BRISEL ZAHTEVA: Zabraniti prolazak brodova sa ruskom naftom kroz Lamanš

Novosti online

14. 11. 2024. u 15:56

EVROPSKI parlament je na sednici u Briselu usvojio rezoluciju kojom se od EU zahteva da direktno prekrši pravila međunarodne plovidbe tako što će, zajedno sa Londonom, zatvoriti Lamanš za tankere koji prevoze rusku naftu, bez obzira na to pod čijom zastavom plove, javljaju ruski mediji.

БРИСЕЛ ЗАХТЕВА: Забранити пролазак бродова са руском нафтом кроз Ламанш

Foto AP

- Evropski parlament poziva zemlje EU koje blisko sarađuju sa Velikom Britanijom da preduzmu mere za zabranu ulaska pomenutih tankera u Lamanš - navodi se u dokumentu i dodaje da EP takođe namerava da apeluje na druge zemlje u svetu koje kontrolišu moreuze da preduzmu sopstvene mere za ograničavanje kretanja brodova koji prevoze rusku naftu.

Osim toga, EP poziva na hitan razvoj administrativnih mehanizama za kontrolu transporta nafte, korišćenje satelita i dronova za praćenje tankera sa ruskom naftom, kao i na omogućavanje inspekcije sumnjivih brodova na moru.

Preostali predlozi u nacrtu rezolucije Evropskog parlamenta sadrže pozive na uvođenje svih mogućih vrsta sankcija protiv pomenutih tankera.

Predloženo je da se na crne liste EU hitno dodaju svi brodovi koji prevoze rusku naftu po tržišnim cenama bez poštovanja zapadnih ograničenja cena, kao i njihovi vlasnici, operateri, osiguravajuća društva i banke koje opslužuju ta plovila.

Osim toga, poslanici EP žele da preduzmu „diplomatske mere“ protiv država pod čijim zastavama plove tankeri koji prevoze rusku naftu.

U Evropskom parlamentu tvrde da su i druge zemlje protiv kojih su uvedene sankcije u vezi sa naftom, poput Venecuele, Irana i Severne Koreje, koristile samostalne tankere, ali da su aktivnosti Rusije navodno „dostigle fundamentalno novi nivo“ i da je do 600 plovila uključeno u transport ruske nafte bez zapadne kontrole.

(Sputnjik)

BONUS VIDEO: RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

ODRŽIVA ARHITEKTURA: Važnost energetske efikasnosti