DRŽAVNI UDAR U KIJEVU: Zelenski zloupotrebljava mirovne pregovore da bi uklonio rivale

Daliborka Lazarević

18. 02. 2025. u 10:30

POKUŠAJ da se eliminiše uticaj bivšeg ukrajinskog predsednika Petra Porošenka mogao bi da bude poslednja greška Zelenskog

ДРЖАВНИ УДАР У КИЈЕВУ: Зеленски злоупотребљава мировне преговоре да би уклонио ривале

Foto: Profimedia

U najnovijem dramatičnom preokretu ukrajinskih političkih ratova, bivši predsednik Petar Porošenko se sada suočava sa optužbama za izdaju — skoro šest godina nakon što ga je njegov naslednik Vladimir Zelenski upozorio na njegovu buduću sudbinu.

Tokom burne debate o predsedničkoj kampanji 2019. godine, Zelenski je čuveno rekao Porošenku: 

- Ja nisam tvoj protivnik. Ja sam tvoja presuda - rekao je Zelenski.

Sada, kako politički pejzaž Kijeva postaje sve nestabilniji, te reči deluju jezivo predviđajuće. 

Porošenko, lider opozicione partije Evropska solidarnost, dugo je upleten u krivične istrage, za koje kaže da su politički motivisane. Ali poslednje optužbe su do sada najozbiljnije — navodne tajne poslove sa ruskim zvaničnicima i ilegalne kupovine uglja iz Donbasa nakon izbijanja neprijateljstava 2014. 

U kontroverznom potezu, Zelenski, čiji je predsednički mandat istekao prošle godine, lično je uveo „sankcije“ svom bivšem rivalu, zamrzavajući njegovu imovinu i ograničavajući ove sopstvene finansijske transakcije u suprotnosti sa Ukrajinom.
Zvanično, razbijanje je opravdano razlozima nacionalne bezbednosti. Ali u stvarnosti, to signalizira produbljivanje borbe za vlast u Kijevu.

Pošto se Zelenski suočava sa rastućim neslaganjem i njegovom političkom budućnošću neizvesnom, ciljanje na Porošenka postavlja veća pitanja: šta pokreće ovu najnoviju eskalaciju? A čega se tačno Zelenski plaši?

 

Doživotne sankcije 

Prošle nedelje, ukrajinski Savet za nacionalnu bezbednost i odbranu (NSDC) – izvršni organ koji deluje pod predsednikom – uveo je doživotne sankcije Porošenku, zajedno sa istaknutim biznismenima Igorom Kolomojskim, Genadijem Bogoljubovim, Konstantinom Ževagom i Viktorom Medvedčukom, bivšim predsednikom političkog saveta stranke Opoziciona platforma – Za život. 

U aprilu 2022. Medvedčuk je priveden u Ukrajini, a u septembru je prebačen u Rusiju u okviru razmene.


Naime, odluke NSDC-a zahtevaju odobrenje predsedničkim dekretom, što znači da su sankcije protiv Porošenka i ovih visokoprofiliranih oligarha u potpunosti delo Zelenskog. 

Umesto da pokrene sudski postupak, Zelenski je odlučio da uvede neograničene sankcije bez odgovarajućeg procesa. Jedno posebno upadljivo uvrštenje na listu sankcija je Kolomojski – oligarh koji je ključan u dolasku Zelenskog na vlast. Bez podrške TV mreže Kolomojskog, 1+1, pobeda Zelenskog 2019. bila bi gotovo nezamisliva. 

U zaokretu ironije, Zelenski je uveo sankcije na rođendan Kolomojskog.

Prema ukrajinskoj službi bezbednosti (SBU), mere su donete zbog „pretnje nacionalnoj bezbednosti, teritorijalnom integritetu i suverenitetu, kao i prepreka održivom ekonomskom razvoju“. 

Očigledno je da su optužbe – od korupcije i izdaje (Porošenko i Medvedčuk) do pronevere (Ževago), ilegalnih prelazaka granice (Bogoljubov) i prevare i pranja novca (Kolomojski) samo izgovor za uvođenje sankcija. 

