STOTINE MRTVIH U NOVIM NAPADIMA PARAVOJNIH FORMACIJA: Ratu u Sudanu se ne nazire kraj

Jovana Švedić

18. 02. 2025. u 18:42

U NAJNOVIJIM napadima paravojnih snafa poginulo je na stotine civila, uključujući i bebe, saopšteno je od strane sudanskih zvaničnika i grupe za ljudska prava u utorak.

СТОТИНЕ МРТВИХ У НОВИМ НАПАДИМА ПАРАВОЈНИХ ФОРМАЦИЈА: Рату у Судану се не назире крај

Tanjug/Maxar Technologies/AP

Ministarstvo spoljnih poslova Sudana je u saopštenju navelo da je paravojna grupa u proteklih nekoliko dana napala civile u selima u oblasti Al Gitaina nakon što su bili "preplavljeni razornim porazom" od sudanske vojske.

Prema saopštenju  broj smrtnih slučajeva iznosio je 433, dok je Preliminarni komitet sudanskog sindikata lekara navodi 300.

Grupa koja se bavi slučajevima nasilja nad civilima, saopštila je u utorak ujutro da je više od 200 ljudi, uključujući žene i decu, ubijeno u napadima RSF-a, a stotine drugih je povređeno u poslednja tri dana.

- Napadi su uključivali pogubljenja, otmice, prisilni nestanak, pljačku i streljanje onih koji su pokušavali da pobegnu - saopštila je grupa.

Ministar kulture i informisanja Kalid Ali Aleisir rekao je na Fejsbuku da su nedavni napadi RSF-a u selima Al-Kadaris i Al-Kalvat u državi Beli Nil poslednje "sistematsko nasilje nad civilima bez odbrane“.


Sudanska vojska saopštila je u subotu da je napredovala u ovom području i "oslobodila više gradova i sela", presecajući ključne puteve snabdevanja RSF-a, rivalske grupe protiv koje se bori za kontrolu nad zemljom od aprila 2023.

Rat u Sudanu odneo je više od 24.000 života i proterao preko 14 miliona ljudi, što čini oko 30 odsto stanovništva - iz njihovih domova, prema podacima Ujedinjenih nacija.

Procenjuje se da je 3,2 miliona Sudanaca pobeglo u susedne zemlje.

UN su u utorak saopštile da je tokom 2024. godine njihova kancelarija za ljudska prava dokumentovala više od 4.200 civilnih ubistava, dodajući da je ukupan broj verovatno mnogo veći.

Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova apelovala je u ponedeljak na 6 milijardi dolara za humanitarni odgovor u Sudanu 2025. godine, kako bi se pomoglo oko 21 milion ljudi u zemlji i milionima koji su pobegli od rata u inostranstvu.

- Ovo je humanitarna kriza koja je zaista bez presedana po svojim razmerama i težini i zahteva odgovor - rekao je šef pomoći UN-a Tom Flečer.

U međuvremenu, norveški ministar za međunarodni razvoj Osmund Aukrust osudio je eskalaciju nasilja i napada na civile.

- Duboko sam zabrinut zbog naglog porasta smrtnih slučajeva civila izazvanih intenziviranim sukobom u Sudanu. Takođe sam šokiran izveštajima o neselektivnim napadima na civile i civilnu infrastrukturu. Svaki takav napad mora odmah da se zaustavi - rekao je Aukrust u saopštenju objavljenom na veb portalu za norvešku vladu.

Tanjug/Maxar Technologies/AP

Izbeglički kamp Zamzam nakon napada

Kako prenosi LA Tajms, događaji na terenu dali su vojsci prednost u ratu pošto je paravojska pretrpela višestruke udare, uključujući gubitak kontrole nad gradom Vad Medani, glavnim gradom provincije Gezira, i drugim oblastima u provinciji, a sudanska vojska je takođe povratila kontrolu nad najvećom rafinerijom nafte u zemlji.

Oni takođe navode da se "ratu ne nazire kraj" uprkos pokušajima međunarodnog posredovanja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DOŽIVITE SRBIJU, OTKRIJTE NJENE LEPOTE! Posetite štand Turističke organizacije Srbije jer vas ovo očekuje na sajmu turizma