LAVROV JASAN: Zapad nikada nije poštovao principe UN
ZAPAD nikada nije poštovao princip suverene ravnopravnosti država iz Povelje UN, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
FOTO: Tanjug/AP
- Ni u jednom sukobu, niti u jednoj međunarodnoj situaciji posle Drugog svetskog rata, posle stvaranja UN, SAD i njihovi saveznici se nisu rukovodili ključnim principom Povelje, koji kaže da su UN zasnovane na suverenoj jednakosti država. Retrospektivno, kroz čitavu posleratnu istoriju Zapad nikada nije poštovao ovaj princip. Nakon što je došao na vlast novi državni sekretar Mark Rubio, kao da se distancirao od liberalnog svetskog poretka, ali je odmah bilo rečeno da će administracija Donalda Trampa stvoriti novi poredak iz haosa sa prioritetnim principom: Amerika na prvom mestu. Osim terminologije, razlika je mala - rekao je Lavrov na Generalnom sastanku Ruskog saveta za međunarodne poslove. Tekst njegovog govora objavljen je na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
Kako je primetio ministar, istovremeno, ne samo političari na Zapadu, već i stručnjaci i politikolozi u Rusiji sumnjaju u održivost svetskog sistema, zasnovanog na UN.
- Ne morate biti neka vrsta superstručnjaka da biste videli nedostatke i neuspehe u funkcionisanju UN i srodnih institucija. Mislim da ćete se složiti da osnovni uzroci ovoga nisu u poročnosti ili zastarelosti principa međudržavne saradnje,postavljene u temelje UN, već u nespremnosti i nesposobnosti pojedinih država, pre svega Zapada, da se pridržavaju ovih principa u praktičnoj politici - naglasio je on.
(Sputnjik)
Preporučujemo
FSB: Uhapšen Rus zbog sumnje da je izvršio terorističke akte za Ukrajinu (VIDEO)
30. 01. 2025. u 17:05
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče, tokom prikaza novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu u Batajnici, da će Srbija nabaviti kineski protivvazduhoplovni sistem dugog dometa HQ-9, koji zapadni vojni analitičari ocenjuju kao pandan ruskom S-300, dok pojedine analize njegove sposobnosti porede i sa sistemom S-400.
29. 06. 2026. u 15:26 >> 15:52
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
JEZIV SNIMAK IZ HRVATSKE, DEVOJKE VIKALE: "Ne u autobus, ne!"
DRUŠTVENIM mrežama kruži snimak koji prikazuje zabrinjavajuću vožnju vozača kamiona.
30. 06. 2026. u 11:05
Komentari (0)