SARKOZIJA STIGLI GADAFIJEVI MILIONI: Koliko u sudskom procesu, koji se vodi protiv njega, rizikuje bivši predsednik Francuske

Proces veka, istorijsko suđenje, jedno od najspektakularnijih u savremenom francuskom pravosuđu. Tako se u ovdašnjoj javnosti karakteriše proces koji je ove sedmice započeo protiv bivšeg francuskog predsednika Nikole Sarkozija u pariskoj sudnici i koji će trajati do 10. aprila.

САРКОЗИЈА СТИГЛИ ГАДАФИЈЕВИ МИЛИОНИ: Колико у судском процесу, који се води против њега, ризикује бивши председник Француске

Foto: Profimedia

Nekadašnji stanar Jeliseja je optužen da mu je bivši libijski vođa Moamer el Gadafi tajno finansirao prvu predsedničku kampanju kada je 2007. izabran za šefa države. Pominje se suma od 50 miliona evra. Sarkozi odlučno negira optužbe. S njim su na optuženičkoj klupi i trojica bivših francuskih ministara Klod Gean, Erik Vert i Bris Ortefe.

Skandal je veliki, s elementima filmskog zapleta iz političkog, diplomatskog, finansijskog, etičkog ali i vojnog ugla, u kome ministar unutrašnjih poslova zahvaljujući novcu svrgnutog diktatora postaje predsednik, a zatim povede rat protiv njega da bi "izbrisao tragove". Za "Transparensi internejšenel" reč je o najvećem korupcionaškom procesu s početka 21. veka.

Foto: Arhiva Novosti

Optužba tereti Sarkozija da je dogovor s Gadafijem sklopio u njegovom šatoru u Tripoliju 6. oktobra 2005. godine, gde je došao kao ministar unutrašnjih poslova, zvanično da bi razgovarao o zaustavljanju ilegalne imigracije. Snimak ovog razgovora, međutim, nikada nije pronađen, iako je Gadafi iamo običaj da sve snima.

Priča se da je Gadafi finansirao Sarkozijevu kampanju da bi zauzvrat obezbedio povratak na međunarodnu scenu. Kao deo ispunjenih obećanja, u popravljanju Gadafijevog imidža, tužitelji smatraju dolazak vođe džamahirije u zvaničnu posetu Francuskoj krajem 2007. godine, kada je uz veliku pompu razapeo svoj šator u dvorištu palate Marinji koja služi za prijem stranih državnika.

"NIKOME NIŠTA NIJE JASNO"

Sredinom ove sedmice počelo je prikazivanje u četrdesetak bioskopa širom Francuske dokumentarnog filma "Nikome ništa nije jasno" autora Janika Kergoata, s ahrivskim snimcima, o novinarskom istraživanju o ovoj aferi, sa zamršenim putevima posrednika, uzbunjivačima i kopijama hard-diskova kompjutera, uz pitanje da li je Sarkozi poveo "svoj" rat protiv Gadafija 2011. godine da bi prikrio korupciju. Film je dobio donaciju od 500.000 evra od strane 10.000 učesnika što je rekord u francuskoj kinematografiji i što je omogućilo da bude završen za godinu dana, taman kada počinje sudski proces.

Gadafi je takođe od Sarkozija hteo da izdejstvuje i da se ukine poternica protiv Abdalaha Senusija, muža sestre njegove supruge Safije Farkaš, šefa libijske vojne obaveštajne službe, osuđenog u odsustvu na doživotnu robiju zbog uloge u atentatu na avionu DC-10 francuske kompanije UTA u septembru 1989. godine kada je poginulo 170 putnika. Optužba ističe da su budući ministri, Klod Gean tada kao Sarkozijev šef kabineta u ministarstvu i evroposlanik Bris Ortefe, kao i advokat Tjeri Ercog pripremali posetu tako što su se u Libiji sretali baš sa Senusijem, iako je protiv njega postojala poternica.

Posrednik je bio francusko-libijski biznismen Ziad Takiedin, koji je u zamršenim političko-korupcionaškim poslovima kasnije, 2020. godine, u Francuskoj bio osuđen na pet godina zatvora u aferi "Karači" oko francuske prodaje fregata Saudijskoj Arabiji i podmornica Pakistanu. Služenje kazne izbegao je bekstvom u Liban. Takiedin je izjavio da je iz Tripolija u Pariz doneo tri kofera puna para, oko pet miliona evra, krajem 2006. i početkom 2007. godine.

Ilustracija - Foto AP

Celu aferu otkrio je francuski istraživački medij "Mediapar" još pre 14 godina. O tome su do sada objavili blizu 160 tekstova. U početku je sve delovalo kao naučna fantastika, ali su sumnju podgrejale optužbe Gadafija i njegovog sina Islama, pred kraj pukovnikove vladavine, da Sarkozi ne bi došao na vlast bez njegovih para. Istraga je pokrenuta 2013. i trajala je više od deset godina.

Sarkoziju se sudi zbog pronevere javnih sredstava, pasivne korupcije, nezakonitog finansiranja izborne kampanje i kriminalne zavere. Rizikuje 10 godina zatvora, 375.000 evra kazne i 5 godine zabrane bavljenja politikom.

Reč je, inače, o petom procesu u posednjih pet godina protiv Nikole Sarkozija. Sredinom decembra kasacioni sud mu je potvrdio kaznu od tri godine zatvora, od čega dve uslovno i godinu dana nošenja nanogvice, uz tri godine uskraćivanja građanskih prava, u aferi "Bizmut", odnosno pokušaja podmićivanja sudije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KONTROVERZNI PERUANAC ZAVRŠIO KARIJERU: Odveo reprezentaciju na Mundijal nakon 36 godina, pa izostao zbog kokaina