PRED NAMA SU ODLUČUJUĆE NEDELJE: Evropa na kolenima sa posvađanim liderima, a Ukrajina pred ambisom
POLjSKI premijer Donald Tusk rekao je da će naredne sedmice biti odlučujuće, ne samo za ukrajinski sukob, već i za evropsku budućnost.
Foto: EPA/Shutterstock/ilustracija
Prema njegovim rečima, „telefonska diplomatija“ ne može da zameni stvarnu podršku Ukrajini. Uprkos kritikama, nemački kancelar Olaf Šolc rekao je da namerava opet da razgovara sa ruskim liderom.
Poljski premijer Donald Tusk kritikovao je zapadne zemlje zbog pokušaja da uspostave kontakt sa ruskim vlastima.
- Niko neće zaustaviti Putina telefonskim pozivima. Sinoćni napad, jedan od najvećih od početka ovog rata, pokazao je da telefonska diplomatija nije zamena za stvarnu podršku Zapada Ukrajini - napisao je Tusk na Iksu.
Foto: Profimedia/Shutterstock/Ilustracija/Vikipedija
On je takođe naglasio da će naredne nedelje biti odlučujuće, ne samo za ukrajinski sukob, već i za evropsku budućnost.
„Uskoro ću ponovo razgovarati sa ruskim predsednikom“
Uprkos kritikama, nemački kancelar Olaf Šolc, koji je ove nedelje razgovarao sa Vladimirom Putinom prvi put posle skoro dve godine, rekao je da neće stati na tome.
- Uskoro ću ponovo razgovarati sa predsednikom Rusije. To je već odavno najavljeno, a ja sam o tome ranije razgovarao sa mnogima - rekao je nemački kancelar.
Foto: EPA-EFE/MALTON DIBRA
Šolc je objasnio da je pozvao Putina, između ostalog, zato što je želeo da to učini pre Vašingtona.
Kako je naveo, ne bi bila dobra ideja da u bliskoj budućnosti dođe do razgovora između američkog predsednika i ruskog predsednika, a da takođe sa Putinom ne razgovara i šef vlade važne evropske zemlje.
Nemački kancelar je naglasila da je razgovor bio sadržajan. Međutim, proizilazi da Putin nije mnogo promenio stavove o sukobu u Ukrajini. Zato je, primetio je Šolc, važno da se pridržavamo principijelnog pristupa: Kijev može da se osloni na svoje saveznike.
Istovremeno, Volstrit džurnal piše da namera novoizabranog predsednika Donalda Trampa da brzo reši sukob dobija sve više podrške u Evropi. Prema pisanju lista, Evropska unija strahuje da „vreme nije na strani Ukrajine“, pošto ruske oružane snage uspešno napreduju na istočnom frontu, dok ukrajinskim oružanim snagama nedostaje ljudstvo i oružje.
Prethodno je premijer Slovačke Robert Fico rekao da je Evropa počela da shvata da je Ukrajina u teškoj situaciji i da gubi na bojnom polju. On je takođe priznao da sankcije nisu značajno uticale na Rusiju, što znači da strategija saveznika Kijeva ne funkcioniše.
(Sputnjik)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
NEIZVESNOST U KIJEVU: Zelenski pokušava da što pre organizuje sastanak sa Trampom
17. 11. 2024. u 18:17
UKRAJINCI U STRAHU NAKON MASOVNOG NAPADA: Ovo je samo uvod u ono što sledi (FOTO)
17. 11. 2024. u 16:35
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
IRAN POSLAO HITNU PORUKU NAŠIM KOMŠIJAMA: Nemojte to da dozvolite Americi!
IRAN je danas upozorio Bugarsku da ne dozvoli Sjedinjenim Američkim Državama korišćenje svoje teritorije za vojne operacije protiv Teherana, nakon što je bugarska vlada najavila da će tražiti odobrenje parlamenta za razmeštanje američkih aviona za dopunu goriva u toj zemlji.
21. 07. 2026. u 18:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
DEČAK JEO KOBASICU I UMRO: "Kad bi znali šta krpelj može..." Prvi smrtni slučaj u svetu
REČ je o prvom poznatom smrtnom slučaju na svetu uzrokovanom ovom alergijom.
21. 07. 2026. u 22:20 >> 23:04
Komentari (0)