеског ловца шесте генерације освануо на ваздухопловној изложби у Џухају? (ВИДЕО)

Foto printskrinX@oruzjeonline

Stručnjaci su već sugerisali da bi ovaj primerak mogao biti koncept za kineski lovac šeste generacije.

Podsetimo, prvi izveštaji o razvoju lovca šeste generacije od strane NR Kine datiraju iz 2022. godine.

Godinu dana kasnije objavljeni su novi snimci takozvanog koncepta ratnog aviona bez repa, za koji se govorilo da je vezan za razvoj lovca šeste generacije. Istovremeno, stručnjaci su pretpostavili da Kina razvija lovac šeste generacije zasnovan na njihovom lovcu J-20.

Vojni stručnjaci su tada skrenuli pažnju na to da samo SAD, Rusija i Kina razvijaju lovce šeste generacije. Istovremeno je naglašeno da bi kineska narodnooslobodilačka armija mogla da postane prva armija na svetu koja će dobiti ovakvu borbenu letelicu.

Danas su SAD, Kina i Rusija jedini vlasnici lovaca pete generacije, dok im se Turska približava svojim projektom KAAN.

Ruski Su-57 je takođe predstavljen je javnosti na sajmu vazduhoplovstva u Džuhaju. Uprkos činjenici da je međunarodna javnost prvi put videla ruski lovac pete generacije, ovaj lovac se već aktivno koristi u zoni “specijalne vojne operacije” Ruske Federacije u Ukrajini.

Štaviše, prema mišljenju ruskih stručnjaka, Su-57 je danas jedini avion na svetu koji može efikasno da se odupre zapadnim sistemima PVO, uključujući PVO sistem Patriot.

Vredi napomenuti da je zvanična prezentacija prvih slika najnovijeg kineskog drona CH-7 održana na sajmu vazduhoplovstva u Džuhaju. Istovremeno, vojni stručnjaci su skrenuli pažnju na njegovu upadljivu sličnost sa američkim strateškim bombarderom B-21 Raider.

Dodajmo da je ova činjenica izazvala novi talas rasprava o poreklu kineskih tehnoloških dostignuća.

Foto printskrinX@oruzjeonline

 

Šesta generacija kineskog lovca sa sposobnošću transformacije završila probni let?

Prema izveštajima kineskih medija, inženjeri i naučnici sprovode probne letove dosad neviđenog lovca na aerodromu na južnoj ivici pustinje Tenger u provinciji Ningksia, na severozapadu Kine.

Nedavni crteži dizajna otkrivaju da je ova misteriozna letelica pokretana dvostrukim usisnim turboventilatorskim motorima, ima aerodinamički integrisano telo sa krilima i delta krilo nagnuto unazad, što je karakteristično za stelt letelice.

Kako je pisao South China Morning Post, tokom probnog leta dogodili su se neuobičajeni događaji: deo krila se odvojio od lovca i transformisao u dva drona „letećeg krila“, pokretana električnim ventilatorskim motorima.

Međutim, avion je iskusio vibracije nakon odvajanja dronova zbog naglog smanjenja površine krila i promene centra gravitacije, što je izazvalo značajne aerodinamičke promene. Uprkos tome, i avion i dronovi brzo su povratili stabilan let, što je dokazalo efikasnost aerodinamičkog dizajna i automatskih kontrolnih algoritama.

Du Ksin, viši inženjer u Kineskom centru za istraživanje i razvoj aerodinamike (CARDC) u Institutu za istraživanje svemirske tehnologije, izjavio je da uspešan probni let potvrđuje „novi koncept“ za kineske lovce sledeće generacije, uprkos sankcijama Sjedinjenih Američkih Država.

U radu objavljenom 29. maja u kineskom časopisu Aerospace Engineering Progress, Du Ksin i njegove kolege su istakli:

-U pitanju je napredni način saradnje između pilotiranih i bespilotnih letelica, integracijom više funkcionalno različitih letelica za koordinisani let.- Takođe je naglasio da se ovim rešavaju problemi kao što su razlike u brzini i dometu između pilotiranih i bespilotnih letelica, kako bi se iskoristile njihove komplementarne prednosti.

Poslednjih godina, glavni dizajner lovca J-20, Jang Vej, više puta je izjavio da Kina razvija novu generaciju nevidljivih lovaca fokusiranih na saradnju sa dronovima. Jang Vaj je opisao posebnu karakteristiku sledeće generacije kineskog lovca kao njegovu neočekivanu sposobnost transformacije.

-Budući avioni mogu izgledati kao transformersi iz naučno-fantastičnih filmova, rekao je on u intervjuu za CCTV 2020. godine. Dalje je nagovestio 2022. godine: „U bliskoj budućnosti, uskoro ćemo videti J-30 i J-40.”

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DA SE ZNA KO JE ŠAMPION: Novo zlato za Damira Mikeca