STOUN UPERIO PRST U CIA: Američki reditelj u Kongresu pozvao da se ponovo otvori istraga o atentatu na Kenedija

A.Vojinović

03. 04. 2025. u 07:00

UGLEDNI američki reditelj i oskarovac Oliver Stoun pozvao je Kongres SAD da ponovo otvori istragu o ubistvu bivšeg šefa Bele kuće Džona F. Kenedija.

СТОУН УПЕРИО ПРСТ У ЦИА: Амерички редитељ у Конгресу позвао да се поново отвори истрага о атентату на Кенедија

Tanjug

Stoun je, svedočeći pred Radnom grupom Predstavničkog doma Kongresa za rasvetljavanje poverljivosti federalnih tajni o objavljivanju nove ture poverljivih dokumenata o atentatu iz 1963. godine, istakao da bi nadležni trebalo još jednom da pročešljaju sve dokaze. Apelovao je da istražitelji ponovo svetlo upere u Centralnu obaveštajnu agenciju (CIA), za koju je u svom filmu "JFK" iz 1991. godine izneo tvrdnju da je umešala prste u likvidaciju 35. predsednika SAD.

Njegovo svedočenje u Donjem domu Kongresa dolazi dve nedelje pošto je američka Nacionalna uprava za arhive i dokumente, po nalogu predsednika SAD Donalda Trampa, obelodanila više od 2.000 dokumenata na 80.000 stanica o atentatu. Novi papiri nisu osporili zvaničnu verziju po kojoj je za Kenedijevo ubistvo odgovoran samo bivši marinac Li Harvi Osvald (24), ali su ipak otkrili da je bio "na radaru" agenata CIA.

- Tražim od komiteta da ponovo otvori ono što Vorenova komisija nije uspela da završi. Tražim od vas, u dobroj nameri, van svih političkih razloga, da ponovo istražite ubistvo predsednika Kenedija, od mesta zločina do sudnice, uključujući lanac čuvanja puške, metaka, otiske prstiju i autopsiju koja izaziva nevericu - istakao je on.

Stoun je, istovremeno, pozvao komitet da istraži otiske prstiju Lija Harvija Osvalda iz obaveštajnih podataka od 1959. godine do njegove smrti, nekoliko dana posle atentata, a posebno CIA, "čiji su blatnjavi otisci prstiju svuda po slučaju". Komitetu je poručio da veruje da su decenije kašnjenja u objavljivanju neredigovanih zapisa sprečile da se iskristališe ko je ubio Kenedija.

Foto vikipedija/Walt Cisco, Dallas Morning News

Ocenio je i da CIA nije otkrila ništa važno tokom svih ovih godina, te da se ova obaveštajna agencija koju, kako je napomenuo, finansiraju poreski obveznici, arogantno za sebe smatra da je van zakona.

- Možemo li da se vratimo u svet u kome možemo da verujemo da će naša vlada biti na nivou sa nama, ljudima zbog kojih ova vlada postoji? Ovo je naša demokratija. Ovo je naše predsedništvo. Ono pripada nama - naveo je reditelj.

I pisac Džeferson Morli, autor tri knjige o Džonu F. Kenediju i CIA, koji je takođe govorio pred Kongresom, složio se sa Stounom da se ponovo otvori istraga o atentatu jer ne veruje da je Osvald usamljeni ubica predsednika. Upitan da li veruje da je Osvald ubio Kenedija, Morli je odgovorio odrično.

Senator govorio 25 sati

AMERIČKI senator Kori Buker oborio je rekord u držanju najdužeg govora u Gornjem domu Kongresa. Buker, demokrata iz Nju Džerzija, održao je maratonsko obraćanje koje je trajalo 25 sati i četiri minuta i tokom kojeg se uglavnom fokusirao na kritike prema politici aktuelnog šefa Bele kuće Donalda Trampa. Prethodni rekord držao je republikanski senator Strom Turmond, koji je 1957. govorio 24 sata i 18 minuta, protiveći se Zakonu o građanskim pravima.

- Možda je pucao iz pištolja. On nije bio "mozak" atentata - poručio je.

Poslednja zvanična kongresna istraga Kenedijevog ubistva trajala je tri godine i završila se 1978, kada je komisija Predstavničkog doma izdala izveštaj u kojem je zaključeno da Sovjetski Savez, Kuba, organizovani kriminal, CIA i FBI nisu bili umešani u atentat, ali da je predsednik SAD "verovatno ubijen kao rezultat zavere". Godine 1976, senatski komitet je rekao da nije otkrio dovoljno dokaza "da bi opravdao zaključak da je postojala zavera". Vorenova komisija, koju je imenovao Kenedijev naslednik, predsednik Lindon B. Džonson, zaključila je da je Osvald pucao u Kenedija.

Stounov "JFK" fokusirao se na rad okružnog tužioca Nju Orleansa Džima Garisona, koji je sproveo nezavisnu istragu o atentatu, što je rezultiralo njegovim neuspešnim krivičnim gonjenjem biznismena iz Nju Orleansa Kleja Šoa, za kojeg je tvrdio da je bio umešan u zaveru CIA i ubistvo predsednika. Film je bio nominovan za osam Oskara, osvojio je dva, dok je zaradio 205 miliona dolara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

A KADA SU DELIJE VIDELE ZASTAVU LAŽNE DRŽAVE KOSOVO U BEOGRADU... Evo šta su odmah uradili navijači Crvene zvezde (VIDEO)