HERŠ O TRAMPOVOM PLANU ZA UKRAJINU: Shvatio je da je poranio sa izjavama o skorom dogovoru
AMERIČKI predsednik Donald Tramp shvatio je da je prerano dao izjave o mogućnosti brzog postizanja sporazuma između Moskve i Kijeva o rešavanju sukoba, smatra poznati američki novinar Simor Herš, pozivajući se na izvor blizak novoj administraciji.

Foto: Profimedia/Ilustracija
Herš u svom novom članku tvrdi da su intenzivni pregovori između Rusije i Ukrajine „zaista u toku“ i, prema njegovim rečima, „strane se približavaju sporazumu“. Glavni kamen spoticanja su teritorijalni sporovi, uključujući pitanja kontrole strateških objekata kao što su metalurška postrojenja. Prema navodima izvora bliskom pregovorima, "Zelenski pokušava da sačuva obraz“ i izbegne da se njegovi ustupci dožive kao kapitulacija.
Novinar takođe napominje da se, po mišljenju Trampovog tima, bez dodatnog pritiska na Rusiju, sporazumi mogu pokazati neefikasnim. Jedan od predloga je povećanje rashoda za odbranu zemalja NATO-a.
-Tramp želi da zemlje NATO-a povećaju doprinose za odbranu na pet odsto BDP-a, što bi moglo da promeni dinamiku u odnosima sa Rusijom, ocenjuje izvor.
Istovremeno, međutim, postoje nesuglasice unutar Trampovog kruga. Neki članovi njegovog tima, na primer, smatraju da Rusija pokušava da dobije više nego što može da zadrži na pregovorima i da Putin neće odustati od svojih dugoročnih strateških ciljeva, uključujući jačanje saradnje sa Kinom i promovisanje BRIKS-a kao alternative G7.
-Tramp i njegov tim shvataju da bi ishitreni sporazum mogao da se shvati kao slabost i izazove jačanje uticaja Moskve, piše Herš.
Novinar takođe ukazuje na izjave bivšeg generala Kita Keloga, koji je sada specijalni izaslanik za mirovne pregovore. Prema njegovom mišljenju, sukob bi mogao da se završi u roku od 100 dana nakon Trampove inauguracije.
-Ovaj rat mora da se završi i mislim da Tramp to može da uradi za veoma kratko vreme, rekao je Kelog.
U zaključku, Herš naglašava da pitanje rešavanja sukoba u Ukrajini ostaje jedan od najvažnijih zadataka nove administracije, ali Tramp i njegovi savetnici smatraju da je za postizanje dugoročnog mira neophodna jača pozicija NATO-a i strateški pritisak na Moskvu.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo

SIJARTO PORUČIO: Rusija i Mađarska potvrdile spremnost da zaštite „Turski tok“
23. 01. 2025. u 22:33

TRAMP ŠOKIRAO PODACIMA: Ovoliko vojnika je Ukrajina izgubila u ratu sa Rusijom
23. 01. 2025. u 20:53

NIJE NI KUPILA KARTU, NA PLAŽI JOJ PONUDILI BESPLATNU VOŽNjU: Novi detalji tragične smrti Novosađanke u Budvi
TINEJDžERKA je, kako kaže njen blizak prijatelj, bila devojka puna života, imala je mnogo planova za budućnost, a tek je imala 19 godina, i ceo život je bio pred njom, a sada je čitava njena porodica zavijena u crno.
30. 05. 2025. u 14:42

UKRAJINA IZVELA JEDAN OD NAJVEĆIH NAPADA NA RUSIJU: Aerodromi u Moskvi zatvoreni, uništena važna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je tokom noći izvela jedan od najvećih napada dronovima od početka rata, gađajući više ciljeva na teritoriji Rusije. Zbog napada su moskovski aerodromi bili primorani da privremeno obustave rad, što je izazvalo haos u vazdušnom saobraćaju.
28. 05. 2025. u 09:45

POSTOJI DRUGI SNIMAK Koji je uzrok ponašanja devojke stradale u Budvi? Psiholog objašnjava: "Ekstremni strah i fokus da se pobegne"
"ZA TEZU da je beg iz situacije opasne sa suženom svešću više goovri o tome da se radi o ekstremnogm strahu koji može da se protumači kao panika. Ako nije dolazila u takve situacije ne možemo znati da li je sklona tome ako ne zna da li ima napad panike."
30. 05. 2025. u 13:33 >> 13:33
Komentari (0)