RAT AMERIKE I RUSIJE ZA INDIJSKO NEBO: Rusi nude Su-57 sa proizvodnjom u Indiji, F-16 i F-35 bi bili pod kontrolom SAD (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

13. 12. 2024. u 22:00

USRED intenziviranih napora da se Indiji prodaju borbeni avioni F-16 i F-35, ruski istraživački centar je objavio upozorenje da sistemi avionike američkih borbenih aviona poseduju značajne „ranjivosti“ koje bi mogle da zarobe nacije koje ih kupuju.

РАТ АМЕРИКЕ И РУСИЈЕ ЗА ИНДИЈСКО НЕБО: Руси нуде Су-57 са производњом у Индији, Ф-16 и Ф-35 би били под контролом САД (ВИДЕО)

Foto: EPA

Centar za analizu svetske trgovine oružjem (CAVAT) sa sedištem u Moskvi upozorio je da bi ovi sistemi avionike mogli biti opremljeni mehanizmima koji se nazivaju „bekdors“.

Direktor CAVAT-a Igor Korotčenko objasnio je da ovi „bekdori“ imaju mogućnost da daljinski deaktiviraju kritične funkcije avionike u borbenim avionima američke proizvodnje tokom operacija.

On je primetio da bi takve mehanizme mogla upotrebiti zemlja proizvođač da onemoguće specifične funkcije avionike, posebno tokom misija koje su u suprotnosti sa interesima zemlje proizvođača.

Iako CAVAT-ovo upozorenje ostaje spekulativno, mogućnost „bekdors“ ili „kil svičs“ ugrađenih u avioniku borbenih aviona i kojima se daljinski može upravljati od strane proizvođača nije bez presedana.

Foto DVIDS USN Seaman Apprentice Derek Kelley

Uprkos demantima američkih odbrambenih kompanija o postojanju takvih mehanizama, one su učinile malo da uguše spekulacije i zabrinutosti među nacijama koje kupuju američku odbrambenu opremu, uključujući borbene avione.

Usred sve veće konkurencije za prodaju naprednih borbenih aviona Indiji, ruski istraživački centar Centar za analizu svetske trgovine oružjem (CAVAT) upozorio je na potencijalne ranjivosti u sistemima avionike američkih aviona F-16 i F-35. Prema CAVAT-u, ovi sistemi bi mogli da sadrže „backdoor“ koji bi mogao daljinski da onemoguće kritične funkcije tokom misija, posebno u scenarijima koji su u sukobu sa interesima SAD.

Iako su takve tvrdnje i dalje špekulativne, one su podstakle zabrinutost među nacijama koje se oslanjaju na američku odbrambenu tehnologiju. Rusija je, u međuvremenu, svoj borbeni avion pete generacije Suhoj Su-57 pozicionirala kao superiornu alternativu, ističući njegove napredne stelt karakteristike, supersonične sposobnosti krstarenja i moćne radarske sisteme.

Foto MoD Rusija

Indija je pokazala interesovanje za Su-57, sa planovima da se varijanta sa dva sedišta razvije u okviru inicijative „Make in Indija“. Ponuda Rusije uključuje transfer tehnologije kako bi se omogućila lokalna proizvodnja, što obećava značajno jačanje odbrambenih sposobnosti Indije. Debata odražava stratešku potrebu Indije da modernizuje svoje vazdušne snage suočene sa regionalnim izazovima, uključujući pakistansku kupovinu kineskog J-35A.

Pakistanska nabavka kineskog borbenog aviona pete generacije J-35A dovela je Indiju u neugodan položaj, jer se njena vazdušna snaga sada suočava sa kredibilnim izazovom Islamabada.

Kao odgovor, Rusija je Indiji ponudila svoj borbeni avion pete generacije Suhoj Su-57, obećavajući naprednu tehnologiju potrebnu za suprotstavljanje rastućoj pretnji koju predstavljaju avioni pete generacije.

Su-57, opremljen stelt mogućnostima, pozicioniran je kao tehnološki skok za Indiju u okviru njene inicijative „Make in Indija“.

Indija je izrazila interesovanje za Su-57 i već su u toku razgovori za razvoj verzije sa dva sedišta u okviru istog programa.

Za razliku od standardne platforme sa jednim sedištem, indijska varijanta Su-57 će imati konfiguraciju sa dva sedišta, sa potencijalnom lokalnom proizvodnjom kompanije Hindustan Aeronautics Limited (HAL).

CAVAT je naglasio da je Indiji potreban borbeni avion pete generacije sa ekvivalentnim sposobnostima za rivalske regionalne sile.

Međutim, Nju Delhiju trenutno nedostaju kapaciteti da samostalno razvije takav avion.
-Indija ima dve opcije: da kupi borbeni avion pete generacije ili od Rusije ili od Sjedinjenih Država. F-35 koji nude SAD zaostaje za nekoliko ključnih parametara u poređenju sa Su-57, rekao je Korotčenko.

On je dalje istakao rizike povezane sa američkom vojnom tehnologijom, posebno osetljivim sistemima poput lovaca pete generacije.

Ovo uključuje potencijalne ugrađene softverske ili hardverske „bekdor“ koje bi mogle onesposobiti mlaznjake tokom sukoba.

-Tako Indija rizikuje da ne bude u stanju da u potpunosti iskoristi američku tehnologiju, posebno tokom budućih vojnih sukoba, rekao je Korotčenko za Sputnjik Indija.

Dodao je: „Su-57, sa svojim naprednim karakteristikama – stelt za izbegavanje radara, najsavremenijom tehnologijom u kokpitu, nadzvučnim sposobnostima krstarenja i moćnim aktivnim radarskim sistemom – nudi mogućnosti koje Indija zahteva.

Štaviše, Rusija je izrazila spremnost da prenese proizvodnu tehnologiju, omogućavajući Indiji da proizvodi Su-57 u zemlji.

To bi pružilo značajan tehnološki podsticaj u okviru inicijative „Make in Indija“, zaključio je Korotčenko.

(defencesecurityasia.com)

BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ŠEŠELJ O SCENARIJU KOJI NIKO NIJE NI SANJAO: Narod je bio u zabludi (VIDEO)