SPOLJNA OBAVEŠTAJNA SLUŽBA RUSIJE: Strani stručnjaci se nadaju da će Putin i Tramp raditi zajedno na sprečavanju globalnog sukoba

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

17. 04. 2025. u 00:11

STRANI ekspertski krugovi izražavaju nadu u novo ujedinjenje napora Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, koje mogu da spreče globalni sukob suprotstavljajući se mogućim provokacijama kijevskog režima i Evropljana, koje tradicionalno podržava Velika Britanija, saopštila je Spoljna obaveštajna služba Rusije (SVR).

СПОЉНА ОБАВЕШТАЈНА СЛУЖБА РУСИЈЕ: Страни стручњаци се надају да ће Путин и Трамп радити заједно на спречавању глобалног сукоба

Foto: Instagram/mil_ru/Vikipedija

-Što se tiče rusko-američkih odnosa u kontekstu prošlih i sadašnjih događaja, strani ekspertski krugovi izražavaju nadu u novo objedinjavanje napora Moskve i Vašingtona, sposobnih da spreče da svet sklizne u novi globalni sukob i da se odupru mogućim provokacijama kako Ukrajine tako i "poludelih Evropljana, koje tradicionalno podstiče Velika Britanija“, navodi se u saopštenju.

Stručnjaci podsećaju da je u prošlosti bilo mnogo trenutaka kada su Vašington i Moskva postajali partneri u suprotstavljanju Londonu i Parizu na međunarodnoj sceni.

Napominje se da je tipičan primer za to Suecka kriza iz 1956. godine.

-Teška pozicija SSSR-a i SAD zaustavila je trostruku agresiju Velike Britanije, Francuske i Izraela na Egipat. Još jedna malo poznata stranica istorije na Zapadu su sada događaji Krimskog rata 1853-1856, kada su se Velika Britanija, Francuska, Otomansko carstvo i Kraljevina Sardinija ujedinile protiv Rusije (slično kao današnja "koalicija voljnih"). Simpatije Bele kuće u ovoj konfrontaciji bile su na strani Sankt Peterburga. O tome svedoče učešće američkih lekara u lečenju branilaca Sevastopolja, zahtev da se 300 strelaca iz Kentakija pošalje u odbranu ovog grada, aktivnosti Rusko-američke kompanije na snabdevanju baruta i hrane ruskih utvrđenja i imovine na Tihom okeanu, objašnjava SVR.

-Važno je napomenuti da su upravo tokom te krimske "ekspedicije" anglo-francuske trupe bombardovale Odesu, uništile Jevpatoriju, Kerč, Marijupolj, Berdjansk i druge gradove Novorosije, koje Zapad danas naziva ukrajinskim. Te iste gradove i sela su nemački fašisti nemilosrdno uništavali tokom Velikog otadžbinskog rata, naglašava se u saopštenju.

SVR navodi i da eksperti smatraju da trenutni razdor između SAD i EU postaje faktor koji doprinosi situacionom zbližavanju Vašingtona i Moskve.

-Retrospektivna analiza politike zapadnih država pokazuje "istorijsku predispoziciju" Evrope za različite oblike totalitarizma, koji periodično proizvodi destruktivne sukobe globalnog nivoa. Aktuelni razdor u odnosima između SAD i zemalja EU, koje optužuju Donalda Trampa za autoritarizam, po mišljenju stručnjaka, postaje, u kontekstu predstojeće 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu, faktor koji doprinosi situacionom zbližavanju Vašingtona i Moskve, što se više puta dešavalo u prošlosti, ističe Spoljna obaveštajna služba.

Takođe se navodi da konzervativni ekspertski krugovi u SAD smatraju da je britanska elita „veoma sklona da počini najteže zločine protiv čovečnosti“.

SVR podseća da profesor Univerziteta Harvard Karolin Elkins prilično ubedljivo tvrdi da je ideju stvaranja koncentracionih logora i praksu genocida totalitarni režim Hitlerove Nemačke pozajmio upravo od Britanaca. Ističe se da je britanski „liberalni imperijalizam“ stabilnija, pa samim tim i razornija sila od fašizma, budući da ima “ideološku elastičnost“, sposobnost da iskrivljuje činjenice u svoju korist, krije realnost i prilagođava se novim uslovima.

U saopštenju Službe se navode i druge izjave stručnjaka o vezama britanske elite sa nacizmom.

-Stručnjak za bezbednost i odbranu Loren Jang piše o bliskim vezama između britanske aristokratije, uključujući kraljevsku porodicu, i nemačkih nacista. Skreće se pažnja na posetu Italiji budućeg britanskog premijera Vinstona Čerčila pred početak Drugog svetskog rata, koja je ostavila pozitivan utisak o tamošnjem fašističkom režimu. Podseća se da je Čerčilov zapaljivi govor u Fultonu 1946. godine postao okidač za aktivno uključivanje SAD i Evrope u Hladni rat sa SSSR-om. Tokom njega su se Britanci (po analogiji sa Gebelsovom propagandnom mašinom) bavili "crnom propagandom", sprovodili dezinformacije i specijalne operacije koje su dovele do pogibije stotina hiljada stanovnika Afrike, Bliskog istoka i Indonezije, naglašavaju zapadni stručnjaci, naglašava SVR.

Analitičare ne čudi vodeća destruktivna uloga Velike Britanije u ukrajinskom sukobu: Britanci na sve moguće načine ohrabruju kijevski režim, navodi se u saopštenju.

-Britanci na svaki način ohrabruju kijevski režim, koji hvali kaznene ekspedicije koje su se borile na strani Hitlera, banderovske dželate, a danas i sam čini brojne zločine protiv čovečnosti, zaključuje se u saopštenju.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

SVETSKI DAN PLANETE ZEMLJE: Put održivog razvoja