KINA POKAZUJE SVOJU MOĆ: Nakon lovca J-35A predstavljen novi stelt dron CH-7 koji će nositi ubojite rakete (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

10. 11. 2024. u 21:34

KINA je otkrila nekoliko misterioznih vojnih sistema visoke cene uoči vazduhoplovne izložbe u Džuhaju.

КИНА ПОКАЗУЈЕ СВОЈУ МОЋ: Након ловца Ј-35А представљен нови стелт дрон ЦХ-7 који ће носити убојите ракете (ВИДЕО)

Foto printskrin instagram/warragex

Nakon lovačkog aviona J-35A sa stelt karakteristikama, fotografije novog modela dugo iščekivanog kineskog drona „CH-7“ pojavile su se na internetu.

CH-7 inače Cai Hong 7 (Rainbow 7) je bespilotna borbena letelica za visoke nadmorske visine i dugotrajne misije, razvijena od strane državne kompanije China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), koja je prvi put predstavljena na Kineskom avio-salonu 2018. godine.

CH-7 je stelt dron, a Kina tvrdi da može lako prodrijeti u neprijateljski vazdušni prostor kako bi obavljao obaveštajne, nadzorne i izviđačke misije ili čak naoružane napade bez otkrivanja radarima.

Serija fotografija i video snimaka bespilotne borbene letelice CH-7 u njenom novom, do sada neviđenom izdanju pojavila se na društvenim mrežama 8. novembra.

CH-7 je fotografisan u žutoj boji na pisti, što ukazuje na to da su taksi testovi drona možda u toku. Dron je pre samo nekoliko sati prikazan na predstojećem avio-salonu u Džuhaju.

Trenutno nije jasno da li je prikazani dron prototip ili predprodukcijski model. Kineska državna publikacija Global Times izvestila je ranije ove godine da su testiranja CH-7 završena, a razvoj je planiran za kraj ove godine.

Od kada je CH-7 prvi put predstavljen 2018. godine, doživeo je značajne promene. Njegov dizajn je stalno prilagođavan i unapređivan za veću autonomiju i stelt karakteristike. Više verzija CH-7 je proizvedeno, a model CH-7 bio je bio prikazan i na avio-salonu u Džuhaju 2022. godine.

Prema posmatračima na internetu, nedavno fotografisani CH-7 vrlo verovatno je i njegova finalna verzija.

Model je znatno veći od prikazanih maketa CH-7 sa prethodnih avio-salona u Kini i ima dizajn „letećeg krila“.

Kina još nije zvanično otkrila specifikacije CH-7. Međutim, prema dostupnim informacijama, novi model drona dugačak je oko 10 metara, ima raspon krila od 26 metara, maksimalnu poletnu težinu od 10.000 kilograma, maksimalnu brzinu od 926 kilometara na sat i autonomiju do 15 sati.

Nove značajne karakteristike drona uključuju novi dizajn krila u obliku „zmaja“, nova zakrilca, ravni izduv i oštre kose vrhove krila. Pogoni ga jedan, za sada neidentifikovani, turboventilatorski motor sa unutrašnjim prostorom za naoružanje.

Ši Ven, glavni inženjer serije dronova CH, ranije je za medij Global Tajms izjavio da CH-7, sa maksimalnom poletnom težinom od 10 tona, može nositi velike rakete.

Glavni inženjer je takođe napomenuo da će dron umanjiti domet detekcije neprijateljskih radara i izbeći protivničke protivvazdušne sisteme zahvaljujući stelt dizajnu, značajno povećavajući njegovu efikasnost u teškim borbenim misijama.

Kineski stručnjaci stalno ističu da CH-7 može leteti na većim visinama, detektovati neprijateljske ciljeve duže vreme i biti fokusiran na nadzor i izviđanje danonoćno u veoma opasnim uslovima.

Prikazivanje finalne verzije CH-7 je značajno jer dolazi nakon što je Kina konačno prikazala svoj drugi stelt avion – J-35A (poznat i kao FC-31 i J-31).

Kao i J-35A, koji su pojedini vojni posmatrači nazvali klonom američkog borbenog aviona F-35 Lajting 2, CH-7 je prozvan po izuzetnoj sličnosti sa tajnim američkim bespilotnim vazduhoplovom RQ-180.

Ipak, razvoj finalne verzije CH-7 je u skladu sa kontinuiranim naporima Kine da proširi svoj inventar dalekometnih, slabo uočljivih dronova za izviđanje i napadne misije. Kina već nekoliko godina radi na unapređenju i usavršavanju svoje flote stelt dronova.

Na primer, kineska CCTV je u februaru izvestila o još jednom novom bespilotnom vazduhoplovu sa dugom autonomijom i stelt karakteristikama pod nazivom SkyHawk. Osim toga, Kina je razvila i bespilotnu borbenu letelicu GJ-11 Sharp Sword, koja se projektuje kao „verni krilni pratilac“ kineskog stelt aviona J-20.

Pored pomenutih na avio fešti u Džuhaju izloženi su i CH-YH1000 višenamenski dron, CH-9 teški dron čije naoružanje čine KD-21 vazdušno lansirane balističke rakete.

PREDSTOJEĆI AVIO DOGAĐAJ U DžUHAJU

Džuhaj Airshow China 2024 održaće se od 12. do 17. novembra u Džuhaju, u provinciji Guangdong, južne Kine. Ovo će biti petnaesto izdanje kineskog avio-sajma, koje se poklapa sa proslavom 75. godišnjice vazduhoplovnih snaga Narodnooslobodilačke armije Kine.

Ovaj sajam avijacije biće poseban događaj iz više razloga, uključujući i premijeru najnovijeg kineskog stealth aviona, J-35A.

Sa zvaničnim uvođenjem ovog aviona u službu, Kina će postati tek druga zemlja u svetu koja ima dva različita lovca pete generacije s tehnologijom smanjene uočljivosti na radarima.

U zvaničnom saopštenju, Narodnooslobodilačka armija Kine je najavila da će predstaviti 36 različitih tipova opreme za vazdušne demonstracije i statičke prikaze, pružajući detaljan uvid u razvoj svojih sistema izbliza.

Prema kineskoj vazduhoplovnoj armiji, 26 aviona iz sedam različitih klasa, uključujući lovac J-20, višenamenski lovac J-16 i tanker Y-20A, izvešće letačke demonstracije uz akrobatske timove Bayi i Red Falcon.

Takođe, najavljeno je da će transportni avion Y-20 imati otvoren teretni deo za razgledanje, a rezervacije će biti obezbeđene putem lutrije.

Očekuje se učešće 1,022 kompanije iz 49 zemalja. Pored toga, uoči sajma, ruski lovac pete generacije Su-57 i veliki transportni avion An-124 stigli su u Kinu, dodatno pojačavajući interesovanje.

Kao najveći dvogodišnji sajam avijacije u zemlji, događaj privlači ogromne mase posetilaca, koji prisustvuju impresivnoj prezentaciji kineske vojne i komercijalne avijacije.

U septembru ove godine, general-potpukovnik Ju Ćingđiang, zamenik komandanta kineske armije, izjavio je da će vazduhoplovne snage prikazati svoje sposobnosti u vazdušnim borbama, vazdušnim udarima, borbi protiv bespilotnih letelica, strateškoj isporuci i desantu, ranom upozoravanju i vazdušnoj odbrani koristeći novu opremu koja će po prvi put biti javno prikazana.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MISLIO SAM DA KONTROLIŠEM MEČ, TO JE BILA MOJA GREŠKA: Alkaraza je ovaj potez koštao poraza