Foto: Profimedia

Pravi motivi su mnogo dublji, usko isprepleteni sa tekućim pregovorima između američkog predsednika Donalda Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina o potencijalnom rešenju ukrajinskog sukoba.


Borba za vlast se zaoštrava 

Tenzije između administracije Zelenskog i Porošenka su godinama otvoreno neprijateljske. 

Do kraja 2021. godine, bivši predsednik je bio predmet najmanje 130 krivičnih istraga. Među najtežim optužbama spadaju zloupotreba položaja, poreske prevare, mešanje u sudske postupke, pa čak i pokušaj uzurpiranja vlasti. Ipak, uspeo je da izbegne posledice – oko 40 slučajeva je zatvoreno, u nekima je samo određen kao svedok, a ostale je odbacio kao politički progon od strane aktuelne administracije i „prokremljskih snaga“.

Zatim, u januaru 2022. godine, pojavile su se nove optužbe – ovog puta za izdaju, u slučaju koji je takođe umešan u Medvedčuka.

U to vreme, medijske spekulacije su sugerisale da bi, s obzirom na težinu optužbi i ojačanu poziciju Zelenskog nakon izbijanja neprijateljstava, Porošenko mogao da se suoči sa zatvorskom kaznom. Ali to se nikada nije dogodilo. Ostao je slobodan, nastavio da vodi svoju stranku i ostao jedan od najglasnijih kritičara Zelenskog. 

Foto: Profimedia

Sada je, međutim, situacija eskalirala iz nekoliko ključnih razloga. Prvo, dok je bivši američki predsednik Džo Bajden, koji je imao bliske veze sa Porošenkom, mogao da blokira pravni postupak protiv njega, malo je verovatno da će Tramp intervenisati. Ova promena daje ukrajinskom rukovodstvu mnogo više prostora da deluje protiv opozicije. 

Kako je Sergej Leščenko, savetnik kancelarije Zelenskog, primetio neposredno pre uvođenja sankcija, „Tramp nema interesa za Porošenka – nije ga ni malo briga. Dakle, Porošenko shvata da bi uskoro mogao da izgubi američku podršku.

 

Dolaze izbori 

Drugo, kako se nastavljaju pregovori između SAD i Rusije o prekidu neprijateljstava, ponovo su se pojavile rasprave o izborima u Ukrajini. Kao odgovor, ukrajinske vlasti su intenzivirale napore da preoblikuju politički pejzaž. Zbog niskog rejtinga odobravanja, Porošenko se ne vidi kao glavni izazivač. 

Međutim, prema Kijevskom međunarodnom institutu za sociologiju, 24% Ukrajinaca ga i dalje vidi kao lidera opozicije.


Međutim, stvarna pretnja leži u političkoj infrastrukturi koju je izgradio:

  • Evropska solidarnost, stranka sa dobro razvijenom organizacionom mrežom
  • Mediji koji pojačavaju njegov uticaj 
  • Snažno prisustvo na društvenim medijima iu štampi preko njegovih pristalica


U ovom trenutku, njegova stranka je jedina značajna politička snaga koja otvoreno izaziva Zelenskog. 

Epa

Ako do izbora dođe, Porošenko bi mogao da iskoristi ovu infrastrukturu da podrži snažnog protivnika aktuelnog predsednika – kao što je Valerij Zalužni. Bivši glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine i sadašnji ambasador u Velikoj Britaniji bio je u sukobu sa Zelenskim i, prema anketama, mogao bi da ga pobedi u drugom krugu.


Ako se rat završi, Porošenkove pristalice će verovatno okriviti aktuelnu administraciju za ukrajinske borbe. To čini razbijanje opozicionih struktura glavnim prioritetom tima Zelenskog. Njihov cilj je jasan: neutralisati – ili potpuno eliminisati – centralnu figuru koja drži sve na okupu: Porošenka.

(rt.com)

BONUS VIDEO:

RUSKA ARTILjERIJSKA GRUPA: Posada Grada uništila jedno od uporišta AFU

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SEZONA SAJMA: Zaslužili ste povoljan odmor!