MAKRON - BRANIĆEMO SE I ZAŠTITI: Francuski predsednik u prvim borbenim redovima u carinskom ratu
Dok predsednica izvršne vlasti Ursula fon der Lajen, ili Kir Starmer, premijer Velike Britanije koju su tarife "zakačile" sa samo deset odsto, pozivaju na spuštanje tenzija i pregovore s Vašingtonom, Francuski predsednik Emanuel Makron odmah je isukao "tešku artiljeriju", zapretivši recipročnim odgovorom.

Foto: EPA/ LUDOVIC MARIN
Makron je u carinskom ratu u prvim "borbenim" redovima, nešto slično kao u odnosu prema Moskvi oko rata u Ukrajini.
Francuska će, istina, pregovarati, ali i istovremeno diže ton. Makron je u prvi plan stavio odlučnost i poruku da neće sedeti skrštenih ruku.
- Branićemo se i zaštiti. Svi alati su na stolu – kazao je stanar Jeliseja u najavi odgovora Amerikancima.
Nije želeo da građanima servira ružičastu varijantu, da uverava da će sve biti u redu, već je otvoreno stavio do znanja da će posledice biti ozbiljne.
- Jedna stvar je sigurna, ovom odlukom, američka privreda i Amerikanci, bez obzira na to da li se radi o preduzećima ili građanima, izaći će slabiji i siromašniji nego dan ranije – kazao je Makron, pozvavši ujedno na evropsko jedinstvo u nastupu prema Donaldu Trampu.
Francuski šef države je otišao i korak dalje, pa je francuske firme pozvao da u ovom trenutku ne investiraju u SAD, što će biti dosta teško bez značajne državne pomoći, imajući u vidu da je tržišnu utakmicu, poslovne interese i upravljanje radnim mestima komplikovano kanalisati na ovaj način. Slično je reagovao i resorni ministar.
- Ne treba da dozvolimo da nas nadigraju. Moramo da budemo solidarni. Tokom faze pregovora, ako neka velika francuska firma prihvati da otvori pogone u SAD, biće to poen za Amerikance. Pozivamo na patriotizam, jer smo u trenutku konfrontacije velikih blokova na planeti – istakao je Erik Lombar.
Ministar najavljuje da će ostati planirani izdaci u budžetu i sa sada predviđenim manjim prilivom sredstava, što će neminovno dovesti do pada BDP, ali da neće ostaviti firme na vetrometini odluka iz Vašingtona. Povećanje poreza bi u takvim situacijama bilo jedno od rešenja da bi se obezbedila ekonomska stabilnost zemlje, ali ministar obećava da ih neće podizati. Naročita opasnost je od masovnih otkaza.
- Izvozimo u visini od 50 milijardi evra godišnje u SAD. Može da dođe do teških posledica u vidu gubitka nekoliko stotina hiljada radnih mesta – upozorio je predsednik Udruženja poslodavaca (MEDEF) Patrik Marten.

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

KRISTIJAN NA MUKAMA: "Deca su nam u bolnici, po ceo dan primaju infuzije, ne odvajamo se od njih"
KRISTIJAN Golubović oglasio se iz Kliničko-bolničkog centra Zemun, gde se trenutno nalazi zajedno sa suprugom Kristinom Spalević. Njihova deca trenutno su hospitalizovani, a porodica prolazi kroz težak period.
28. 07. 2025. u 22:12
Komentari (0)