LOVCI MIG-29 KOD KIMA PRETHODNICA ZA SU-57: Ovako bi transfer ruskih aviona mogao da se odvija u Severnu Koreju (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

17. 12. 2024. u 21:45

VAZDUHOPLOVSTVO Severne Koreje trebalo bi da primi lovce četvrte generacije MiG-29 i Su-27 iz Rusije, navodi se u izveštaju komandanta Indo-pacifičke komande Sjedinjenih Država (USINDOPACOM) admirala Semjuela Papara od 10. decembra, uz spekulacije da su značajno u pogledu prirode posla.

ЛОВЦИ МИГ-29 КОД КИМА ПРЕТХОДНИЦА ЗА СУ-57: Овако би трансфер руских авиона могао да се одвија у Северну Кореју (ВИДЕО)

Foto: EPA


U prethodnoj proceni zaključeno je da su isporuke modernizovanih lovaca Su-27SM2/SM3 i dalje verovatne, jer su to jedine varijante klase lovaca iz sovjetske ere sa nezastarelim senzorima i avionikom koje mogu da opravdaju inherentno veoma visoke operativne troškove aviona. Očekuje se da će MiG-29 činiti veliku većinu lovaca prodatih Severnoj Koreji, pre svega zbog nižih operativnih troškova aviona koji ih čine pristupačnijim za preopremanje više jedinica, ali i zbog mnogo veće količine savremenih MiG-ova 29 koji mogu biti dostupni.

Samo 24 relativno moderna Su-27 su ikada napravljena, a mogućnost ulaganja miliona dolara po letelici za modernizaciju većeg dela aviona izgleda ograničena kada se ima u vidu da su istrošeni, već deceniju ili više upotrebljivani. Nasuprot tome, Rusija ima rezerve od nekoliko stotina novih i jedva korišćenih MiG-ova 29 koji bi mogli da se modernizuju za prodaju Severnoj Koreji.

MiG-29 je trenutno daleko najsposobniji lovac u severnokorejskoj službi, sa oko 40-60 aviona u svojoj floti, od kojih su mnogi napravljeni u zemlji po licenci. Dok se paketi avionike razvijeni za MiG-29 tokom sovjetske ere danas smatraju zastarelim, Rusija je nastavila da proizvodi relativno napredne MiG-29M za izvoz i da modernizuje rezervne avione sovjetske proizvodnje prema standardima MiG-29SMT i MiG-29UPG sa veoma sličnom avionikom i istim naoružanjem kao jeftinijom opcijom. Modernizovani MiG-29 sovjetske proizvodnje ne samo da mogu imati koristi od novorazvijenih efikasnijih motora RD-33 serije 3 i proširenih kapaciteta za nošenje goriva, već i od staklenih kokpita, raketa R-77, R-77M i R-73/74, itd. široko korišćeni radar Žuk-ME PESA ili noviji radar Žuk-A/AM AESA. Procenjuje se da će modernizacija ovih aviona Rusiju koštati manje od 7 miliona dolara, i stoga predstavljaju najjeftinju opciju za Severnu Koreju da unapredi maksimalan broj eskadrila do standarda „4+ generacije“ – što je velika nadogradnja za većinu njenih jedinica koje koriste avione prve i druge generacije iz 1950-ih i 1960-ih.

Procenjuje se da je sovjetsko vazduhoplovstvo imalo blizu 800 MiG-ova 29 kada se SSSR raspao, sa mnogo više nesastavljenih kompleta u upotrebi. Raspad države podstakao je brzo smanjenje flote, sa rezervama relativno novih ili nekorišćenih MiG-29 koje se procenjuju na blizu 400. Vrednost ovih aviona rane četvrte generacije nastavlja da opada iz godine u godinu kako tehnologija lovaca napreduje, što je dovelo do toga je Rusija u prošlosti ponudila MiG-ove 29 kao pomoć Libanu, Srbiji i Siriji. Severnokorejske nabavke mogle bi da prate srpski model, sa sovjetskim avionima MiG-29 koji se isporučuju besplatno, dok se plaća za pokrivanje troškova nadogradnje na MiG-29SMT ili drugi poboljšani standard, kao i troškove obuke i modernog oružja. Daleko više od Srbije ili Libana, Rusija ima snažan podsticaj da ojača sposobnosti Severne Koreje za vazdušni rat, jer se dve zemlje suočavaju sa zajedničkim pretnjama širenja snaga Zapadnog bloka u Istočnoj Aziji, sa jačom severnokorejskom flotom koja će smanjiti pritisak na ruske vazdušne jedinice ako dve zemlje imaju kolektivnu odbranu u regionu. Smanjenje ruske lovačke flote na mali deo veličine njene sovjetske ere čini ovo posebno važnim, s obzirom da je sama Rusija postavila samo oko 850 lovaca i presretača koji se protežu između Arktika, istočne Evrope, istočne Azije, centralne Azije i Bliskog istoka.

Iako je sama veličina ruske teritorije navela rusko vazduhoplovstvo da ne raspoređuje MiG-29 u velikom broju, zbog mnogo manjeg dometa i manje veličine radara u poređenju sa Su-27 i njegovim derivatima, avion se smatra optimalnim za dužnosti protivvazdušne odbrane u Severnoj Koreji. Sam broj sovjetskih MiG-ova 29 koje Rusija zadržava, sve manja vrednost ovih rezervi i kapacitet Severne Koreje da apsorbuje 200 ili više novih lovaca u svoju veliku flotu, povećavaju mogućnost da bi Rusija mogla da izvrši transfere MiG-ova veoma velikih razmera MiG-29 za ponovno opremanje više severnokorejskih jedinica.

Činjenica da su operativni troškovi MiG-29 veći od lovaca MiG-17, MiG-19 i MiG-21 koji se očekuje da budu zamenjeni znači da je malo verovatna zamena 400 starijih aviona u upotrebi jedan za jedan, iako bi korejska flota realno mogla da primi 100-200 MiG-ova 29 uz dve desetine Su-27. Veoma velike količine aviona koje Rusija zadržava, i niska cena modernizacije, čine ovo veoma izvodljivim, iako Severna Koreja možda ne želi da investira previše u ovaj avion, i da ostavi kapacitet u svom vazduhoplovstvu za nabavku naprednijih lovaca kao što su Su-57 kasnije u ograničenom broju.

militarywatchmagazine.com

BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PRESEDAN U SVETU FUDBALA: Holand potpisao ugovor do kraja karijere sa građanima (FOTO)