TRAMP DANAŠNJOM ODLUKOM MENJA SVET: Ovo su tri najvažnija pitanja
DONALD Tramp poručuje: stižu carine. Ta poruka američkog predsednika ostaje dosledna. Ali koje carine i kada? Porezi na uvoz su toliko brzo i često uvođeni od kada je preuzeo dužnost da ih je teško pratiti, piše Bi-Bi-Si.

Foto: Tanjug/AP
Tramp je već podigao carine na uvoz iz Kine, na čelik, aluminijum i određene proizvode iz Kanade i Meksika. Više carine na automobile trebalo bi da stupe na snagu ove nedelje.
Sada se čeka da Tramp otkrije detalje plana za širi set carina, na kojem njegov tim radi poslednjih nekoliko nedelja. Bela kuća to naziva „Danom oslobođenja“. Pa, šta bismo mogli da saznamo u sredu?
Kolike će biti carine?
Bela kuća nije objavila kolike bi carine mogle biti, iako su analitičari predložili različite stope. Tokom prošle predsedničke kampanje, Tramp je zagovarao carinu od 10% na sav uvoz u SAD, a povremeno je nagoveštavao da bi ona mogla iznositi 20%, pa čak i 60% za uvoz iz Kine.
Nakon što je preuzeo dužnost, predstavio je ideju „reciprocitetnih“ carina, sugerišući da bi stope mogle varirati od zemlje do zemlje.

Foto: Tanjug/AP
- Veoma jednostavno, ako oni naplaćuju nama, naplaćujemo i mi njima - rekao je u februaru, nedugo pre nego što je naložio zvaničnicima da razviju takav plan.
Odmah nakon toga, Bela kuća je zakomplikovala stvari navodeći da će u preporuke biti uključene ne samo carine već i druge politike koje smatraju nepoštenim prema američkom biznisu – poput poreza na dodatu vrednost (PDV).
To je izazvalo konfuziju, jer kompanije i politički lideri pokušavaju da shvate koliko bi novi porez mogao da pogodi njihove proizvode – i kako će se najavljeno u sredu uklopiti s već postojećim carinama, poput onih na čelik i aluminijum.

Foto: Tanjug/AP
Na primer, evropski zvaničnici se pripremaju za dvocifrene carine na svoj izvoz. Tramp je ranije ove godine izjavio da planira uvesti carinu od 25% na robu iz Evropske unije.
Koje zemlje bi mogle biti pogođene?
Administracija Donalda Trampa još nije precizirala koje će zemlje biti pogođene, iako je u najavama naglašeno da će plan biti sveobuhvatan. U nedelju je predsednik izjavio da bi nove carine mogle važiti za „sve zemlje“, što ukazuje na mogući povratak ideji opšte carine koju je podržavao u kampanji.
To je srušilo nade u nekim državama, poput Ujedinjenog Kraljevstva, koje su se nadale da će ostati ispod radara – iako mnoge i dalje teže postizanju posebnih sporazuma. Još uvek nije jasno da li će carine biti primenjene univerzalno ili selektivno.
Prošlog meseca, ministar finansija Skot Besent izjavio je da su napori usmereni na „prljavih 15“ – 15% zemalja koje čine većinu trgovine sa SAD-om i koje nameću carine ili druge propise koji američke kompanije dovode u nepovoljan položaj.
Kancelarija američkog trgovinskog predstavnika identifikovala je zemlje za koje je „posebno zainteresovana“.

Foto: Tanjug/AP
Među njima su: Argentina, Australija, Brazil, Kanada, Kina, Evropska unija, Indija, Indonezija, Japan, Južna Koreja, Malezija, Meksiko, Rusija, Saudijska Arabija, Južna Afrika, Švajcarska, Tajvan, Tajland, Turska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Vijetnam.
Tramp je neke od najoštrijih kritika uputio tradicionalnim saveznicima i ključnim trgovinskim partnerima, poput Kanade i EU.
- Prijatelj je često bio mnogo gori od neprijatelja - izjavio je prošle nedelje.
Kakav će biti efekat carina?
Carine su porezi na uvoz. Ključno pitanje glasi: ko će platiti?
Tehnički gledano, odgovor je jednostavan: američke kompanije koje uvoze robu biće te koje će platiti – posebno ako Bela kuća odluči da carine stupe na snagu „odmah“, kako je u utorak navela portparolka Karolin Levit.
Međutim, što su carine više, to će više kompanija tražiti načine da nadomeste te troškove – bilo promenom dobavljača, podelom troškova s poslovnim partnerima ili podizanjem cena za američke potrošače. Mnoge kompanije već nagoveštavaju da će morati da poskupe proizvode. Ali to je rizičan potez – jer ako cene previše skoče, kupci će jednostavno odustati.

Foto: Tanjug/AP
Ova dinamika povećava rizik od ekonomske recesije – kako u SAD, tako i u inostranstvu, gde se mnoge kompanije oslanjaju na američko tržište. Tramp kaže da kompanije koje žele da izbegnu carine jednostavno mogu preseliti proizvodnju u SAD, ali to nije ni brzo ni jednostavno rešenje, s obzirom na visoke troškove zapošljavanja i otvaranja proizvodnih pogona.
Kada se u jednačinu ubace fluktuacije valuta i moguće protivmere drugih država, posledice Trampovog pokušaja resetovanja globalne trgovinske ravnoteže najverovatnije će se osećati još dugo nakon sredine nedelje, kada se očekuje objava plana.
(Indeks)

ZELENSKI BESAN: Evo šta je rekao o ruskoj delegaciji u Istanbulu
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski stigao je danas u tursku prestonicu, Ankaru, na sastanak sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, dok se u Istanbulu očekuje da ruski i ukrajinski zvaničnici odvojeno počnu mirovne pregovore.
15. 05. 2025. u 11:55

AMERIČKI MEDIJI OTKRIVAJU: Rusiju će na pregovorima u Istanbulu predstavljati ova dva zvaničnika
VISOKI bivši zvaničnik Kremlja, koji je želeo da ostane anoniman zbog osetljivosti teme, rekao je da će Rusiju na predstojećim pregovorima u Istanbulu predstavljati ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i savetnik predsednika za spoljnu politiku, Jurij Ušakov, objavio je list Vašington post.
14. 05. 2025. u 09:19

PREMEŠTENI BATINI POSMRTNI OSTACI: Nije više u Aleji - ostvarila mu se velika želja, evo GDE sada počiva
VELIMIR Bata Živojinović bio je jedan od najvećih glumaca na prostorima nekadašnje Jugoslavije. Mnogi su ga poštovali i van Srbije. Dobitnik je brojnih priznanja, mnogim mladim glumcima je bio uzor.
15. 05. 2025. u 12:10
Komentari (0)