MOĆI ĆE DA OBARA KRSTAREĆE RAKETE I AVIONE! Upoznajte novu američku samohodnu haubicu MDAC (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

25. 12. 2024. u 21:22

AMERIČKA vojska (US Army) najavila je da planira dodelu ekskluzivnog ugovora kompaniji BAE Systems za proizvodnju prototipa samohodne 155 mm haubice koja će poslužiti kao novi sistem protivvazdušne i protivraketne odbrane.

МОЋИ ЋЕ ДА ОБАРА КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ И АВИОНЕ! Упознајте нову америчку самоходну хаубицу МДАЦ (ВИДЕО)

Foto: Printksrin/Jutjub/Extreme World

Cilj je da artiljerijsko oruđe MDAC (Multi-Domain Artillery Cannon) bude u stanju da obara dronove i krstareće rakete, ali i avione te helikoptere, koristeći hiperbrzinsku municiju prvobitno razvijenu za otkazani program mornaričkih elektromagnetnih topova (railgun) američke mornarice.

PROGRAM MDAC

Dana 20. decembra 2024. godine, US Army’s Rapid Capabilities and Critical Technologies Office (RCCTO) objavio je plan za dodelu ekskluzivnog ugovora kompaniji BAE Systems u cilju razvoja prototipa samohodnog topa kalibra 155 mm.

Ova platforma, nazvana Multi-Domain Artillery Cannon (MDAC/MDAC), zamišljena je da se nosi sa savremenim vazdušnim pretnjama, uključujući dronove i krstareće rakete.

Ključna inovacija je municija izuzetno velike brzine (HVP – Hyper Velocity Projectile), razvijena prvobitno za mornarički railgun program koji je kasnije otkazan. Demonstracija funkcionalnog prototipa MDAC planirana je za 2028. godinu.

SARADNjA I TEHNOLOŠKA OSNOVA

Još od 2022. godine RCCTO blisko sarađuje sa američkim vazduhoplovstvom (US Air Force), kao i sa drugim strateškim telima poput Pentagonovog ureda za strateške kapacitete i Istraživačke laboratorije ratnog vazduhoplovstva.

Ove agencije zajednički promovišu projekat koristeći već postojeće programe, uključujući sistem kopnenog hiperbrzinskog naoružanja HGWS (Hypersonic Gun Weapon System).

Cilj je da do kraja fiskalne 2027. godine bude završen kompletan prototip baterije MDAC sa:

8 samohodnih topova MDAC,

4 višenamenska radara visoke preciznosti (MFPR),

2 sistema komandovanja (MDBM)

i najmanje 144 projektila HVP.

Ovi elementi biće integrisani u širu odbrambenu mrežu, uključujući IBCS (Integrated Battle Command System), koji je i sam u fazi razvoja.

 

PLATFORMA ZA ZAŠTITU OD ŠIROKOG SPEKTRA PRETNjI

MDAC je osmišljen da štiti fiksne i polufiksne položaje od raznovrsnih vazdušnih pretnji, uključujući dronove, krstareće rakete, avione i helikoptere. Ovaj sistem dopunjava postojeće sisteme PVO, čineći deo slojevite odbrane.

Tehnički zahtevi obuhvataju platformu na točkovima, mogućnost ispaljivanja projektila na velikim udaljenostima, visoku brzinu gađanja, veliku pokretljivost i brzo dopunjavanje, ručno ili automatsko. Takođe, sistem mora biti prilagođen za transport C-130 avionom.

Iako će rad na MDAC-u voditi BAE Systems, detalji ovog projekta ostaju poverljivi. Jedan mogući predložak je Archer, 155-milimetarska samohodna haubica švedske firme Bofors (takođe deo BAE Systems).

Archer koristi automatski punjač od 21 projektila, spreman za prvu ispaljenu granatu u roku od 23 sekunde i u stanju da se nakon toga brzo povuče sa položaja.

Moguće je i razvijanje sasvim nove platforme koja bi ispunjavala visoke zahteve mobilnosti. Kao još jedna opcija, razmatra se šasija zasnovana na kamionima FMTV, široko korišćena u američkoj vojsci.

HIPERBRZA MUNICIJA (HVP) KAO SRCE SISTEMA

Glavna karakteristika MDAC-a biće HVP – Hyper Velocity Projectile, koji predstavlja odgovor na savremene izazove u vazdušnoj odbrani.

Prvobitno razvijeni za otkazani mornarički railgun program, ovi projektili mogu dostići brzine od preko 9.000 km/h, uništavajući mete kinetičkim udarom.

Pored toga, planiraju se i varijante s eksplozivnim bojevim glavama s dometom do 31 km, što je izuzetno konkurentno u poređenju s raketama poput Stinger (oko 400.000 dolara) ili PAC-3 MSE (više miliona dolara).

GEOPOLITIČKI KONTEKST I ZNAČAJ

Projekat MDAC veoma je aktuelan s obzirom na sve veće pretnje koje donose borbeni dronovi, krstareće rakete i autonomni sistemi. Nedavni sukobi, naročito u Ukrajini, pokazali su potrebu za inovativnim i isplativim rešenjima zaštite od šarolikih pretnji.

MDAC neće funkcionisati kao samostalan sistem, već će biti deo šireg odbrambenog lanca. Uz to, razvoj se odvija u jeku diskusija između američke vojske (US Army) i vazduhoplovstva (USAF) o raspodeli dužnosti u zaštiti vazdušnih baza.

Američko vazduhoplovstvo nedavno je pokazalo interesovanje za preuzimanje pojedinih oblasti koje je tradicionalno vodila kopnena vojska, navodeći potrebu za novim taktičkim pristupima.

MDAC i njegova municija mogli bi temeljno da redefinišu efikasnost i rentabilnost savremene vazdušne odbrane. Ukoliko ovaj sistem bude uspešno razvijen i uveden, postaviće nove standarde u borbi protiv dronova, krstarećih raketa i drugih vazdušnih pretnji. Istovremeno, pružaće američkoj vojsci prednost u dometu i ceni operacija – ključnim faktorima u budućim sukobima i geopolitičkim manevrima, obećavaju američki mediji.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SRBIN JE - SENZACIJA! Premijer liga je svašta videla, ali oko jednoga se sada svi slažu: Nikola Milenković je čudo!